Եվրամիության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարտա Կոսը հայտարարել է, որ Հայաստանը դեռևս չի ներկայացրել անդամակցության հայտ, երբ ստանան՝ կքննարկեն։
«Մենք դեռ Հայաստանի կողմից Եվրամիությանն անդամակցելու հայտ չենք ստացել, երբ ստանանք, կքննարկենք», – ասել է նա, հայտնում է «Ազատությունը»։
Չհստակեցնելով՝ դիմումը ստանալու դեպքում Բրյուսելը հավանություն կտա, թե ոչ, եվրոպացի բարձրաստիճան դիվանագետը միայն ընդգծել է՝ Երևանում հնչող այդ ցանկությունը ցույց է տալիս, թե որքան գրավիչ է այսօր եվրոպական ընտանիքը։
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ Հայաստանի խորհրդարանում, ցույց է տալիս, որ Եվրամիության գրավչությունը հիմա ավելի բարձր է, քան նախկինում։ Ցանկացած երկրի համար Եվրամիության անդամակցությանը դիմելու համար երկու պայման կա՝ այն պետք է լինի պետություն և լինի Եվրոպայում։ Մենք Հայաստանից դիմում դեռ չենք ստացել, երբ ստանանք, կքննարկենք, բայց, ինչպես ասացի, սա ցույց է տալիս, որ մենք հետաքրքիր ենք բազմաթիվ երկրների համար», – շեշտել է Մարտա Կոսը։
Նա հավելել է, որ դիմումը ներկայացնելու համար Հայաստանը մի շարք ընթացակարգեր պետք է անցնի:
«Պետք է որոշ պայմաններ բավարարվեն, հետո կտեսնենք», – հավելել է ԵՄ ընդլայնման գլխավոր հանձնակատարը։
Կոսը չի բացառլ, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում՝ մինչև 2029 թվականը, Մոլդովան կարող է միանալ դաշինքին։
«Մեր կողմից ձախողում կլինի, եթե ներկայիս Եվրահանձնաժողովի օրոք մենք Եվրամիություն չընդունենք որևէ նոր անդամի», – նշել է նա՝ ընդգծելով, որ Ալբանիայից և Չեռնոգորիայից բացի նոր անդամների թվում կարող է լինել նաև Մոլդովան։
«Մոլդովան իսկապես ամբողջ խմբի լավ ուսանողն է, նրանք իսկապես զգում են այս պատմական պահը։ Եվ սա մի բան է, որ մենք թերևս նախկինում չենք տեսել, քանի որ նրանք ուզում են պատկանել մի համայնքի, որտեղ կարևոր են արժեքներն ու ժողովրդավարությունը, և նրանք ուզում են հնարավոր ամեն բան անել՝ դրան հասնելու համար», – նշել է Մարտա Կոսը։
Նա խոսել է նաև Վրաստանի հեռանկարների մասին։
Վրաստանը ևս երեք տարի առաջ ստացել է ԵՄ անդամակցության թեկնածու երկրի կարգավիճակ, սակայն այդ պետության հետ բանակցությունները փաստացի կանգ են առել։ Բրյուսելը քննադատում է իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությանը՝ արևմտյան արժեքներից հեռանալու, վիճահարույց օրենսդրություն ընդունելու և անցած տարվա զանգվածային բողոքի ակցիաները ճնշելու համար։
«Մենք կարող ենք ավելի հեռուն գնալ ու Թբիլիսիի դեմ պատժամիջոցներ կիրառել, այդ թվում՝ սառեցնել անդամակցության շուրջ բանակցությունները կամ ազատ վիզային ռեժիմը», – ասել է նա
Այնուամենայնիվ, նա ավելացրել է՝ պատժամիջոցներից առավել արդյունավետ կարող է լինել երկխոսության շարունակումը։
Թուրքիայի հետ կապված, Կոսը պարզաբանել է, որ ԵՄ-ն մտադիր է վերանայել հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը։ Թեև արդեն հինգ տարուց ավելի է՝ անդամակցության բանակցությունները սառեցվել են ժողովրդավարության ոլորտում առկա լուրջ թերությունների պատճառով, այժմ որոշակի տեղաշարժ է նկատվում։
«Մենք հիմա բարձր մակարդակի երկխոսություն ենք սկսել՝ տնտեսության, հետո էլ կանցնենք միգրացիայի հարցերին։ Նաև գործարար շրջանակն է ուզում, որ մենք գնանք այդ ուղղությամբ», – ասել է Մարտա Կոսը՝ մանրամասնելով, որ ներկայում Եվրամիության ու Թուրքիայի միջև առևտրաշրջանառությունն առնվում է շուրջ 240 միլիարդ եվրոյի։

European Commissioner for Enlargement Marta Kos stated that Armenia has not yet submitted an application to join the European Union. “We have not received an application from Armenia to join the EU. If we do, we will discuss it,” she told Radio Free Europe/Radio Liberty.
While not clarifying whether Brussels would approve such a bid, Kos emphasized that Armenia's expressed interest reflects the growing appeal of the European family. “What happened in the Armenian Parliament shows that the EU’s attractiveness is now higher than before. To apply, a country must be located in Europe and be a sovereign state. We haven’t received an application from Armenia yet, but if we do, we’ll consider it,” she said.
Kos noted that Armenia must go through several procedural steps before submitting a formal bid. “Certain conditions must be met, and then we’ll see,” she added.
She did not rule out the possibility that Moldova could join the EU during her term, which runs until 2029. “It would be a failure on our part if the current European Commission admits no new members,” she said, adding that Moldova, alongside Albania and Montenegro, could be among the next entrants.
“Moldova is really the best student of the group. They feel the historical moment and genuinely want to belong to a community that values democracy. They are ready to do everything possible to achieve that,” Kos said.
She also commented on Georgia’s stalled EU prospects. Georgia obtained candidate status three years ago, but negotiations have effectively stalled. Brussels criticizes the ruling Georgian Dream party for straying from Western values, enacting controversial laws, and cracking down on protests.
“We could go further and impose sanctions on Tbilisi, including freezing membership talks or the visa-free regime,” Kos warned. However, she added that continued dialogue might prove more effective than sanctions.
Regarding Turkey, Kos noted that the EU intends to reassess its relationship with Ankara. While negotiations have been frozen for over five years due to democratic shortcomings, some progress is emerging. “We’ve begun high-level talks on the economy and will move to migration next. The business community also supports this path,” Kos explained, noting trade between the EU and Turkey now totals around €240 billion.
On March 26, Armenia’s National Assembly passed a bill in final reading to launch the EU accession process. The government approved the initiative on January 9, following a proposal by the Eurovote civil initiative. Although the President has signed the bill, the EU has yet to issue an official invitation. Some opposition forces have dismissed the legislation as legally absurd. Russia’s Deputy Prime Minister Alexey Overchuk has said Armenia cannot “sit on two chairs” and will have to choose between the EU and the Eurasian Economic Union.