Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն քննարկումներ կունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի շուրջ։
Նա այդ մասին ասել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 6-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում լրագրողների հետ զրույցում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության շուրջ քննարկումները շատ կարևոր են։ Հաջորդ ամիս ես քննարկումներ կունենամ և Հայաստանի, և Ադրբեջանի հետ։ Մենք պետք է միասին աշխատենք, որպեսզի կայացնենք հնարավոր լավագույն որոշումները տարածաշրջանի կայունության համար»,- ասել է Բերսեն։
Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը հայտարարել է, որ Տիրանայում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 6-րդ հերթական գագաթնաժողովի ընթացքում հանդիպում կունենա Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ես եղել եմ Ադրբեջանում, իսկ այստեղ (խմբ․ Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում) կհանդիպեմ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ»,-նշել է Կալասը՝ հավելելով, որ առաջիկայում կայցելի նաև Հայաստան։
Եվրամիությունը դիվանագիտության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը շուտով կստորագրվի։
«Ադրբեջանն ու Հայաստանը շատ մոտ են համաձայնության հասնելուն։ Կարծում եմ՝ բոլորի շահերից է բխում, որ նրանք ստորագրեն այս խաղաղության համաձայնագիրը, ինչի արդյունքում ևս մեկ հակամարտություն կպակասի»,-ընդգծել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը։
Վարչապետ Փաշինյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Ալբանիա՝ մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի վեցերորդ հերթական գագաթնաժողովին։

16 Май 2025 - 13:51 AMT
Генеральный секретарь Совета Европы Ален Берсе намерен провести обсуждения с Арменией и Азербайджаном по вопросу возможного мирного соглашения между двумя странами.
Об этом он заявил журналистам в рамках шестого саммита Европейского политического сообщества, сообщает «Арменпресс».
«Обсуждения по мирному соглашению между Арменией и Азербайджаном крайне важны. В следующем месяце я проведу переговоры как с Арменией, так и с Азербайджаном. Мы должны совместно принять наилучшие решения для стабильности региона», — подчеркнул Берсе.
Высокий представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас заявила, что в рамках саммита в Тиране встретится с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«Я уже побывала в Азербайджане, а здесь (прим. — в столице Албании Тиране) встречусь с премьер-министром Армении Николом Пашиняном», — сказала Каллас, добавив, что в ближайшее время планирует посетить и Армению.
Глава европейской дипломатии выразила надежду на скорейшее подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
«Азербайджан и Армения уже близки к согласию. Думаю, подписание мирного соглашения в интересах всех сторон и поможет устранить ещё один конфликт», — отметила глава внешнеполитического ведомства ЕС.