ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Քրիստոֆեր Լանդաուն հայտարարել է, որ ԱՄՆ գործող վարչակազմի նպատակն է խթանել խաղաղությունը, այդ թվում՝ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև։ Նա այդ մասին գրել է X–ի իր միկրոբլոգում։
Նա նշել է, որ պատիվ է ունեցել ականատես լինելու ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի ջանքերին՝ ուղղված լարվածության թուլացմանը Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև, նրանց առաջնորդների հետ հեռախոսազրույցների միջոցով։
«Նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հստակեցրել են իրենց վարչակազմում աշխատողների համար, որ մեր նպատակն է խթանել խաղաղությունը և աջակցել դրան՝ լինի Հնդկաստանի և Պակիստանի, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի, Իսրայելի և նրա հարևանների, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության և Ռուանդայի, Ադրբեջանի և Հայաստանի, թե այլ երկրների միջև:
Որպես դիվանագետներ, և, որպես մարդ, մեր կոչումն է կանխել կամ դադարեցնել պատերազմը: Հպարտ ենք, որ մեր թիմն ի վիճակի եղավ այսօր կատարել այդ խոստումը, և գովեստի խոսքեր ենք հղում Հնդկաստանի և Պակիստանի ղեկավարությանը՝ խոհեմության և զսպվածության համար»,– գրել է նա։
Վաշինգտոնի միջնորդությամբ Հնդկաստանն ու Պակիստանը անհապաղ և ամբողջական հրադադարի համաձայնության են եկել։
Հնդկաստանը մայիսի 7–ի վաղ առավոտյան հրթիռային հարվածներ է հասցրել Պակիստանի վերահսկողության տակ գտնվող մի քանի վայրերում, ինչի հետևանքով, ըստ Պակիստանի ռազմական պաշտոնյաների, զոհվել է առնվազն 26 մարդ, ևս 46-ը վիրավորվել։ Հնդկաստանի կառավարությունը հայտարարել է, որ հարվածներն ուղղված են եղել զինյալների կողմից օգտագործվող ենթակառուցվածքների դեմ, որոնք պատասխանատու են անցյալ ամսվա ընթացքում Հնդկաստանի վերահսկողության տակ գտնվող Քաշմիրում զբոսաշրջիկների վրա կատարված մահացու հարձակման համար:

12 Май 2025 - 08:02 AMT
Заместитель государственного секретаря США Кристофер Ландау заявил, что действующая администрация США ставит своей целью продвижение мира, в том числе между Арменией и Азербайджаном. Об этом он написал в своём микроблоге в X.
Он отметил, что имел честь быть свидетелем усилий госсекретаря США Марко Рубио по снижению напряженности между Индией и Пакистаном, в том числе через телефонные разговоры с лидерами этих стран.
«Президент Дональд Трамп и вице-президент США Джей Ди Венс ясно дали понять сотрудникам своей администрации, что нашей целью является продвижение мира и поддержка его — будь то между Индией и Пакистаном, Россией и Украиной, Израилем и его соседями, Демократической Республикой Конго и Руандой, Азербайджаном и Арменией или другими странами.
Будучи дипломатами и людьми, наша миссия — предотвращать или останавливать войны. Мы гордимся тем, что наша команда смогла выполнить это обещание сегодня, и выражаем признательность лидерам Индии и Пакистана за их благоразумие и сдержанность», — написал он.
Утром 7 мая Индия нанесла ракетные удары по нескольким объектам, находящимся под контролем Пакистана. По информации пакистанских военных, погибло не менее 26 человек, ещё 46 получили ранения. Индийские власти заявили, что удары были направлены против объектов, используемых боевиками, причастными к недавней смертельной атаке на туристов в контролируемом Индией Кашмире.