Էկոնոմիկայի նախարարությունը արձագանքել է մամուլում շրջանառվող տեղեկությանը, ըստ որի՝ նախարարության կողմից իրականացվող Բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավման ծրագրի շրջանակում ծախսվել է 3.8 մլրդ դրամ, իսկ ծրագրի անարդյունավետ լինելը նկատվել է ծախսերից հետո։
Նախարարությունը պարզաբանել է,որ մասնագետների ներգրավման ծրագիրը դադարեցվել է ցածր արդյունավետության պատճառով։
«Նախ՝ վերը նշված ծրագիրը գործում է 2022 թվականից, որի իրականացման պատասխանատուն ի սկզբանե հանդիսացել է «Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։ Գևորգ Պապոյանի՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնում նշանակվելուց հետո այն փոխանցվել է նախարարությանը, և նախարարի կողմից անմիջապես հանձնարարվել է անցկացնել մոնիթորինգ ծրագրի արդյունավետության գնահատման վերաբերյալ։
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ տնտեսության զարգացման վրա դրա ազդեցությունը եղել է ի սկզբանե ակնկալվածից ցածր, ինչը հիմք է հանդիսացել կայացնել որոշում առկա ծրագրի հետագա գործողության դադարեցման վերաբերյալ։ Նախարարի կողմից հանձնարարվել է սույն ծրագրով նախատեսված պետական միջոցներն ուղղել գերակա այլ ուղղությունների, որոնց պահանջարկը քաղաքացիների շրջանում մեծ է, արդյունավետությունը՝ ավելի բարձր։
Ինչ վերաբերում է ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ վճարված գումարներին՝ կրկին նախարարի հանձնարարականով իրականացվում է հաշվարկների ճշգրտում։
Եվս մեկ անգամ վերահաստատում ենք, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի համար պետական միջոցների արդյունավետ օգտագործումը առաջնային է և ենթակա չէ քննարկման»,–ասվում է պարզաբանման մեջ։

Министерство экономики Армении официально прекратило реализацию программы по привлечению высококвалифицированных специалистов, признав её недостаточно эффективной. Об этом говорится в разъяснении, опубликованном в ответ на сообщения СМИ.
В заявлении министерства подтверждается информация о том, что в рамках программы «Привлечение высококвалифицированных специалистов» было израсходовано 3,8 млрд драмов, но по завершении расходов программа была признана неэффективной.
«Указанная программа действует с 2022 года и изначально реализовывалась Государственным некоммерческим учреждением “Национальный центр инноваций и предпринимательства”. После назначения Геворга Папояна министром экономики она была передана министерству, и по его указанию была начата оценка эффективности программы», — говорится в сообщении.
По результатам анализа выяснилось, что влияние программы на развитие экономики оказалось значительно ниже ожидаемого, что и стало основанием для принятия решения о прекращении её действия. Министр поручил направить государственные средства, предусмотренные данной программой, на иные приоритетные направления с более высоким спросом среди граждан и большей эффективностью.
Что касается уже израсходованных средств, по поручению министра в настоящее время проводится их перерасчёт.
«Ещё раз подтверждаем, что для министра экономики Армении Геворга Папояна приоритетом является эффективное использование государственных средств, и этот вопрос не подлежит обсуждению», — говорится в разъяснении.