Ադրբեջանցիները ոչնչացրել են Ասկերանի շրջանի Հայրենական պատերազմի հուշահամալիրը և Տանկ-հուշարձանը, հայտնում է Мonument watch.org-ը:
Նշվում է, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից ի վեր Ադրբեջանի կողմից Արցախի հուշարձանների ոչնչացման մեխանիզմներից է Հայրենական Մեծ պատերազմին նվիրված հուշարձանների ոչնչացումը, որոնք շատ հաճախ համալիրների տեսքով են հանդես գալիս՝ ներառելով նաև Հայոց ցեղասպանության, Արցախյան ազատամարտի զոհերի հիշատակին և հայոց պատմության այլ նշանակալից իրադարձություններին նվիրված հուշարձաններ։
Վերջին հինգ տարիներին նման համալիրներից շատերը արդեն վերացված են Շուշիում, Հադրութում, Ազոխում, Մեծ Թաղերում ու այլ վայրերում։
2025 թվականի մայիս ամսին Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում թիմի կողմից արբանյակային պատկերների ուսումնասիրությամբ պարզ է դարձել, որ Ադրբեջանի կողմից ծանր շինարարական տեխնիկայի միջամտությամբ Արցախի Ասկերանի շրջանում ոչնչացվել է Մայրաբերդի (Ասկերանի) հուշահամալիրը ՝ բաղկացած 3 խաչքարերից և այլ կարևոր արժեքներից, այդ թվում․
- Խաչքար Արցախի Հանրապետության անկախության տոնի առթիվ (2015 թ․)
- Հայրենական Մեծ պատերազմի (1941-1945 թթ․) զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան (նկ․ 2)
- «Փառք հայրենիքի պաշտպաններին» հուշապատ
- Սումգայիթի ջարդերի զոհերին նվիրված խաչքար
- Կոթող ներքևում զինվորներ (3հոգի) վերևում՝ Ոսկե արծիվ շքանշանի պատկեր։
- Ջուղայի խաչքարերի նմանությամբ խաչքար, որը կանգնեցված էր Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հավերժացման 100 ամյակի առթիվ՝ (2015թ):
2025 թվականի մայիսի 11-ին ստացված արբանյակային պատկերները վկայում են, որ 2024-ի ապրիլից մինչև 2025-ի մարտ ամիսների ընթացքում տարածքում կուտակվել է շինարարական տեխնիկա, իսկ հուշահամալիրը՝ ամբողջությամբ ավերվել է։ 2023 թվականի պատկերներն էլ ապացուցել են, որ այդ ժամանակ հուշարձանը դեռ կանգուն է եղել։
Համալիրի ավերման պատճառը ադրբեջանական նոր ճանապարհաշինական ծրագրերն են։
Այս հուշահամալիրը առանձնահատուկ նշանակություն է ունեցել մայիսի 9-ի Եռատոնի միջոցառումների համար. շրջանի բնակիչները հավաքվել են այստեղ՝ հարգելու ինչպես Հայրենական պատերազմի, այնպես էլ Շուշիի ազատագրման հերոսների հիշատակը։ Ապրիլի 24-ին այստեղ նույնպես տեղի են ունեցել Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների ոգեկոչման միջոցառումներ։ Այս տեսանկյունից՝ համալիրի ոչնչացումը նաև արցախահայության մշակութային ինքնության դեմ ուղղված գործողություն է։
Քանդվել է նաև Մայրաբերդից Տիգրանակերտ և Ակնա տանող ճանապարհի ձախ եզրին տեղակայված Տանկ-հուշարձանը։
Այն բաղկացած է եղել քարե պատվանդանից, որի վրա տեղադրված է եղել Տ-72 տիպի տանկ և հարակից պուրակից, որտեղ ծածանվել է ՀՀ դրոշը։
2023 թվականի արբանյակային լուսանկարներում այն դեռ պահպանված է եղել, սակայն 2024-ի պատկերները հստակ ցույց են տալիս, որ հուշարձանը նույնպես վերացված է։
Տանկ-հուշարձանը երկար տարիներ կարևոր նշանակություն է ունեցել արցախահայության հիշողության մեջ. Շուշիի ազատագրման տարեդարձի օրը՝ մայիսի 9-ին, այստեղ են այցելել բազմաթիվ մարդիկ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Արցախյան պատերազմի զոհերին։ Բացի այդ, այստեղ անցկացվել են Պաշտպանության բանակի նորակոչիկների երդման հանդիսավոր արարողություններ։
Արցախի Ասկերանի շրջանում Հայրենական պատերազմին, Արցախյան ազատամարտին և Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված խաչքարերի ու հուշակոթողների ոչնչացումը խախտում է 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածը, ինչպես նաև 1999 թվականին ընդունված երկրորդ արձանագրությունը, որոնք նախատեսում են մշակութային արժեքների պաշտպանություն զինված հակամարտությունների պայմաններում։
Այս գործողությունները նաև հակասում են Միջազգային մարդասիրական իրավունքի մի շարք նորմերին՝ մասնավորապես 38-րդից մինչև 41-րդ կանոններին։ Միևնույն ժամանակ, Արդարադատության միջազգային դատարանի արձանագրած դիրքորոշման համաձայն՝ օկուպացված տարածքներում կիրառվող իրավակարգը, ներառյալ մշակութային ժառանգության պաշտպանության դրույթները, համարվում են միջազգային սովորութային իրավունք և պարտադիր են բոլոր պետությունների համար։
