Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է, որ որևէ հավաստի ապացույց Ռուսաստանի՝ այլ անկախ պետությունների ընտրական գործընթացներին միջամտելու մասին գոյություն չունի։ Նա նման մեղադրանքները որակել է որպես սուտ և ապատեղեկատվություն։
Մեկնաբանելով լրատվամիջոցներում տարածված այն տեղեկատվությունը, թե իբր Հայաստանում ՌԴ դեսպանությունը ներգրավված է եղել Երևանի վարչական շրջաններից մեկում անկարգությունների մեջ` դիվանագետը նշել է, որ նման հայտարարությունները «փորձ են՝ ներքաղաքական հարցերը լուծելու՝ կիրառելով արտաքին գործոններն ու Ռուսաստանի հետ կապված շահարկումները», հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
https://tass.ru/politika/23868509
«Հանրապետություն» կուսակցությունը հայտարարել է, թե Ռուսաստանի դեսպանատունը մասնակցություն է ունեցել Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանում տեղի ունեցած միջադեպին։
Նրա խոսքով՝ «երևում է՝ այլ փաստարկներ չկան՝ սեփական քաղաքացիներին գրավելու հետաքրքիր, երկարաժամկետ, հեռանկարային գաղափարներով»։
«Ինչեր ասես չենք լսել տարբեր երկրներից մեր իբր միջամտության մասին։ Ամեն ինչ, ինչ մեզ փորձում էին վերագրել, արդյունքում պարզվել է, որ կեղծիք է, սուտ, ապատեղեկատվություն, կրկին՝ ներքաղաքական օգտագործման կամ երբեմն՝ սեփական արտաքին քաղաքական քայլերը հիմնավորելու նպատակով»։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչն ավելացրել է նաև, որ այս դեպքը կարող է վկայություն լինել՝ Արևմուտքի ազդեցության մասին Հայաստանի վրա։ Զախարովան ընդգծել է, որ Հայաստանում սկսել են կիրառել «ցավալիորեն ծանոթ բրյուսելյան ձեռնարկները»։
Մայիսի 5-ին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, թե «հյուսիսային հարևանը հիբրիդային պատերազմ է վարում» Հայաստանի դեմ և կանխատեսել է, որ դա կուժեղանա 2026 թվականի ընտրություններից առաջ։

Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова на пресс-конференции заявила, что не существует никаких достоверных доказательств вмешательства России в избирательные процессы других независимых государств. Она охарактеризовала подобные обвинения как ложь и дезинформацию.
Комментируя информацию в СМИ о предполагаемом участии посольства России в Армении в беспорядках в одном из административных районов Еревана, дипломат отметила, что подобные заявления являются «попыткой решать внутриполитические вопросы через внешние факторы и спекуляции, связанные с Россией», сообщает ТАСС.
Ранее партия «Республика» заявила, что посольство России имело отношение к инциденту в ереванском административном районе Нор Норк.
По словам Захаровой, «видно, что нет других аргументов, чтобы увлечь собственных граждан интересными, долгосрочными и перспективными идеями».
«Мы уже слышали множество обвинений в наш адрес из разных стран о якобы вмешательстве. Всё, что нам приписывали, в итоге оказывалось фейком, ложью, дезинформацией, вновь с целью внутреннего использования или для оправдания внешнеполитических шагов».
Она добавила, что этот случай может свидетельствовать о влиянии Запада на Армению и подчеркнула, что в стране начали применять «болезненно знакомые брюссельские методички».
5 мая председатель Национального собрания Ален Симонян заявил, что «северный сосед ведет гибридную войну» против Армении и предсказал, что она усилится перед выборами 2026 года.