Հայաստանը 2022-2023 թվականների ընթացքում Հնդկաստանի հետ կնքել է ավելի քան 1․5 միլիարդ դոլարի պայմանագրեր սպառազինության ոլորտում։ Այդ մասին նշվում է Ռուսաստանի միջազգային գործերի խորհրդի (ՌՄԳԽ) «Ռուս-հայկական համագործակցությունը ժամանակակից փուլում» զեկույցում, որին ծանոթացել է «Վեդոմոստին»։
Նշվում է, որ այդ ընթացքում Երևանը ստորագրել է մի շարք համաձայնագրեր՝ Հնդկաստանից ձեռք բերելու 214 մմ Pinaka համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, 155 մմ ATAGS հրետանային կայաններ, անօդաչու թռչող սարքերի դեմ պայքարի ZADS համակարգեր, Akash-1S հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, ինչպես նաև հակատանկային «Կոնկուրս» հրթիռային համալիրներ (արտադրվում են ռուսական լիցենզիայի հիման վրա), ականանետներ և տարբեր տեսակի զինամթերք։ Մոտ ապագայում ակնկալվում է, որ Հնդկաստանը կմատակարարի միջին հեռահարության Akash-NG հակաօդային պաշտպանության համակարգեր։
Նշվում է նաև, որ Հայաստանի մեկ այլ խոշոր ռազմական գործընկեր է Ֆրանսիան։ 2023-2024 թվականների ընթացքում Երևանը Փարիզի հետ կնքել է մոտ 250 միլիոն դոլարի պայմանագրեր՝ ներառյալ երեք GroundMaster 200 ռադարների, Mistral 3 դյուրակիր հակաօդային հրթիռային համալիրների և Caesar ինքնագնաց հրետանային կայանների մատակարարումը։
Զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանի վերջին պաշտպանական գործարքը Ռուսաստանի հետ՝ 400 միլիոն դոլարի չափով, կնքվել է դեռևս 2021 թվականին, սակայն մինչ օրս ամբողջությամբ չի իրականացվել։
Ինչպես հայտնել է Ստոկհոլմի խաղաղության հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտը (SIPRI), 2011-2020 թվականների ընթացքում Ռուսաստանի մասնաբաժինը Հայաստանի զենքի ներմուծման մեջ հասել է մինչև 94%։ Սակայն արդեն 2024 թվականին այն նվազել է մինչև 10%, ինչպես հայտարարել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նույն տարվա մարտին՝ հայկական հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում։ ՌՄԳԽ-ի հեղինակները Ռուսաստանի մասնաբաժնի նվազումը հայկական զենքի շուկայում կապում են Ուկրաինայում շարունակվող ռազմական գործողությունների պատճառով մատակարարումների հետ կապված դժվարությունների հետ։
Նշվում է նաև, որ Հայաստանում զգալի փոփոխություն է տեղի ունեցել Ռուսաստանի ընկալման մեջ. նախկինում բարեկամական երկիր համարվող Ռուսաստանը այժմ դիտարկվում է որպես «քաղաքական սպառնալիքների» աղբյուր։ 2023 թվականի դեկտեմբերին Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) անցկացրած հարցման համաձայն՝ այս ցուցանիշով Մոսկվան զբաղեցրել է երրորդ տեղը՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետևից։ Գլխավոր պատճառներն են 2020 թվականի աշնանը տեղի ունեցած երկրորդ արցախյան պատերազմում հայկական զինված ուժերի պարտությունը և դրան հաջորդած հայ-ադրբեջանական սահմանային բախումները, որոնց ժամանակ, ըստ Երևանի, Ռուսաստանը ցուցաբերել է չափավոր արձագանք։
«Այս իրադարձությունների ֆոնին Հայաստանի ղեկավարությունը որդեգրել է արտաքին հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման ռազմավարություն՝ ուժեղացնելով կապերը արևմտյան երկրների հետ։ 2025 թվականի հունվարին Վաշինգտոնում Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ստորագրել են ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագիր։ Փետրվարին Հայաստանի խորհրդարանը հաստատել է կառավարության օրինագիծը՝ նախատեսող Եվրամիություն անդամակցության գործընթացի մեկնարկը։
