Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը՝ ՀԱՊԿ–ը հուսով է, որ Երևանն ու Բաքուն առաջիկայում կստորագրեն խաղաղության պայմանագիը։ Այդ մասին հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
«Կան որոշակի դրական տեղաշարժեր Կովկասում։ Դա Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության հայտարարությունն է բանակցությունների ավարտի և երկու երկրների միջև միջպետական փաստաթղթի տեքստի համաձայնեցման մասին։ Մենք հուսով ենք, որ փաստաթուղթը շուտով կստորագրվի և ակնկալում ենք, որ դրա իրականացումը հուսալի ուղի կբացի խաղաղության և կայունության համար Հարավային Կովկասում»,–նշել է նա,գրում է ՏԱՍՍ–ը։
ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստն անցկացվում է Բիշքեկում՝ Ղրղզստանի մայրաքաղաքում, որն այդ կազմակերպությունում նախագահող երկիրն է 2025 թվականին։ Նիստը վարում է ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, ով միաժամանակ հանդիսանում է ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահ։

The Collective Security Treaty Organization (CSTO) is hopeful that Yerevan and Baku will sign a peace agreement in the near future. The statement was made by CSTO Secretary General Imangali Tasmagambetov.
“There have been certain positive developments in the Caucasus. This includes the announcement by the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan regarding the completion of negotiations and agreement on the text of an interstate document between the two countries. We hope the document will be signed soon, and we expect its implementation to pave a reliable path to peace and stability in the South Caucasus,” he said, according to TASS.
The CSTO Parliamentary Assembly Council meeting is taking place in Bishkek, the capital of Kyrgyzstan, which holds the rotating presidency of the organization in 2025. The session is chaired by Vyacheslav Volodin, Speaker of the Russian State Duma and President of the CSTO Parliamentary Assembly.