Հայկական ատոմակայանի աշխատանքը մայիսի 15-ի կեսգիշերից կկանգնեցվի 60-օրյա պլանային վերանորոգման համար։ Այդ մասին լրագրողներին է ասել կայանի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Մովսես Վարդանյանը` Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի այցի ժամանակ։
Կայանը չի գործի ստանդարտ ժամկետից 15 օր ավելի երկար, քանի որ ընթացիկ վերանորոգման աշխատանքների հետ մեկտեղ պետք է փոխարինվեն տուրբինային արտադրամասի ավտոմատ համակարգերը, ինչպես նաև գեներատորների և տրանսֆորմատորների պաշտպանության համակարգը: Բացի այդ, կփոխարինվի ցածր լարման (6 և 0,4 կՎ) վթարային անջատման համակարգը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հայկական ԱԷԿ-ն արտադրում է Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի մատակարարման գրեթե մեկ երրորդը․ 2024 թվականին կայանը արտադրել է ավելի քան 2,7 մլրդ կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա։

The Armenian nuclear power plant will suspend operations for 60 days starting at midnight on May 15 due to planned maintenance, announced the plant's First Deputy Director General Movses Vardanyan during a visit by Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopyrkin.
This maintenance period will exceed the standard schedule by 15 days, as in addition to routine servicing, the plant will replace the automation systems of the turbine department, as well as the protection systems of its generators and transformers. Furthermore, the emergency shutdown system for low-voltage circuits (6 and 0.4 kV) will also be replaced, according to Sputnik Armenia.
The Armenian Nuclear Power Plant provides nearly one-third of Armenia’s electricity. In 2024, it generated over 2.7 billion kWh of power.