Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ ԱՄՆ Կոնգրեսի մի շարք անդամներ՝ ներկայացնելով Սենատն ու Ներկայացուցիչների պալատը, հանդես են եկել համերաշխության ուղերձներով՝ ուղղված ինչպես հայ ժողովրդին, այնպես էլ ամերիկահայ համայնքին։
Նրանք հանդես են եկել հրապարակային հայտարարություններով, մասնակցել են համայնքային հանդիպումներին և սոցիալական հարթակներում հանդես եկել գրառումներով։
Օրենսդիրներն արտահայտել են իրենց շարունակական աջակցությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ու արդարության վերականգնման գործընթացին։ Միաժամանակ, նրանք անդրադարձել են Արցախի դեմ իրականացված էթնիկ զտումներին՝ պահանջելով Ադրբեջանից պատասխանատվություն, ինչպես նաև շեշտել են հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությունը, հայտնում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակը։
ԱՄՆ մայրաքաղաքից մինչև տարբեր նահանգներում գործող համայնքներ, տասնյակ կոնգրեսականներ իրենց ձայնն են բարձրացրել ի հիշատակ մեկուկես միլիոն ցեղասպանության զոհերի։ Այս նախաձեռնությունները ծառայել են որպես հստակ հակազդում Թուրքիայի և Ադրբեջանի ժխտողական քաղաքականությանն ու ագրեսիային։ Միևնույն ժամանակ, կոնգրեսականները հստակ կողմնորոշում են ցուցաբերել՝ կոչ անելով կիրառել պատժամիջոցներ Ադրբեջանի նկատմամբ և ամրապնդել ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունները։
«Կոնգրեսի անդամները ցուցաբերել են բացառիկ առաջնորդություն՝ ինչպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակը ոգեկոչելու, այնպես էլ Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանական էթնիկ զտումների համար պատասխանատվություն պահանջելու հարցերում,» – հայտարարել է Ամերիկայի Հայ դատի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը։
«Նրանց սկզբունքային դիրքորոշումը զորացնում է ցեղասպանության կանխարգելման գործը, խթանում է կոնկրետ քաղաքական քայլեր Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու ուղղությամբ և հզոր օրինակ է ծառայում ապագա սերունդների համար։ Այսօր մեզ, առավել քան երբևէ, անհրաժեշտ է Կոնգրեսի այս առաջնորդությունը, հատկապես երբ Սպիտակ տունը հետ է կանգնում այս հանցագործության պատշաճ ճանաչումից»,–հավելել է նա։
Շատ կոնգրեսականներ իրենց բացասական կարծիքն են հայտնել այն կապակցությամբ, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրաժարվել է պատշաճ ձևով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Միևնույն ժամանակ, Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը շարունակել է ակտիվ ներգրավվածությունը՝ աջակցելով այն օրենսդրական նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանի ռազմական աջակցության դադարեցմանը, ԱՄՆ-Հայաստան անվտանգության համագործակցության խորացմանը, ինչպես նաև Թուրքիայի նկատմամբ պատասխանատվության պահանջին՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության համար։
Ամերիկահայ հանրության անդամներին հորդորվել է այցելել anca.org/action կայք՝ ուղարկելու նամակներ իրենց ընտրված ներկայացուցիչներին, նրանցից պահանջելով շարունակել աջակցությունը Հայաստանին և Արցախին՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների դիմաց։
Վերջին օրերին Վաշինգտոնում տեղակայված Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գրասենյակի ներկայացուցիչները շրջել են մի շարք նահանգներում՝ հանդիպումներ ունենալով թե՛ տեղական հայ համայնքների, և թե՛ այդ շրջաններից ընտրված օրենսդիրների հետ։ Յուրաքանչյուր հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են հանձնախմբի առաջնահերթությունները և կոնկրետ գործնական քայլերի անհրաժեշտությունը։
Որպես առաջնահերթություն առանձնացվել է «Ազատության աջակցման ակտի» 907-րդ հոդվածի ակտիվ կիրառումը՝ միտված ամբողջությամբ դադարեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական աջակցությունը։ Բացի դրանից, ընդգծվել է անհրաժեշտությունը Ալիևի վարչակարգին ուղղված ռազմական աջակցությունը դադարեցնելու և «Մագնիցկու» օրենքի շրջանակում պատժամիջոցներ կիրառելու՝ այն ադրբեջանցի պաշտոնյաների նկատմամբ, որոնք մեղադրվում են ռազմական հանցագործությունների մեջ։
