Բաքվի դատարանում շարունակվել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ շինծու գործերով դատական ֆարսը։ Վարդանյանը բողոք է հայտնել դատական կազմի դեմ։ Նրան աջակցել է նրա պաշտպան Ավրահամ Բերմանը։
Դատարանն անպատասխան է թողել բողոքը, հայտնում է Minval.az-ը։
Պետական մեղադրողն ասել է, թե «մեղադրյալի իրավունքները պահպանվել են, իսկ պաշտպանությունը չի ներկայացրել դատավորների կողմնակալության կամ շահագրգռվածության ապացույցներ»։
Դատարանը հեռացել է որոշում կայացնելու համար և հայտարարել է՝ «բողոքը թողնվել է առանց քննության»։
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ով շինծու գործով ներկայումս պահվում է Բաքվի բանտում, ընտանիքի միջոցով իր ավելի վաղ հղած աուդիոուղերձում շեշտել էր, որ իր կյանքում արել է այն, ինչ համարել է բարոյապես ճիշտ, և որ ամենադժվար պահերին էլ չի դավաճանել իր սկզբունքներին։ Նա 23 օր հացադուլի մեջ էր՝ որպես բողոքի նշան ընթացող դատական ֆարսի դեմ։

14 Май 2025 - 07:23 AMT
В Баку продолжается судебный процесс по сфабрикованным обвинениям против бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна. В ходе заседания он выразил недоверие к составу суда. Его позицию поддержал адвокат Аврахам Берман.
Как сообщает Minval.az, суд не дал ответа на поданную жалобу. Государственный обвинитель заявил, что «права обвиняемого были соблюдены, а защита не представила доказательств предвзятости или заинтересованности судей».
Суд удалился для принятия решения и впоследствии объявил, что «жалоба оставлена без рассмотрения».
В одном из более ранних аудиосообщений, переданном через семью, Варданян подчёркивал, что всегда поступал так, как считал морально правильным, и даже в самые трудные моменты не предавал свои принципы. В знак протеста против происходящего судебного фарса он объявил голодовку, которая длилась 23 дня.
«Я понимал, на что иду, и был готов к худшим условиям. Я не жертва, меня не нужно жалеть, потому что это осознанный выбор», — отметил он.