GB News-ը անդրադարձել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայերի ապօրինի կալանքին՝ հրապարակելով հարցազրույց նրա որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի, և փաստաբան՝ Ջարեդ Գենսերի հետ։ Հրապարակման խորագիրն ՝ «Քրիստոնյայի ահազանգը․ հոր «ապօրինի» կալանքի և «էթնիկ զտման» հետևանքով ավերված եկեղեցիների պայմաններում «մեզնից ոչ ոք ապահով չէ»:
Նշվում է, որ Դավիթ Վարդանյանը լուրջ մտահոգություն է հայտնել հոր ձերբակալության կապակցությամբ՝ այն նկարագրելով որպես «էթնիկ զտման» մաս։ Նշվում է նաև, որ Ռուբեն Վարդանյանն Ադրբեջանում կանգնած է 42 մեղադրանքի առաջ, որոնք նրա որդին համարում է «կանգառային դատավարություն»՝ դատավարական խախտումներով, հայտնում է GB News-ը։
Դավիթը պատմել է, որ ընտանիքը Ռուբենի ձերբակալության մասին իմացել է սոցիալական մեդիայի միջոցով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին՝ ենթադրելով, որ դա Ադրբեջանի կառավարության կողմից միտումնավոր արված քայլ է՝ հայ քրիստոնյաներին վախեցնելու համար։ Նա ընդգծել է, որ հայրը ձերբակալվել է, երբ փորձում էր լքել Լեռնային Ղարաբաղը՝ Ադրբեջանի 2023 թվականի ռազմական հարձակման հետևանքով տեղի ունեցած մոտ 120,000 հայերի զանգվածային արտագաղթի ժամանակ։ Դավիթը այս տեղահանումը, ինչպես նաև եկեղեցիների և քրիստոնեական վայրերի ավերումը, բնութագրել է որպես «էթնիկ զտում»։
Չնայած դժվարություններին, Դավիթը նշել է, որ հայրը մնում է ամուր, հրաժարվելով բողոքել բանտային պայմաններից՝ ուշադրությունը չշեղելու համար գործի անօրինականությունից։ Ռուբենի հետ կապը եղել է անկանոն՝ շաբաթական մեկ կամ երկու անգամ կարճ զանգերի միջոցով։ Նախկինում ընտանիքը օգտվում էր Կարմիր Խաչի միջոցով փոխանցվող տեսաուղերձներից, սակայն այդ կազմակերպության գրասենյակի փակումը երկրում էլ ավելի է սահմանափակել կապը։
Դավիթը կիսվել է հոր բանտարկության անձնական ազդեցությամբ՝ նշելով, որ Ռուբենը դարձել է պապիկ իր բանտարկության ընթացքում, սակայն դեռ չի հանդիպել իր թոռնուհուն։ Ընտանիքը հույս ունի ապագայում վերամիավորվել։
Մարդու իրավունքների փաստաբան Ջարեդ Գենսերը, խոսելով Վաշինգտոնից, ընդգծել է, որ Ռուբենին արգելվել է ունենալ Աստվածաշունչ, ինչը հակասում է Ադրբեջանի պնդումներին, թե հակամարտությունը կրոնական չէ։ Գենսերը քննադատել է միջազգային մեդիայի ուշադրության պակասն այս հարցի նկատմամբ՝ նշելով, որ գլոբալ ուշադրությունը կենտրոնացած է այլ հակամարտությունների վրա՝ անտեսելով տարածաշրջանի քրիստոնյաների վիճակը։
Գենսերը նաև գովեստով է խոսել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասին՝ նշելով, որ նա ակտիվորեն ներգրավված է քրիստոնյա հայերի ազատության հարցում։ Նա հակադրել է սա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի խաղաղության ջանքերի նկատմամբ անտարբերության հետ։ Գենսերը հիշեցրել է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերին Թրամփը դատապարտել է Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածը որպես էթնիկ զտում և խոստացել է պաշտպանել հալածվող քրիստոնյաներին ու վերականգնել խաղաղությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
Նա նաև քննադատել է ինչպես ադրբեջանական, այնպես էլ հայկական իշխանություններին՝ Ռուբենի նման բանտարկյալների ազատման հարցը առաջնահերթ չդարձնելու համար՝ ենթադրելով, որ Ալիևը այս իրավիճակը դիտում է որպես տարածաշրջանի էթնիկ զտման երկարաժամկետ ջանքերի գագաթնակետ։

17 Май 2025 - 08:13 AMT
Давид Варданян, сын арестованного армянского филантропа Рубена Варданяна, выразил серьезную обеспокоенность по поводу задержания отца в Азербайджане, охарактеризовав это как часть более широкой кампании «этнической чистки».
Рубен Варданян, известный своей совместной с Джорджем Клуни инициативой «Аврора», сталкивается с 42 обвинениями в Азербайджане, которые его сын считает «показательным судом» с нарушением процессуальных норм.
Давид рассказал GB News, что семья узнала о задержании отца через социальные сети 27 сентября 2023 года, предполагая, что это был преднамеренный акт азербайджанского правительства с целью запугивания армянских христиан. Он подчеркнул, что его отец был задержан при попытке покинуть Нагорный Карабах на фоне массового исхода около 120 000 армян после военной операции Азербайджана в 2023 году. Давид охарактеризовал это перемещение, сопровождавшееся разрушением церквей и христианских святынь, как «этническую чистку».
Несмотря на сложные обстоятельства, Давид отметил, что его отец остается стойким, избегая жалоб на условия содержания, чтобы не отвлекать внимание от предполагаемой незаконности судебного процесса. Связь с Рубеном была нерегулярной, ограниченной короткими звонками один-два раза в неделю. Ранее семья использовала видеообращения, передаваемые через Международный Красный Крест, но недавнее закрытие его офиса в стране еще больше ограничило контакты.
Давид сообщил, что Рубен стал дедушкой во время своего заключения, но еще не встретился с внучкой. Семья надеется на воссоединение в будущем.
Правозащитник Джаред Генсер, выступая из Вашингтона, подчеркнул, что Рубену отказано в доступе к Библии, что противоречит утверждениям Азербайджана о нерелигиозном характере конфликта. Генсер критиковал недостаточное внимание международных СМИ к этой проблеме, отмечая, что глобальное внимание сосредоточено на других конфликтах, игнорируя страдания христиан в регионе.
Тем не менее, Джаред Генсер выразил признательность бывшему президенту США Дональду Трампу, заявив, что он «действительно был вовлечен и оказал помощь» в вопросе свободы христианских армян. Он также раскритиковал действующего президента Азербайджана Ильхама Алиева, заявив, что тот «не проявляет никакого интереса» к достижению мира.
Генсер добавил: «В октябре 2023 года, когда он снова баллотировался в президенты, [Трамп] опубликовал пост в Truth Social, где прямо и недвусмысленно осудил происходящее в Нагорном Карабахе как этническую чистку».
Он провел параллель между позицией Трампа и администрацией бывшего президента Джо Байдена, отметив, что демократ «в значительной степени был сосредоточен на достижении мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном».
Правозащитник также подчеркнул, что основной проблемой для таких адвокатов, как он, было отсутствие инициативы со стороны обеих стран в вопросах событий в Карабахе и освобождения заключенных. Он отметил: «Алиев не проявляет абсолютно никакого желания что-либо делать, потому что для него это, знаете, кульминация десятилетий усилий по этнической чистке региона».