Էկոնոմիկայի նախարարությունը արձագանքել է մամուլում շրջանառվող տեղեկությանը, ըստ որի՝ նախարարության կողմից իրականացվող Բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավման ծրագրի շրջանակում ծախսվել է 3.8 մլրդ դրամ, իսկ ծրագրի անարդյունավետ լինելը նկատվել է ծախսերից հետո։
Նախարարությունը պարզաբանել է,որ մասնագետների ներգրավման ծրագիրը դադարեցվել է ցածր արդյունավետության պատճառով։
«Նախ՝ վերը նշված ծրագիրը գործում է 2022 թվականից, որի իրականացման պատասխանատուն ի սկզբանե հանդիսացել է «Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։ Գևորգ Պապոյանի՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնում նշանակվելուց հետո այն փոխանցվել է նախարարությանը, և նախարարի կողմից անմիջապես հանձնարարվել է անցկացնել մոնիթորինգ ծրագրի արդյունավետության գնահատման վերաբերյալ։
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ տնտեսության զարգացման վրա դրա ազդեցությունը եղել է ի սկզբանե ակնկալվածից ցածր, ինչը հիմք է հանդիսացել կայացնել որոշում առկա ծրագրի հետագա գործողության դադարեցման վերաբերյալ։ Նախարարի կողմից հանձնարարվել է սույն ծրագրով նախատեսված պետական միջոցներն ուղղել գերակա այլ ուղղությունների, որոնց պահանջարկը քաղաքացիների շրջանում մեծ է, արդյունավետությունը՝ ավելի բարձր։
Ինչ վերաբերում է ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ վճարված գումարներին՝ կրկին նախարարի հանձնարարականով իրականացվում է հաշվարկների ճշգրտում։
Եվս մեկ անգամ վերահաստատում ենք, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի համար պետական միջոցների արդյունավետ օգտագործումը առաջնային է և ենթակա չէ քննարկման»,–ասվում է պարզաբանման մեջ։

The Armenian Ministry of Economy has officially discontinued a program designed to attract high-level specialists due to its lack of effectiveness, according to a recent clarification issued in response to media reports.
The ministry addressed claims circulating in the press that 3.8 billion drams had been spent under the "High Qualification Specialist Involvement" program, only for it to be deemed ineffective afterward. It confirmed that the program was indeed terminated for this reason.
“The aforementioned program has been operational since 2022 and was initially managed by the National Center for Innovation and Entrepreneurship,” the statement said. “After Gevorg Papoyan was appointed Minister of Economy, the program was transferred to the ministry, and he immediately ordered a review of its effectiveness.”
The review concluded that the program's impact on economic development was significantly below expectations, leading to the decision to terminate it. The minister also directed that the allocated state funds be redirected toward higher-priority areas with greater public demand and proven effectiveness.
As for the funds already disbursed under the program, calculations are currently being revised based on the minister’s instructions.
“We once again reaffirm that for Minister Gevorg Papoyan, the efficient use of public resources is a top priority and is not open to compromise,” the statement concluded.