Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այն մեղադրանքները, թե Մոսկվան հիբրիդային պատերազմ է վարում Հայաստանի դեմ։
Զախարովան ափսոսանք է հայտնել այն հռետորաբանության համար, որին վերադարձել է Սիմոնյանը՝ նշելով, որ նման հարձակումները և վիրավորանքները սազական չեն խորհրդարանի խոսնակի կերպարին։
«Ես սա որպես մամուլի քարտուղար եմ ասում»,–հավելել է Զախարովան՝ անդրադառնալով Սիմոնյանի բնութագրին, որը նրան «մամուլի քարտուղար էր» անվանել, գրում է Edaily-ն։
Մեկնաբանելով «Հանրապետություն» կուսակցության այն հայտարարությունը, թե Ռուսաստանի դեսպանատունը մասնակցություն է ունեցել Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանում տեղի ունեցած միջադեպին՝ Զախարովան ընդգծել է, որ Հայաստանում սկսել են կիրառել «ցավալիորեն ծանոթ բրյուսելյան ձեռնարկները»։
«Ինչեր ասես չենք լսել տարբեր երկրներից մեր, իբր, միջամտության մասին, ինչում ասես չեն փորձել մեղադրել։ Հետո պարզվել է, որ այդ ամենը ֆեյք է, սուտ և ապատեղեկատվություն»,–ասել է Զախարովան։
Նա նաև ընդգծել է, որ «հիբրիդային պատերազմի» մասին պնդումներն անհիմն են․ Հայաստանի ղեկավարները հրավիրվում Մոսկվա տոնական միջոցառումների, և երկրների միջև բարձր մակարդակով ու ԱԳՆ ուղիներով պարբերական կապ է պահպանվում։
Մայիսի 5-ին Սիմոնյանը հայտարարել է, թե «հյուսիսային հարևանը հիբրիդային պատերազմ է վարում» Հայաստանի դեմ և կանխատեսել է, որ դա կուժեղանա 2026 թվականի ընտրություններից առաջ։

Russia's Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova has criticized Armenian Parliament Speaker Alen Simonyan for alleging that Moscow is waging a hybrid war against Armenia, calling his rhetoric inappropriate for someone in his position.
Zakharova expressed regret over Simonyan’s return to such language, stating that personal attacks and insults "do not suit the image of a parliamentary speaker." She added, "I say this as a press secretary," referencing Simonyan’s own comments in which he had called her just that, according to Edaily.
Responding to a statement by the Republic party, which alleged Russian embassy involvement in an incident in Yerevan’s Nor Nork district, Zakharova claimed that Armenia has begun applying "Brussels playbooks that we, unfortunately, know well."
"We’ve heard countless accusations of our supposed interference from different countries. In the end, it turns out to be fake, lies, and disinformation," she stated.
She also emphasized that accusations of a "hybrid war" are baseless, pointing out that Armenian leaders are regularly invited to Moscow for celebrations and that high-level and diplomatic communication continues consistently between the countries.
On May 5, Simonyan said that “the northern neighbor is conducting a hybrid war” against Armenia and predicted this would intensify ahead of the 2026 elections.