Չնայած այդ զարգացումներին՝ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի գլխավոր տնտեսական գործընկերը։ Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ նախորդ տարվա արդյունքներով Ռուսաստանի մասնաբաժինը կազմել է երկրի առևտրաշրջանառության ավելի քան 41%-ը (12.4 միլիարդ դոլար, որից 3.1 միլիարդը՝ հայկական արտահանում), մինչդեռ 2023 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել էր 37% (7.9 միլիարդ դոլար)։ 2022-2023 թվականներին ռուսական կուտակված ներդրումների ծավալը կրկնապատկվել է՝ հասնելով 4 միլիարդ դոլարի։ Սակայն, ինչպես նշվում է ՌՄԳԽ-ի զեկույցում, առևտրաշրջանառության հիմնական աճը պայմանավորված է արևմտյան որոշ ապրանքների ռուսական շուկա և ռուսական ապրանքների միջազգային շուկա արտահանումով՝ Հայաստանի տարածքով»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Քաղաքագետ և Կովկասի հարցերով մասնագետ Արթուր Աթաևը ընդգծել է, որ Հայաստանի իշխանությունները վաղուց էին հող պատրաստում Հնդկաստանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության համար։ Նրա խոսքով, այս ռազմավարությունը երկարաժամկետ է և միտված է զենքի մատակարարման աղբյուրների դիվերսիֆիկացմանը և Ռուսաստանի նկատմամբ քաղաքական կախվածության նվազեցմանը։ Ֆրանսիան ևս դիտարկվում է որպես ռուսական զենքի այլընտրանքային մատակարար։ Սակայն, Աթաևի կարծիքով, Երևանը չի ցանկանում ամբողջությամբ խզել կապերը Ռուսաստանի հետ այս ոլորտում։
«Ռուսաստանի համար հայկական զենքի շուկան էական նշանակություն չունի։ Ռազմական համագործակցության շարունակությունը առավելապես կարևոր է հենց Հայաստանի համար, այլ ոչ թե Ռուսաստանի», – նշել է նա։
ՌԴ ԳԱԱ ԻՄԵՄՈ-ի Կենտրոնական Ասիայի բաժնի ղեկավար Ստանիսլավ Պրիտչինը կարծում է, որ ֆրանսիական և հնդկական զենքերը չեն կարող ամբողջությամբ փոխարինել հայկական բանակում առկա ռուսական և խորհրդային սպառազինությանը, այդ իսկ պատճառով մատակարարումների դիվերսիֆիկացման գործընթացն ավելի շատ ունի քաղաքական նշանակություն։
«Նոր զենքերը դեռ չեն արդարացրել իրենց Հայաստանում։ Իսկ ռուսական տեխնիկան պահանջում է կանոնավոր տեխնիկական սպասարկում, պահեստամասերի և զինամթերքի մատակարարում։ Հայկական զինված ուժերը դեռևս հետևում են ՀԱՊԿ ստանդարտներին, իսկ Գյումրիում տեղակայված ռուսական ռազմաբազան մնում է հայ-ռուսական համագործակցության կապող օղակ։ Հետևաբար, ռուսական մասնաբաժինը վաղ թե ուշ կվերականգնվի», — պարզաբանել է նա։
Պրիտչինն ավելացրել է, որ ներկայում Հայաստանը շարունակում է պահել իր դիրքը որպես Ռուսաստանի արտաքին առևտրի տարանցիկ հարթակ։ Այս փուլում Մոսկվան և Երևանը շահագրգռված են պահպանել այդ ձևաչափը, սակայն, եթե վերացվեն հակառուսական պատժամիջոցները կամ արգելափակվեն շրջանցման ուղիները, ապա առևտրաշրջանառության ծավալները կնվազեն և, հավանաբար, կվերադառնան 2020 թվականից առաջ եղած մակարդակին։

14 Май 2025 - 14:27 AMT
Армения заключила с Индией оборонные контракты на сумму более $1,5 млрд в период с 2022 по 2023 год. Об этом говорится в докладе Российского совета по международным делам (РСМД) «Российско-армянское взаимодействие на современном этапе», с которым ознакомились «Ведомости».
В указанный период Ереван подписал ряд соглашений на закупку индийских 214-мм реактивных систем залпового огня Pinaka, 155-мм артиллерийских установок ATAGS, систем противодействия беспилотникам ZADS, зенитных ракетных комплексов Akash-1S, а также противотанковых ракетных комплексов «Конкурс» (производимых по российской лицензии), минометов и различных боеприпасов. В ближайшее время ожидается поставка Индией зенитных ракетных комплексов средней дальности Akash-NG.
