Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) և Evocabank-ը ստորագրել են համաձայնագրեր՝ ուղղված Հայաստանի ձեռնարկություններին աջակցություն տրամադրելուն և կանաչ տնտեսությանն անցմանը:
Evocabank-ը ներգրավել է 19.4 մլն եվրո` տեղական ՄՓՄՁ-ներին և խոշոր բիզնեսներին աջակցելու նպատակով։
19.4 միլիոն եվրոյի ֆինանսական փաթեթը համաձայնեցվել է EBRD-ի Ֆինանսական հաստատությունների գծով Գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Մալիժի և Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանի միջև Լոնդոնում՝ EBRD-ի 2025թ. տարեկան հանդիպման և Գործարար համաժողովի ընթացքում: Այս գործարքն առաջին համագործակցությունն է EBRD-ի և Evocabank-ի միջև:
Գործարքը բաղկացած է երեք մասից.
- Մինչև 10 միլիոն եվրո վարկ՝ նախատեսված միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) ֆինանսավորման համար, որը կօգնի տեղական բիզնեսներին ընդլայնվել և ամրապնդել իրենց կայունությունը,
- EBRD-ի Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման գործիքի (GEFF) շրջանակում մինչև 5 միլիոն եվրոյի միջոցներ, որը ֆինանսավորվում է Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի (GCF) և Կլիմայի ներդրումային հիմնադրամների (CIF) կողմից, ինչը կօգնի բիզնեսներին ներդրումներ կատարել կլիմայի փոփոխության մեղմացման և հարմարվողականության տեխնոլոգիաների մեջ, որոնք կբարելավեն արտադրողականությունը և կնվազեցնեն շահագործման ծախսերը,
- 4 միլիոն եվրոյի առևտրային ֆինանսավորման գիծ EBRD-ի Առևտրի խթանման ծրագրի (TFP) շրջանակում, որը կբարելավի առևտրային հոսքերը և տեղական բիզնեսներին հնարավորություն կտա մուտք գործել նոր շուկաներ՝ ավելի ամուր միջազգային առևտրային կապերի միջոցով։
Ֆրանսիս Մալիժն ասել է. «Evocabank-ի հետ մեր համագործակցությունը կարևորագույն դեր է խաղալու Հայաստանի տնտեսության այն սեգմենտների համար, որոնք բավարար ֆինանսական միջոցներ չեն ստանում, միևնույն ժամանակ նպաստելու է կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրմանը: Մենք ուրախ ենք ողջունելու Evocabank-ին՝ որպես Հայաստանում մեր նոր գործընկեր»:
Կարեն Եղիազարյանը հավելել է. «Evocabank-ը հպարտությամբ է միանում EBRD-ի գործընկեր բանկերի շարքին: Այս համագործակցությունն ամրապնդում է մեր հնարավորությունները` աջակցելու Հայաստանի ձեռներեցներին և բիզնեսներին՝ խթանելով նորարարությունը, կայունությունը և մուտքը միջազգային շուկաներ»:
Հայաստանում իր գործունեության ծավալման օրվանից ի վեր (1992թ.)՝ EBRD-ը ներդրել է ավելի քան 2.5 միլիարդ եվրո 224 նախագծերում, որոնք իրականացվել են Հայաստանի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքային և էներգետիկայի ոլորտներում, որից 84%-ն ուղղվել է մասնավոր ոլորտ:

15 Май 2025 - 09:10 AMT
Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) и Evocabank подписали соглашения, направленные на усиление поддержки бизнеса вАрмениии ускорение перехода страны к зеленой экономике.
Финансовый пакет, который составляет 19.4 млн евро, сегодня был согласован управляющим директоромEBRD по финансовым учреждениям Франсисом Малижем и председателем Правления Evocabank-а Кареном Егиазаряном на ежегодном собрании и бизнес-форумеEBRD 2025 года в Лондоне. Сделка знаменует собой первое партнерство междуEBRD и Evocabank-ом.
Пакет состоит из трех частей:
• Привилегированный обеспеченный кредит в размере до 10 млн евро для расширения доступа к финансированию для микро, малого и среднего бизнеса (ММСБ), что будет способствовать росту местного бизнеса и укреплению его устойчивости
• зеленый кредит в размере до 5 млн евро в рамкахПрограммы Финансирования Зеленой Экономики(ПФЗЭ), финансируемойЗеленым Климатическим Фондом(ЗКФ) иКлиматическим Инвестиционным Фондом(КИФ), кредит поможет компаниям инвестировать в технологии смягчения последствий изменения климата и адаптации к ним, повышая производительность и сокращая эксплуатационные расходы,
• кредитная линия торгового финансирования на сумму 4.4 млн евро в рамкахПрограммы Содействия Торговле(ПСТ) EBRD, которая увеличит торговые потоки и позволит местному бизнесу получить доступ к новым рынкам через более прочные международные торговые связи.
Франсис Малиж сказал: «Партнёрство с Evocabank-ом сыграет решающую роль в предоставлении финансирования недополучающим финансовые услуги сегментам экономики Армении, а также в поддержке внедрения зеленых технологий. Мы рады приветствовать Evocabank в качестве нашего нового партнера в Армении».
Карен Егиазарян добавил: «Evocabank с радостью присоединяется к сети банков-партнеров EBRD. Новое сотрудничество укрепит наши возможности по поддержке армянских предпринимателей и бизнеса, особенно в продвижении инноваций, устойчивости и доступа к международным рынкам».
С начала своей деятельности в Армении в 1992 годуEBRD инвестировал более 2.5 млрд евро в 224 проекта в финансовом, корпоративном, инфраструктурном и энергетическом секторах страны, причем 84% этих инвестиций было направлено в частный сектор.