Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ տարեվերջին նախատեսվում է Ամուլսարի հանքի շահագործման մեկնարկը, որը, ըստ նախարարի, սահմանափակ, բայց դրական ազդեցություն կունենա երկրի տնտեսության վրա։
«Եթե այս տարի արդեն սկսվի Ամուլսարի գործարկումը, դա կարող է որոշակիորեն, մեր գնահատմամբ, 0.5 տոկոսի շրջանակներում ազդեցություն ունենալ ՀՆԱ-ի աճի վրա»,- ասուլիսի ընթացքում ասել է Վահե Հովհաննիսյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա ընդգծել է, որ ծրագրի տնտեսական ներգործությունը հիմնականում սահմանային բնույթ է կրելու։
Վահե Հովհաննիսյանն ասել է նաև, որ հայկական տնտեսության աճը վերադարձել է իր բնականոն, պոտենցիալ տեմպին՝ կազմելով մոտ 5-5.5 տոկոս։
Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը իր տարեկան զեկույցի «Առողջ շրջակա միջավայրի իրավունք» բաժնում ահազանգել էր հայաստանցի բնապահպանների նկատմամբ հանքարդյունաբերական ոլորտի ընկերությունների կողմից իրականացվող արշավների մասին։ Զեկույցում ասվում էր, որ բնապահպանները բախվել են դատական հայցերի, որոնք նպատակ ունեին լռեցնել նրանց, ինչպես նաև դարձել են լրատվամիջոցների զրպարտչական արշավների թիրախ։

Armenia’s Finance Minister Vahe Hovhannisyan has announced that the Amulsar gold mine is expected to begin operations by the end of the year. According to the minister, the project will have a limited but positive effect on the national economy.
“If Amulsar starts operating this year, we estimate it could contribute about 0.5 percent to GDP growth,” Hovhannisyan stated during a press conference, as reported by Panorama.am.
He emphasized that the economic impact of the project will be mostly marginal.
Hovhannisyan also noted that Armenia’s economic growth has returned to its natural, potential rate, currently standing at approximately 5 to 5.5 percent.
Amnesty International, in the “Right to a Healthy Environment” section of its annual report, raised concerns about harassment campaigns by mining companies targeting Armenian environmental activists. The report noted that activists faced lawsuits aimed at silencing them, as well as defamatory media campaigns.