ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը հայտարարել է, որր Աբրահամյան խաղաղության համաձայնագրերին միանալու հնարավորություն կարող են ունենալ նաև Հայաստանը և Ադրբեջանը։ Նա այդ մասին ասել է Breitbart News-ի հետ ունեցած զրույցում։
Նա նշել է, որ երկրները մոտ են հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Ես կարծում եմ եմ, որ շուտով դա կարող ենք տեսնել Լիբանանում և, նույնիսկ, Սիրիայում։ Նրանց կողմից դրական արձագանք է եղել։ Դա կարող է տեղի ունենալ նաև Լիբիայի հետ։ Խոսքը Աբրահամի խաղաղության համաձայնագրերին երկրների միանալու մասին է։ Դա կարող է տեղի ունենալ Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ, որտեղ, կարծում ենք, շատ մոտ ենք այդ երկրներում հակամարտությունների վերջնական կարգավորմանը։ Կարծում եմ՝ երկուսն էլ կարող են միանալ Աբրահամի համաձայնագրերին»,–ասել է նա։
Ուիթքոֆը հավելել է, որ ԱՄՆ նախագահը հավատում է դրան:
«Ես իսկապես վստահ եմ, որ առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում չորս կամ հինգ, գուցե վեց երկիր կմիանան Աբրահամյան խաղաղության համաձայնագրերին, և դա մեծ ազդանշան կլինի աշխարհին նախագահի արտաքին քաղաքական նախաձեռնությունների մասին՝ խթանելու խաղաղությունն ու կայունությունը աշխարհում»:
«Աբրահամյան համաձայնագրեր» անվանումն է ստացել դիվանագիտական կապերի հաստատումը Իսրայելի և մի շարք արաբական երկրների միջև՝ սկսած 2020 թվականից, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջին պաշտոնավարման ընթացքում։ Այն սկսվել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Բահրեյնի, հետագայում՝ Սուդանի և Մարոկկոյի հետ համագործակցությամբ։ Կողմերը հաստատել են դիվանագիտական հարաբերություններ, ճանաչել միմյանց ինքնիշխանությունը և համաձայնեցրել համագործակցության ուղղությունները։ Համաձայնություններն Աբրահամյան են կոչվում, քանի որ առնչվում են 3 կրոնի՝ հուդայականության, քրիստոնեության և իսլամի հետևորդներին։
Ուիթքոֆի մեկնաբանությունները հնչել են Թրամփի ներկայիս Մերձավոր Արևելքի շրջագայության ժամանակ, որը ներառում է այցեր Սաուդյան Արաբիա, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և Քաթար: Այս ուղևորության ընթացքում Թրամփը հանդիպում է տարբեր արաբ առաջնորդների հետ, այդ թվում՝ Սիրիայի նոր նախագահ Ահմեդ ալ-Շարայի հետ: Ուիթքոֆը, ուղեկցելով նախագահին, նաև հանդիպումներ է ունեցել Իրանի պաշտոնյաների հետ Օմանում:
«Կա մեծ էներգիա։ Դուք բարձրացնում եք շատ լավ կետ: Բոլորը կենտրոնացած են այս 'մեծ գործերի' վրա՝ Իրան, Ռուսաստան-Ուկրաինա և Գազա, բայց մենք իրական առաջընթաց ենք գրանցում՝ երկրներին Աբրահամյան խաղաղության համաձայնագրերին միացնելու ուղղությամբ»,–ասել է նա։
Ուիթքոֆը կարող է մեկնել Թուրքիա՝ վերահսկելու Ռուսաստան-Ուկրաինա խաղաղ բանակցությունները: Նախագահ Թրամփը նշել է, որ հնարավոր է անակնկալ այց կատարի Թուրքիա՝ հանդիպելու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ: Վիտկոֆի նախորդ հարցազրույցները անդրադարձել են այս կարևոր հակամարտություններին և նրա արձագանքներին քննադատություններին:

Специальный посланник президента США Стив Уиткоф заявил, что Армения и Азербайджан могут получить возможность присоединиться к Соглашениям Авраама, направленным на установление дипломатических отношений между Израилем и другими государствами. Об этом он сообщил в интервью изданию Breitbart News.
Он отметил, что обе страны близки к нормализации отношений.
«Я думаю, мы скоро можем увидеть прогресс в Ливане и даже в Сирии. От них уже поступили положительные сигналы. Это может произойти и с Ливией. Речь идет о присоединении стран к Соглашениям Авраама. Это также может произойти с Азербайджаном и Арменией, где, по нашему мнению, мы близки к окончательному урегулированию конфликтов», — сказал он. — «Я считаю, что обе страны могут стать участниками Соглашений Авраама».
Уиткоф добавил, что президент США разделяет эту уверенность.
«Я действительно уверен, что в течение следующих нескольких месяцев четыре или пять, возможно, шесть стран присоединятся к Соглашениям Авраама, и это станет важным сигналом миру о внешнеполитических инициативах президента, направленных на укрепление мира и стабильности».
Соглашения Авраама — это договоренности об установлении дипломатических отношений между Израилем и рядом арабских стран, начавшиеся в 2020 году в ходе первого президентского срока Дональда Трампа. Первыми участниками стали Объединенные Арабские Эмираты и Бахрейн, позже к ним присоединились Судан и Марокко. Стороны признали суверенитет друг друга, установили дипломатические отношения и согласовали направления сотрудничества. Соглашения названы в честь Авраама, фигуры, значимой для иудаизма, христианства и ислама.
Заявления Уиткофа прозвучали во время нынешнего турне Трампа по Ближнему Востоку, которое включает визиты в Саудовскую Аравию, ОАЭ и Катар. В рамках поездки Трамп встречается с рядом арабских лидеров, в том числе с новым президентом Сирии Ахмедом аль-Шараа. Уиткоф, сопровождающий президента, также провел переговоры с официальными лицами Ирана в Омане.
«Есть большой энтузиазм. Вы поднимаете очень важный вопрос. Все сосредоточены на 'больших темах' — Иран, Россия-Украина, Газа, но мы добиваемся реального прогресса по присоединению стран к Соглашениям Авраама», — отметил он.
Уиткоф может отправиться в Турцию для контроля за мирными переговорами между Россией и Украиной. Президент Трамп заявил о возможности неожиданного визита в Турцию для встречи с президентом России Владимиром Путиным и президентом Украины Владимиром Зеленским. Ранее Уиткоф неоднократно комментировал эти важнейшие конфликты и критические замечания в свой адрес.