Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, անդրադառնալով օրերս Հայաստանում Վրաստանի դեսպանատան մոտ հայկական կոնյակի սպիրտի արտահանման հետ կապված խնդիրներին վերաբերող ցույցին, ասել է, որ որոշ հայկական բեռնատարներ, այնուամենայնիվ, անցել են Վրաստանի սահմանով, սակայն ընդհանուր խնդիրը դեռ չի կարգավորվել։
Նա ասել է, որ հայկական կոնյակի արտահանման խնդիրն անհասկանալի է և որ ինքը մեկնելու է Վրաստան՝ տեղում պարզելու համար, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Պետք է հասկանանք՝ ինչն է պատճառը։ Անկեղծ լինեմ՝ պատճառները մեզ համար անհասկանալի են։ Փորձում ենք բոլոր մակարդակներում խնդրին լուծում գտնել: Առաջիկայում կա նախնական պայմանավորվածություն, ես կայցելեմ Վրաստան՝ հարցերը տեղում լուծելու համար»,- ասել է նախարարը։
Նա ընդգծել է, որ մինչ այս արդեն հանդիպել և բանակցել է, սակայն խնդիրը դեռ մնում է չլուծված։
Հայաստանում ալկոհոլի արտադրությամբ ու արտահանմամբ զբաղվողները մայիսի 13–ին բողոքի ակցիա են իրականացրել Վրաստանի դեսպանատան դիմաց։ Ակցիայի մասնակիցները դժգոհում են, որ վրացական կողմը խոչընդոտներ է ստեղծում Հայաստանից Ռուսաստան բեռնատարների անցման համար ՝ պնդելով, որ լաբորատոր ստուգումներ պետք է իրականացվեն հենց Վրաստանում։ Արդյունքում մարդիկ ստիպված են մի քանի շաբաթ կանգնել հայ-վրացական սահմանի անցակետի մոտ։

Министр экономики Армении Геворг Папоян, комментируя недавнюю акцию у посольства Грузии в Ереване, связанную с проблемами экспорта армянского коньячного спирта, заявил, что хотя часть армянских грузовиков всё же пересекла грузинскую границу, общая проблема остаётся нерешённой.
По словам министра, причины происходящего до сих пор остаются неясными, и он планирует лично посетить Грузию, чтобы разобраться в ситуации, сообщает «Aysor.am ».
«Нам нужно понять, в чём причина. Если быть откровенным, причины нам непонятны. Мы пытаемся найти решение на всех уровнях. В ближайшее время я поеду в Грузию, чтобы на месте разобраться в ситуации», — сказал Папоян.
Он отметил, что ранее уже проводил встречи и вёл переговоры, однако проблема по-прежнему остаётся нерешённой.
13 мая производители и экспортёры алкогольной продукции Армении провели акцию протеста у посольства Грузии в Ереване. Участники выразили недовольство тем, что грузинская сторона создаёт препятствия для прохода армянских грузовиков в направлении России, требуя, чтобы лабораторные проверки осуществлялись именно в Грузии. В результате некоторые водители вынуждены неделями простаивать у армяно-грузинской границы.