Հայաստանում ալկոհոլի արտադրությամբ ու արտահանմամբ զբաղվողները բողոքի ակցիա են իրականացնում Վրաստանի դեսպանատան դիմաց։ Ակցիայի մասնակիցները դժգոհում են, որ վրացական կողմը խոչընդոտներ է ստեղծում Հայաստանից Ռուսաստան բեռնատարների անցման համար ՝ պնդելով, որ լաբորատոր ստուգումներ պետք է իրականացվեն հենց Վրաստանում։ Արդյունքում մարդիկ ստիպված են մի քանի շաբաթ կանգնել հայ-վրացական սահմանի անցակետի մոտ։
«Մեկ ամիս է` ես չունեմ մեքենա, որ վրացական կողմով անցել է դեպի Ռուսաստան։ Բոլոր մեքենաները պահվել են տնտեսական գրանցման գոտում։ Մենք չունենք մեզ հուզող հարցերի պատասխանները, դրա համար էլ այսօր հավաքվել ենք այստեղ։ Այսպես չի կարող շարունակվել, մեր կառավարությունն էլ պետք է իր լծակներով ազդի ստեղծված իրավիճակի վրա»,–ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նման մոտեցումը, ակցիայի մասնակիցների դիտարկմամբ, զգալի վնասներ է հասցրել ոչ միայն արտադրողներին, այլև արտահանող և փոխադրող կազմակերպություններին։ Դեսպանատան առջև հավաքված մարդիկ եկել են պարզաբանումներ ստանալու ակնկալիքով և խնդրի կարգավորման պահանջով։
Էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնել են, որ տեղյակ են տնտեսվարողների բարձրաձայնած հարցից։
«Այն գտնվում է մեր ուշադրության կենտրոնում, ավելին՝ ամենօրյա ինտենսիվ աշխատանքներ են տարվում հարցի համակարգային լուծման ուղղությամբ»,–ասել են նախարարությունից։
Ցուցարարներին մի պահ մոտեցել է դեսպանատան աշխատակիցներից մեկը՝ խնդրելով տրամադրել այն ընկերությունների ցանկը, որոնք խնդիրների են բախվել արտահանման ժամանակ։ Աշխատակիցը գրի է առել մի շարք կազմակերպությունների անուններ և հեռացել։
Չնայած դրան՝ ցուցարարները որոշ ժամանակով փակել են դեպի դեսպանատուն տանող ճանապարհը՝ ձեռքերով բռնած հայկական ու վրացական դրոշներ, ինչպես նաև պաստառ՝ «Ձեռքերդ հեռու հայ արտադրողից» գրությամբ։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Վրաստանի դեսպանատան մոտ բողոքի ակցիայի մասնակիցներից 2–ը հանդիպել են ՀՀ–ում Վրաստանի դեսպանի հետ։
Գեորգի Շարվաշիձեն ասել է, որ ցուցարարներին հուզող հարցով դիմել են Վրաստանին, այնտեղից խոստացել են, որ մոտ ժամանակներս պաշտոնական Թբիլիսին հանդես կգա հայտարարությամբ։
Նախկինում նմանատիպ խնդիր էր ծագել ծաղիկ արտահանողների դեպքում, որն Էկոնոմիկայի նախարարության ակտիվ ներգրավվածությամբ հաջողվել է լուծել։ Բացի այդ, տեղեկացվել է, որ կոնյակի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունները վարկային տարկետում են ստանալու՝ ռուսական շուկայում առաջացած բարդությունների պատճառով։

13 Май 2025 - 12:09 AMT
Производители и экспортеры алкогольной продукции Армении провели акцию протеста у посольства Грузии в Ереване, выражая обеспокоенность по поводу затяжных задержек при транспортировке товаров в Россию.
Участники акции утверждают, что грузинские власти требуют дополнительных лабораторных проверок армянской продукции на территории Грузии, что приводит к задержке грузовиков на границе на несколько недель.
Один из протестующих заявил: «Уже месяц ни одна из наших машин не прошла через Грузию в Россию. Все транспортные средства задержаны в зоне экономической регистрации. У нас нет ответов на волнующие нас вопросы, поэтому мы собрались здесь сегодня. Такая ситуация не может продолжаться; наше правительство должно использовать свои рычаги влияния на сложившиеся обстоятельства», сообщает «Спутник Армения».
Протестующие утверждают, что эти меры нанесли значительный ущерб не только производителям, но и экспортным и транспортным компаниям. Они собрались перед посольством в надежде получить разъяснения и требуя решения проблемы.
В Министерстве экономики сообщили, что осведомлены о проблемах, поднятых бизнес-сообществом. «Этот вопрос находится в центре нашего внимания; более того, ежедневно проводятся интенсивные работы по поиску системного решения», — заявили в министерстве.
Во время акции к протестующим подошел сотрудник посольства, попросив предоставить список компаний, столкнувшихся с проблемами при экспорте. Сотрудник записал названия нескольких организаций и вернулся внутрь здания.
Несмотря на этот контакт, протестующие на некоторое время перекрыли дорогу, ведущую к посольству, держа в руках армянские и грузинские флаги, а также плакат с надписью «Руки прочь от армянского производителя».
Позже стало известно, что двое участников акции встретились с послом Грузии в Армении. Посол Георгий Шарвашидзе сообщил, что поднятые вопросы были переданы в Грузию, и в ближайшее время ожидается официальное заявление из Тбилиси.
Ранее аналогичная проблема возникла у экспортеров цветов, которую удалось решить при активном участии Министерства экономики. Кроме того, компании, занимающиеся производством коньяка, были проинформированы о предоставлении кредитных отсрочек из-за осложнений на российском рынке.