Ի պատասխան Հայաստանում կոնյակ արտադրող ընկերությունների ներկայացուցիչների բողոքի՝ Վրաստանի Եկամուտների ծառայությունը հայտարարել է, որ մաքսային անցակետերում վերահսկողության ընթացակարգերը շարունակվում են սովորականի պես։ Գգործակալությունը պատասխանել է BM.GE-ի հարցին։
«Մաքսային հսկողության ընթացակարգերը կատարվում են ստանդարտ ռեժիմով։ Տրանսպորտային միջոցների հետ կապված ուշացումներ չկան», – հայտնել են Ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայությունից։
Մայիսի 13-ին Երևանում մի քանի գինի և կոնյակ արտահանող ընկերությունների ներկայացուցիչներ հավաքվել էին Վրաստանի դեսպանատան մոտ՝ պահանջելով վերջ դնել սահմանին հայ արտահանողների անհիմն ուշացումներին։
Բողոքի ակցիայից հետո հայկական լրատվամիջոցները հարցերով դիմեցին Էկոնոմիկայի նախարարությանը, որտեղ նշվում էր, որ Հայաստանը փնտրում է ալկոհոլի արտահանման խնդիրը լուծելու ուղիներ, և բանակցություններ են ընթանում վրացական կողմի հետ. Էկոնոմիկայի նախարարության ղեկավարը չէր բացառել մոտ ապագայում Վրաստան այցելելը՝ այս հարցը լուծելու համար։

In response to complaints from Armenian brandy producers, Georgia’s Revenue Service stated that customs control procedures at border checkpoints are proceeding as usual. The agency responded to an inquiry from BM.GE .
“The customs control procedures are carried out in standard mode. There are no delays related to transport vehicles,” the Revenue Service of the Ministry of Finance reported.
On May 13, representatives of several Armenian wine and brandy exporting companies gathered outside the Georgian Embassy in Yerevan, demanding an end to what they described as unjustified delays faced by Armenian exporters at the border.
Following the protest, Armenian media outlets contacted the Ministry of Economy, which stated that Armenia is seeking ways to resolve the issue of alcohol exports and is engaged in negotiations with the Georgian side. The head of the Ministry of Economy did not rule out a visit to Georgia in the near future to address this matter.