Հայկական ատոմակայանի աշխատանքը մայիսի 15-ի կեսգիշերից կկանգնեցվի 60-օրյա պլանային վերանորոգման համար։ Այդ մասին լրագրողներին է ասել կայանի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Մովսես Վարդանյանը` Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի այցի ժամանակ։
Կայանը չի գործի ստանդարտ ժամկետից 15 օր ավելի երկար, քանի որ ընթացիկ վերանորոգման աշխատանքների հետ մեկտեղ պետք է փոխարինվեն տուրբինային արտադրամասի ավտոմատ համակարգերը, ինչպես նաև գեներատորների և տրանսֆորմատորների պաշտպանության համակարգը: Բացի այդ, կփոխարինվի ցածր լարման (6 և 0,4 կՎ) վթարային անջատման համակարգը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հայկական ԱԷԿ-ն արտադրում է Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի մատակարարման գրեթե մեկ երրորդը․ 2024 թվականին կայանը արտադրել է ավելի քան 2,7 մլրդ կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա։

Работа Армянской атомной электростанции будет приостановлена с полуночи 15 мая на 60 дней в связи с плановым ремонтом. Об этом сообщил первый заместитель генерального директора станции Мовсес Варданян во время визита посла России в Армении Сергея Копыркина.
Ремонт продлится на 15 дней дольше обычного срока, поскольку, помимо текущих работ, предстоит заменить автоматические системы турбинного цеха, а также системы защиты генераторов и трансформаторов. Кроме того, будет модернизирована система аварийного отключения низковольтных цепей (6 и 0,4 кВ), сообщает «Sputnik Армения».
Армянская АЭС обеспечивает почти треть электроснабжения страны. В 2024 году она произвела более 2,7 млрд кВт·ч электроэнергии.