Հանձնախումբը կոչ է արել ԱՄՆ իշխանություններին նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցով ձեռնարկել դիվանագիտական միջոցառումներ՝ ապահովելու արցախահայության անվտանգ վերադարձի իրավունքի իրագործումը։ ԱՄՆ կառավարությունից պահանջվել է, որ Թուրքիան դադարեցնի Հայոց ցեղասպանության ժխտողականությունը և անհապաղ քայլեր ձեռնարկի Երուսաղեմի հայկական քրիստոնեական թաղամասի պաշտպանության ուղղությամբ։
Բոլոր այս պահանջներում ընդգծվել է ԱՄՆ-ի համար անթույլատրելի լինելը ցեղասպանության ժխտման գործընթացում մեղսակից դառնալու հարցում։ Հանձնախումբը նաև պահանջել է անհապաղ դադարեցնել զենքի մատակարարումը Թուրքիային և Ադրբեջանին և ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ առանց որևէ նախապայմանի ազատ արձակելու բոլոր հայ ռազմագերիներին։

On the 110th anniversary of the Armenian Genocide, dozens of U.S. Congress members from both the Senate and House of Representatives issued solidarity messages to the Armenian people and the Armenian-American community.
They made public statements, joined community gatherings, and posted on social media, reiterating their commitment to genocide recognition and the pursuit of justice. They also addressed the ethnic cleansing of Armenians in Artsakh, demanding accountability from Azerbaijan and calling for the immediate release of Armenian prisoners of war.
From Washington, D.C., to Armenian communities across various states, lawmakers raised their voices in remembrance of the 1.5 million genocide victims. These actions directly challenged the denialist policies of Turkey and Azerbaijan, while reinforcing calls to sanction Azerbaijan and deepen U.S.-Armenia relations.
“Members of Congress have shown extraordinary leadership—both in commemorating the Armenian Genocide and in holding Azerbaijan accountable for genocidal ethnic cleansing in Artsakh,” said Aram Hamparian, Executive Director of the Armenian National Committee of America (ANCA).
“Their principled stance strengthens genocide prevention efforts and promotes tangible policy responses—like sanctions against Azerbaijan—that serve as a powerful example for future generations. In today’s climate, such Congressional leadership is more essential than ever, especially as the White House retreats from properly recognizing this crime,” he added.
Many lawmakers also criticized President Donald Trump’s refusal to properly recognize the Armenian Genocide. Meanwhile, ANCA has remained actively engaged in backing legislation to end U.S. military aid to Azerbaijan, expand security cooperation with Armenia, and hold Turkey accountable for genocide denial.
The Armenian-American public is encouraged to visit anca.org/action to send letters to their elected officials, urging them to sustain their support for Armenia and Artsakh against Turkish and Azerbaijani military actions.
In recent days, ANCA representatives toured multiple states, meeting with local Armenian communities and their elected officials to present policy priorities and advocate for concrete measures.
A top priority has been enforcement of Section 907 of the Freedom Support Act to fully cut military assistance to Azerbaijan. ANCA has also pushed for sanctions under the Global Magnitsky Act against Azerbaijani officials implicated in war crimes.
The committee has urged U.S. authorities to work through the United Nations Security Council to ensure the right of safe return for displaced Armenians from Artsakh. The U.S. government is also being asked to pressure Turkey to end its genocide denial and take immediate action to protect the Armenian Christian Quarter in Jerusalem.
Across all these demands, ANCA emphasized that the U.S. must never become complicit in genocide denial. The group also called for an immediate halt to arms supplies to both Turkey and Azerbaijan and demanded that Azerbaijan release all Armenian POWs unconditionally.