Ի պատասխան Հայաստանում կոնյակ արտադրող ընկերությունների ներկայացուցիչների բողոքի՝ Վրաստանի Եկամուտների ծառայությունը հայտարարել է, որ մաքսային անցակետերում վերահսկողության ընթացակարգերը շարունակվում են սովորականի պես։ Գգործակալությունը պատասխանել է BM.GE-ի հարցին։
«Մաքսային հսկողության ընթացակարգերը կատարվում են ստանդարտ ռեժիմով։ Տրանսպորտային միջոցների հետ կապված ուշացումներ չկան», – հայտնել են Ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայությունից։
Մայիսի 13-ին Երևանում մի քանի գինի և կոնյակ արտահանող ընկերությունների ներկայացուցիչներ հավաքվել էին Վրաստանի դեսպանատան մոտ՝ պահանջելով վերջ դնել սահմանին հայ արտահանողների անհիմն ուշացումներին։
Բողոքի ակցիայից հետո հայկական լրատվամիջոցները հարցերով դիմեցին Էկոնոմիկայի նախարարությանը, որտեղ նշվում էր, որ Հայաստանը փնտրում է ալկոհոլի արտահանման խնդիրը լուծելու ուղիներ, և բանակցություններ են ընթանում վրացական կողմի հետ. Էկոնոմիկայի նախարարության ղեկավարը չէր բացառել մոտ ապագայում Վրաստան այցելելը՝ այս հարցը լուծելու համար։

17 Май 2025 - 08:12 AMT
В ответ на жалобы представителей армянских компаний-производителей коньяка Служба доходов Грузии заявила, что процедуры таможенного контроля на пограничных пунктах проходят в стандартном режиме. Об этом ведомство сообщило в ответ на запрос BM.GE .
«Процедуры таможенного контроля осуществляются в стандартном режиме. Задержек, связанных с транспортными средствами, нет», — сообщили в Службе доходов Министерства финансов.
13 мая в Ереване представители нескольких армянских компаний, экспортирующих вино и коньяк, собрались у посольства Грузии с требованием прекратить необоснованные задержки, с которыми сталкиваются армянские экспортеры на границе.
После акции протеста армянские СМИ обратились с вопросами в Министерство экономики, где сообщили, что Армения ищет пути решения проблемы с экспортом алкоголя и ведет переговоры с грузинской стороной. Руководитель министерства не исключил возможную поездку в Грузию в ближайшее время для урегулирования этого вопроса.