Другим крупным военным партнером Армении является Франция. С 2023 по 2024 год Ереван заключил с Парижем контракты на сумму около $250 млн, включая поставки трех радаров GroundMaster 200, переносных зенитных ракетных комплексов Mistral 3 и самоходных артиллерийских установок Caesar.
Согласно докладу, последняя оборонная сделка Армении с Россией на сумму $400 млн была заключена в 2021 году, но до сих пор не выполнена в полном объеме. Как сообщал Стокгольмский международный институт исследования проблем мира (SIPRI), в период с 2011 по 2020 год доля России в импорте вооружений Армении составляла до 94%. Однако к 2024 году она снизилась до 10%, как заявил в марте того же года секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в интервью армянскому общественному телевидению. Авторы доклада РСМД связывают снижение доли России на армянском рынке вооружений с трудностями поставок из-за продолжающихся боевых действий на Украине.
Кроме того, в армянском обществе изменилось восприятие России: из дружественной страны она стала восприниматься как источник «политических угроз» для Армении. Согласно опросу Международного республиканского института (IRI) в декабре 2023 года, Москва заняла третье место по этому показателю после Азербайджана и Турции. Ключевым фактором стало поражение армянских вооруженных сил во второй карабахской войне осенью 2020 года, а также последующие вооруженные столкновения с азербайджанской армией на армяно-азербайджанской границе, в ходе которых, по мнению Еревана, Москва проявила сдержанную реакцию.
В результате армянское руководство выбрало стратегию диверсификации внешних связей в пользу сближения с западными государствами. В январе 2025 года в Вашингтоне Армения и США подписали хартию о стратегическом партнерстве. В феврале армянский парламент принял правительственный законопроект о начале процесса вступления республики в Европейский союз (ЕС).
Несмотря на эти процессы, Россия остается ключевым торговым партнером Армении. Согласно данным армянского статистического комитета, по итогам прошлого года на долю России пришлось более 41% товарооборота южнокавказской республики ($12,4 млрд, из них $3,1 млрд — армянский экспорт), тогда как за аналогичный период 2023 года она составляла 37% ($7,9 млрд). За 2022–2023 годы объем накопленных российских инвестиций также удвоился — до $4 млрд. Однако основной прирост российско-армянского товарооборота произошел за счет реэкспорта ряда западных товаров на российский рынок и российских товаров на международные рынки через территорию Армении, говорится в докладе РСМД.
Политолог и специалист по Кавказу Артур Атаев отмечает, что армянское руководство давно готовило почву для военно-технического сотрудничества с Индией. По его словам, эта стратегия носит долгосрочный характер и направлена на диверсификацию источников поставок вооружения и снижение политической зависимости Армении от России. Франция также играет роль в замещении части российских вооружений. Тем не менее, по мнению Атаева, Ереван не заинтересован полностью разрывать связи с Москвой в этой сфере. «Для России армянский рынок вооружений не имеет важного значения. Продолжение военного сотрудничества с Россией важно главным образом для самой Армении, а не наоборот», — добавил эксперт.
Заведующий сектором Центральной Азии ИМЭМО РАН Станислав Притчин считает, что французские и индийские вооружения не смогут полностью заменить парк российских и советских вооружений в армянской армии, поэтому тренд на диверсификацию поставок скорее имеет политическое значение. «Новое оружие пока никак себя не зарекомендовало в Армении. А российская техника требует регулярного технического обслуживания, поставок к ней комплектующих и боеприпасов. Армянские военные все еще придерживаются стандартов ОДКБ, а наличие российской военной базы в Гюмри остается связующим звеном для сотрудничества Москвы и Еревана. Поэтому российская доля на армянском оружейном рынке рано или поздно восстановится», — объяснил он.
Притчин также отметил, что Армении пока удается закрепить за собой нишу перевалочного пункта для торговли России с внешним миром. На данном этапе Москва и Ереван заинтересованы в сохранении такого формата сотрудничества. Тем не менее, в случае снятия антироссийских санкций или перекрытия каналов их обхода показатели товарооборота снизятся и, вероятно, вернутся к уровню до 2020 года, полагает он.