Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, անդրադառնալով օրերս Հայաստանում Վրաստանի դեսպանատան մոտ հայկական կոնյակի սպիրտի արտահանման հետ կապված խնդիրներին վերաբերող ցույցին, ասել է, որ որոշ հայկական բեռնատարներ, այնուամենայնիվ, անցել են Վրաստանի սահմանով, սակայն ընդհանուր խնդիրը դեռ չի կարգավորվել։
Նա ասել է, որ հայկական կոնյակի արտահանման խնդիրն անհասկանալի է և որ ինքը մեկնելու է Վրաստան՝ տեղում պարզելու համար, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Պետք է հասկանանք՝ ինչն է պատճառը։ Անկեղծ լինեմ՝ պատճառները մեզ համար անհասկանալի են։ Փորձում ենք բոլոր մակարդակներում խնդրին լուծում գտնել: Առաջիկայում կա նախնական պայմանավորվածություն, ես կայցելեմ Վրաստան՝ հարցերը տեղում լուծելու համար»,- ասել է նախարարը։
Նա ընդգծել է, որ մինչ այս արդեն հանդիպել և բանակցել է, սակայն խնդիրը դեռ մնում է չլուծված։
Հայաստանում ալկոհոլի արտադրությամբ ու արտահանմամբ զբաղվողները մայիսի 13–ին բողոքի ակցիա են իրականացրել Վրաստանի դեսպանատան դիմաց։ Ակցիայի մասնակիցները դժգոհում են, որ վրացական կողմը խոչընդոտներ է ստեղծում Հայաստանից Ռուսաստան բեռնատարների անցման համար ՝ պնդելով, որ լաբորատոր ստուգումներ պետք է իրականացվեն հենց Վրաստանում։ Արդյունքում մարդիկ ստիպված են մի քանի շաբաթ կանգնել հայ-վրացական սահմանի անցակետի մոտ։

Minister of Economy Gevorg Papoyan, commenting on the recent protest held outside the Georgian embassy in Armenia regarding issues with the export of Armenian brandy spirit, stated that although some Armenian trucks managed to cross the Georgian border, the overall problem remains unresolved.
Papoyan described the situation as unclear and announced plans to visit Georgia to investigate the matter firsthand, as reported by Aysor.am .
“We need to understand the reason. To be honest, the causes are unclear to us. We are trying to resolve the issue at all levels. There is a preliminary agreement, and I will visit Georgia soon to resolve the matter on site,” the minister said.
He emphasized that despite prior meetings and negotiations, the issue remains unsolved.
On May 13, Armenian alcohol producers and exporters staged a protest in front of the Georgian embassy in Yerevan. The demonstrators expressed frustration over Georgian authorities obstructing the transit of Armenian cargo bound for Russia, insisting that laboratory checks be conducted within Georgia. As a result, some vehicles have been stuck for weeks at the Armenia–Georgia border checkpoint.