Առանձնահատուկ պետք է նշել, որ հայկական խաչքարերի դիտավորությամբ ոչնչացումը դասվում է որպես մարդկության դեմ ուղղված ծանր հանցագործություն։ Քանի որ «Հայկական խաչքարերի արվեստը. խաչքարերի սիմվոլիզմն ու վարպետությունը» 2010 թվականից ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության» ցանկում՝ այն հանդիսանում է համամարդկային բացառիկ արժեք, ինչը պահանջում է միջազգային հատուկ պաշտպանություն և մեծ ուշադրություն։

Как сообщает Monument Watch, в Аскеранском районе Арцаха азербайджанская сторона уничтожила мемориальный комплекс, посвященный Великой Отечественной войне, а также памятник-танк.
С 44-дневной войны 2020 года уничтожение памятников Великой Отечественной войны стало частью политики Азербайджана по стиранию армянского культурного наследия. Часто эти комплексы также включают памятники, посвященные Геноциду армян, Арцахским войнам и другим важным событиям армянской истории.
За последние пять лет аналогичные памятники были уничтожены в Шуши, Гадруте, Азохе, Мец Тагерe и других местах.
В мае 2025 года группа по мониторингу культурного наследия Арцаха, основываясь на спутниковых снимках, подтвердила, что мемориал в Майраберде (Аскеран) был снесен с использованием строительной техники. В его состав входили:
- Хачкар, посвященный Дню независимости Арцаха (2015 г.)
- Мемориал в память павших в Великой Отечественной войне (1941–1945 гг.)
- Мемориальная стена «Слава защитникам Отечества»
- Хачкар в память жертв Сумгаитской резни
- Памятник с тремя солдатами и изображением ордена Золотого Орла
- Хачкар в стиле Джуги, посвященный 100-летию Геноцида армян (2015 г.)
Снимки от 11 мая 2025 года показывают, что между апрелем 2024-го и мартом 2025 года на месте скопилась техника, а сам мемориал был полностью уничтожен. Снимки за 2023 год свидетельствуют, что тогда комплекс еще сохранялся. Причиной сноса стало новое дорожное строительство, инициированное Азербайджаном.
Комплекс имел особое значение для мероприятий 9 мая, когда местные жители чтили память героев Великой Отечественной и отмечали день освобождения Шуши. Здесь также проходили церемонии памяти мучеников Геноцида 24 апреля. С этой точки зрения, снос рассматривается как нападение на культурную идентичность арцахских армян.
Уничтожен также танковый памятник, расположенный на левом обочине дороги от Майраберда к Тигранакерту и Акне. Он состоял из танка Т-72, установленного на каменном постаменте, и прилегающего парка с флагом Армении.
Спутниковые снимки 2023 года показывают, что памятник еще существовал, однако на изображениях 2024 года он уже отсутствует.
Этот памятник имел важное значение для арцахцев — сюда приезжали 9 мая, в день освобождения Шуши, чтобы почтить память погибших, а также проводились церемонии присяги новобранцев Армии обороны Арцаха.
Уничтожение хачкаров и памятников, посвященных ВОВ, Арцахской борьбе и Геноциду армян, нарушает статью 4 Гаагской конвенции 1954 года и Второй протокол 1999 года, которые обязывают защищать культурные ценности в условиях вооруженного конфликта.
Эти действия противоречат и ряду норм международного гуманитарного права, в частности Правилам 38–41. Международный суд справедливости признал, что правовой режим на оккупированных территориях, включая охрану культурного наследия, является частью международного обычного права и обязателен для всех государств.
Особо подчеркивается, что преднамеренное уничтожение армянских хачкаров классифицируется как тяжкое преступление против человечности. Поскольку «Искусство армянских хачкаров: символизм и мастерство» с 2010 года входит в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, оно является всемирной ценностью и подлежит особой международной охране.