Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը՝ ՀԱՊԿ–ը հուսով է, որ Երևանն ու Բաքուն առաջիկայում կստորագրեն խաղաղության պայմանագիը։ Այդ մասին հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
«Կան որոշակի դրական տեղաշարժեր Կովկասում։ Դա Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության հայտարարությունն է բանակցությունների ավարտի և երկու երկրների միջև միջպետական փաստաթղթի տեքստի համաձայնեցման մասին։ Մենք հուսով ենք, որ փաստաթուղթը շուտով կստորագրվի և ակնկալում ենք, որ դրա իրականացումը հուսալի ուղի կբացի խաղաղության և կայունության համար Հարավային Կովկասում»,–նշել է նա,գրում է ՏԱՍՍ–ը։
ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստն անցկացվում է Բիշքեկում՝ Ղրղզստանի մայրաքաղաքում, որն այդ կազմակերպությունում նախագահող երկիրն է 2025 թվականին։ Նիստը վարում է ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, ով միաժամանակ հանդիսանում է ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահ։

19 Май 2025 - 12:00 AMT
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) выразила надежду на то, что Ереван и Баку в скором времени подпишут мирный договор. Об этом заявил генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов.
«В Закавказье наблюдаются определённые позитивные подвижки. Речь идёт о заявлении Республики Армения и Республики Азербайджан о завершении переговоров и согласовании текста межгосударственного документа между двумя странами. Мы надеемся, что документ будет вскоре подписан и его реализация откроет надёжный путь к миру и стабильности на Южном Кавказе», – сказал он, сообщает ТАСС.
Заседание Совета Парламентской Ассамблеи ОДКБ проходит в Бишкеке, столице Киргизии, которая будет председательствовать в организации в 2025 году. Заседание ведёт председатель Госдумы РФ Вячеслав Володин, одновременно являющийся председателем ПА ОДКБ.