ՀՀ պետական պարտքը մարտի 31-ի դրությամբ հասել է 5 տրիլիոն 318 միլիարդ դրամի, ինչը 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի համեմատությամբ ավելացել է 4.4 տոկոսով, իսկ դոլարով արտահայտված՝ գրանցել է 5.8 տոկոս աճ։ Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտնել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
«2024թ.-ի արդյունքներով՝ պետական պարտք –ՀՆԱ հարաբերակցությունը նվազել է 0․1 տոկոսային կետով, դոլարով պարտքը կազմում է 13 մլրդ 581 մլն դրամ»,–ասել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ բոլոր պարտքային միջոցները ներգրավվել են պետական բյուջեով և միջնաժամկետ պարտքի ռազմավարությամբ նախատեսված չափով, հայտնում է Aysor.am-ը։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ հատկապես ընդգծվել է ներքին պարտքի մասի աճը։
«Մենք հասել ենք 50 տոկոս մակարդակին, ինչը բավականին դրական ցուցանիշ է։ Մեզ նման երկրներում, ներքին պարտքը կազմում է 20-30 տոկոս։ Մեզ մոտ էլ էր այդ ծավալին, կարողացանք մեծացնել, որը որոշակիորեն մեղմացնում է արտարժութային ռիսկերը»,–ասել է նա։

As of March 31, Armenia’s public debt reached 5 trillion 318 billion drams, marking a 4.4% increase from the end of 2024. In dollar terms, the debt rose by 5.8%, Finance Minister Vahe Hovhannisyan announced during a press briefing.
He noted that the debt-to-GDP ratio declined by 0.1 percentage points in 2024. In dollar terms, the debt now stands at $13.581 billion. Hovhannisyan said that all borrowing was conducted within the limits set by the state budget and the government’s medium-term debt strategy.
Hovhannisyan highlighted a notable increase in domestic debt, stating: “We’ve reached a 50% level, which is quite a positive indicator. In countries similar to ours, domestic debt typically makes up 20-30%. We used to be in that range as well, but we’ve managed to increase it, which helps mitigate currency risks to some extent.”