Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այն մեղադրանքները, թե Մոսկվան հիբրիդային պատերազմ է վարում Հայաստանի դեմ։
Զախարովան ափսոսանք է հայտնել այն հռետորաբանության համար, որին վերադարձել է Սիմոնյանը՝ նշելով, որ նման հարձակումները և վիրավորանքները սազական չեն խորհրդարանի խոսնակի կերպարին։
«Ես սա որպես մամուլի քարտուղար եմ ասում»,–հավելել է Զախարովան՝ անդրադառնալով Սիմոնյանի բնութագրին, որը նրան «մամուլի քարտուղար էր» անվանել, գրում է Edaily-ն։
Մեկնաբանելով «Հանրապետություն» կուսակցության այն հայտարարությունը, թե Ռուսաստանի դեսպանատունը մասնակցություն է ունեցել Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանում տեղի ունեցած միջադեպին՝ Զախարովան ընդգծել է, որ Հայաստանում սկսել են կիրառել «ցավալիորեն ծանոթ բրյուսելյան ձեռնարկները»։
«Ինչեր ասես չենք լսել տարբեր երկրներից մեր, իբր, միջամտության մասին, ինչում ասես չեն փորձել մեղադրել։ Հետո պարզվել է, որ այդ ամենը ֆեյք է, սուտ և ապատեղեկատվություն»,–ասել է Զախարովան։
Նա նաև ընդգծել է, որ «հիբրիդային պատերազմի» մասին պնդումներն անհիմն են․ Հայաստանի ղեկավարները հրավիրվում Մոսկվա տոնական միջոցառումների, և երկրների միջև բարձր մակարդակով ու ԱԳՆ ուղիներով պարբերական կապ է պահպանվում։
Մայիսի 5-ին Սիմոնյանը հայտարարել է, թե «հյուսիսային հարևանը հիբրիդային պատերազմ է վարում» Հայաստանի դեմ և կանխատեսել է, որ դա կուժեղանա 2026 թվականի ընտրություններից առաջ։

Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова прокомментировала заявления председателя Национального собрания Армении Алена Симоняна о том, что Москва якобы ведет гибридную войну против Армении.
Захарова выразила сожаление по поводу возвращения Симоняна к подобной риторике, отметив, что такие нападки и оскорбления «не соответствуют образу председателя парламента». «Я говорю это как пресс-секретарь», — добавила она, комментируя замечание Симоняна, который ранее назвал её «пресс-секретарем», сообщает «Edaily».
Комментируя заявление партии «Республика» о возможном участии российского посольства в инциденте в административном районе Нор Норк в Ереване, Захарова подчеркнула, что в Армении начали применять «печально знакомые брюссельские методички».
«Мы чего только не слышали из разных стран о нашем якобы вмешательстве, в чём только нас не пытались обвинить. Потом выяснялось, что всё это — фейк, ложь и дезинформация», — сказала Захарова.
Она также подчеркнула, что утверждения о «гибридной войне» беспочвенны: армянские лидеры регулярно приглашаются в Москву на торжественные мероприятия, а между странами сохраняется стабильная связь на высоком уровне и по дипломатическим каналам.
5 мая Симонян заявил, что «северный сосед ведет гибридную войну» против Армении и предсказал усиление этой политики к выборам 2026 года.