Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը մայիսի 20–21-ին աշխատանքային այցով կլինի Հայաստանում, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ–ն։
ՌԴ ԱԳ նախարարը հանգամանալից բանակցություններ կվարի ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, հանդիպումներ կունենա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ:
Նախատեսված է նաև Լավրովի այցը Ծիծեռնակաբերդ։
Լավրովը Հայ-ռուսական համալսարանում ելույթ կունենա ռուսական բուհերի մասնաճյուղերի դասախոսների, ուսանողների և փորձագիտական համայնքի առջև, ինչպես նաև Ռուսական տանը կհանդիպի հայրենակիցների հետ:
«Մոսկվան ակնկալում է, որ այցը կնպաստի Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև քաղաքական և միջգերատեսչական երկխոսության ամրապնդմանը, կհանգեցնի փոխըմբռնման աճի և կողմերից յուրաքանչյուրի համար հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ փոխընդունելի հանգուցալուծումներ գտնելուն», – ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov will pay a working visit to Armenia on May 20–21, according to the Russian Ministry of Foreign Affairs.
During his stay, Lavrov is set to hold extensive talks with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan. He will also meet with Prime Minister Nikol Pashinyan and President Vahagn Khachaturyan.
Lavrov is expected to visit the Tsitsernakaberd memorial as part of his itinerary.
Additionally, the Russian minister will address faculty, students, and experts at the Russian-Armenian University, representing branches of Russian universities. He will also meet with Russian compatriots at the Russian House.
“Moscow expects the visit to strengthen political and interagency dialogue between Russia and Armenia, increase mutual understanding, and help find mutually acceptable solutions to issues of interest to both sides,” the Russian MFA stated.