ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը հայտարարել է, որր Աբրահամյան խաղաղության համաձայնագրերին միանալու հնարավորություն կարող են ունենալ նաև Հայաստանը և Ադրբեջանը։ Նա այդ մասին ասել է Breitbart News-ի հետ ունեցած զրույցում։
Նա նշել է, որ երկրները մոտ են հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Ես կարծում եմ եմ, որ շուտով դա կարող ենք տեսնել Լիբանանում և, նույնիսկ, Սիրիայում։ Նրանց կողմից դրական արձագանք է եղել։ Դա կարող է տեղի ունենալ նաև Լիբիայի հետ։ Խոսքը Աբրահամի խաղաղության համաձայնագրերին երկրների միանալու մասին է։ Դա կարող է տեղի ունենալ Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ, որտեղ, կարծում ենք, շատ մոտ ենք այդ երկրներում հակամարտությունների վերջնական կարգավորմանը։ Կարծում եմ՝ երկուսն էլ կարող են միանալ Աբրահամի համաձայնագրերին»,–ասել է նա։
Ուիթքոֆը հավելել է, որ ԱՄՆ նախագահը հավատում է դրան:
«Ես իսկապես վստահ եմ, որ առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում չորս կամ հինգ, գուցե վեց երկիր կմիանան Աբրահամյան խաղաղության համաձայնագրերին, և դա մեծ ազդանշան կլինի աշխարհին նախագահի արտաքին քաղաքական նախաձեռնությունների մասին՝ խթանելու խաղաղությունն ու կայունությունը աշխարհում»:
«Աբրահամյան համաձայնագրեր» անվանումն է ստացել դիվանագիտական կապերի հաստատումը Իսրայելի և մի շարք արաբական երկրների միջև՝ սկսած 2020 թվականից, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջին պաշտոնավարման ընթացքում։ Այն սկսվել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Բահրեյնի, հետագայում՝ Սուդանի և Մարոկկոյի հետ համագործակցությամբ։ Կողմերը հաստատել են դիվանագիտական հարաբերություններ, ճանաչել միմյանց ինքնիշխանությունը և համաձայնեցրել համագործակցության ուղղությունները։ Համաձայնություններն Աբրահամյան են կոչվում, քանի որ առնչվում են 3 կրոնի՝ հուդայականության, քրիստոնեության և իսլամի հետևորդներին։
Ուիթքոֆի մեկնաբանությունները հնչել են Թրամփի ներկայիս Մերձավոր Արևելքի շրջագայության ժամանակ, որը ներառում է այցեր Սաուդյան Արաբիա, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և Քաթար: Այս ուղևորության ընթացքում Թրամփը հանդիպում է տարբեր արաբ առաջնորդների հետ, այդ թվում՝ Սիրիայի նոր նախագահ Ահմեդ ալ-Շարայի հետ: Ուիթքոֆը, ուղեկցելով նախագահին, նաև հանդիպումներ է ունեցել Իրանի պաշտոնյաների հետ Օմանում:
«Կա մեծ էներգիա։ Դուք բարձրացնում եք շատ լավ կետ: Բոլորը կենտրոնացած են այս 'մեծ գործերի' վրա՝ Իրան, Ռուսաստան-Ուկրաինա և Գազա, բայց մենք իրական առաջընթաց ենք գրանցում՝ երկրներին Աբրահամյան խաղաղության համաձայնագրերին միացնելու ուղղությամբ»,–ասել է նա։
Ուիթքոֆը կարող է մեկնել Թուրքիա՝ վերահսկելու Ռուսաստան-Ուկրաինա խաղաղ բանակցությունները: Նախագահ Թրամփը նշել է, որ հնարավոր է անակնկալ այց կատարի Թուրքիա՝ հանդիպելու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ: Վիտկոֆի նախորդ հարցազրույցները անդրադարձել են այս կարևոր հակամարտություններին և նրա արձագանքներին քննադատություններին:

The United States Special Presidential Envoy, Steve Witkoff, stated that Armenia and Azerbaijan could potentially join the Abraham Accords, which aim to establish diplomatic relations between Israel and various countries. He made this remark in an interview with Breitbart News.
He emphasized that both countries are close to normalizing relations.
“I think we could soon see this happen in Lebanon and even Syria. There has been a positive response from them. It could also happen with Libya. This refers to joining the Abraham Peace Accords. It may happen with Azerbaijan and Armenia, where we believe we are very close to final conflict resolution,” he said. “I believe both can join the Abraham Accords.”
Witkoff added that the U.S. President shares this belief.
“I am truly confident that over the next few months, four or five, maybe even six countries will join the Abraham Peace Accords, and that will be a major signal to the world about the President’s foreign policy initiatives promoting peace and stability.”
The Abraham Accords is the name given to the agreements that began in 2020 under President Donald Trump’s first term, establishing diplomatic relations between Israel and several Arab countries. It started with the United Arab Emirates and Bahrain, later including Sudan and Morocco. The countries agreed to diplomatic recognition, mutual sovereignty acknowledgment, and cooperation frameworks. The accords are named after Abraham, a central figure to Judaism, Christianity, and Islam.
Witkoff’s comments came during Trump’s current Middle East tour, which includes stops in Saudi Arabia, the United Arab Emirates, and Qatar. During the trip, Trump is meeting with various Arab leaders, including Syria’s new President Ahmed al-Sharaa. Witkoff, accompanying the President, also held meetings with Iranian officials in Oman.
“There’s big energy. You raise a very good point. Everyone is focused on the ‘big issues’—Iran, Russia-Ukraine, and Gaza—but we’re making real progress in getting countries to join the Abraham Peace Accords,” he said.
Witkoff may travel to Turkey to oversee Russia-Ukraine peace talks. President Trump has indicated a possible surprise visit to Turkey to meet with Russian President Vladimir Putin and Ukrainian President Volodymyr Zelensky. Witkoff’s previous interviews have addressed these critical conflicts and his responses to related criticisms.