Հայաստանից Ռուսաստան և Բելառուս կոնյակ և կոնյակի սպիրտ արտահանողները կրկին հավաքվել էին Վրաստանի դեսպանատան մոտ՝ նշելով, որ վրացական կողմը խոչընդոտներ է ստեղծում Հայաստանից Ռուսաստան բեռնատարների անցման համար ՝ պնդելով, որ լաբորատոր ստուգումներ պետք է իրականացվեն հենց Վրաստանում։
Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության ղեկավար Գագիկ Մակարյանը ընդգծել է, որ սա տնտեսական տեռոր է Հայաստանի կոնյակագործության հանդեպ, գրում է Aysor.am-ը։
Մակարյանն ասել է, որ Վրաստանում վերցնում են արտահանողների փաստաթղթերը, ուսումնասիրում, տեսնում են կոմերցիոն գաղտնիքներ՝ ռուսական որ ընկերությանն է վաճառվում, ինչ գնով, ինչպիսի բաղադրություն ունի տվյալ կոնյակը։
«Ենթադրում եմ՝ այդ տվյալները փոխանցելու են իրենց կոնյակագործներին, փորձելու են այս շուկան խափանելով՝ իրենք աստիճանաբար գրավել»,-ասել է նա։
Նա նշել է, որ Վրաստանը 4 բրենդով կոնյակներ է արտադրում, Ադրբեջանն էլ ունի կոնյակ, թեև որակով զիջում են, տարբերվում են, բայց չի բացառվում, որ Ադրբեջանը Վրաստանի միջոցով գրոհում Է հայկական կոնյակագործության, խաղողագործության վրա։
«Վաղը, մյուս օրը խաղողը պետք է մթերվի, պատկերացրեք՝ եթե չմթերվի, ինչ դժգոհություն կլինի գյուղացիների կողմից, դա կարող է բերել կոնֆլիկտի կոնյակ, գինի արտադրողների, խաղող մշակողների միջև»,- ասել է Մակարյանը։
Նա կարծիք է հայտնել, որ Վրաստանի դեսպանությունը ոչինչ չի անի։
«Բայց մեր պետական մարմինները չպետք է լռեն, պետք է կտրուկ լինեն։ Ենթադրում են՝ որտեղից է հարվածը գալիս, բայց հավանաբար, չեն ուզում դա քաղաքական մակարդակով ներկայացնել»,-ասել է նա։
Հայաստանից Ռուսաստան և Բելառուս կոնյակ և կոնյակի սպիրտ արտահանողները նշում են, որ մայիսի 13–ին կայացած իրենց վերջին ակցիայից հետո փոփոխություն չկա, և մեքենաները շարունակում են շաբաթներով կանգնած մնալ անցակետում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«20 տարի է` այս գործն ենք անում, առաջին անգամ ենք սենց բեսպրեդելի հանդիպում։ Ակնկալում ենք, որ այդ հարցը պետք է լուծի վրացական կողմը»,– ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Նրանք կրկին հանդիպում են պահանջում Հայաստանում Վրաստանի դեսպանի հետ, քանի որ նախորդ հանդիպումից հետո ակնկալվող արդյունքը չեն տեսնում։
Ըստ ակցիայի մասնակիցների` կան գործարարներ, որոնք շարունակում են առանց որևիցե խոչընդոտի անցնել վրացական սահմանը ու իրենց բեռները տանել դեպի ՌԴ ու Բելառուս։
Նրանք վստահ են, որ իրենց խնդիրը ոչ թե քաղաքական է, այլ տնտեսական։ Սակայն եթե դեսպանատան մոտ ակցիան օգուտ չտա, իրենք ակցիա կանեն նաև կառավարության մոտ։

21 Май 2025 - 15:13 AMT
Экспортеры армянского коньяка и коньячного спирта в Россию и Беларусь вновь собрались у посольства Грузии, утверждая, что грузинская сторона препятствует прохождению армянских грузовиков, настаивая на проведении лабораторных проверок непосредственно в Грузии.
Глава Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян подчеркнул, что это является экономическим террором против армянского коньячного производства, сообщает «Aysor.am ».
Макарян заявил, что в Грузии изымают документы экспортеров, изучают их и получают доступ к коммерческим секретам: какие российские компании покупают продукцию, по каким ценам и каков состав коньяка.
«Предполагаю, что эти данные передаются их коньячным производителям, которые, пытаясь нарушить этот рынок, постепенно его захватывают», — сказал он.
Он отметил, что Грузия производит коньяк под четырьмя брендами, а Азербайджан также выпускает коньяк, хотя и уступает по качеству. Однако не исключено, что Азербайджан через Грузию атакует армянское коньячное производство и виноградарство.
«Скоро начнется сбор винограда. Представьте, если его не соберут — какое будет недовольство среди фермеров. Это может привести к конфликту между производителями коньяка, вина и виноградарями», — добавил Макарян.
Он выразил мнение, что посольство Грузии ничего не предпримет.
«Но наши государственные органы не должны молчать, они должны действовать решительно. Возможно, они догадываются, откуда исходит удар, но, вероятно, не хотят поднимать этот вопрос на политическом уровне», — сказал он.
Экспортеры сообщают, что с момента их последней акции 13 мая изменений не произошло, и грузовики продолжают неделями стоять на границе, сообщает «Sputnik Армения».
«20 лет занимаемся этим бизнесом, и впервые сталкиваемся с таким беспределом. Ожидаем, что грузинская сторона решит этот вопрос», — сказал один из участников акции.
Они вновь требуют встречи с послом Грузии в Армении, так как после предыдущей встречи ожидаемого результата не последовало.
По словам участников акции, есть предприниматели, которые продолжают беспрепятственно пересекать грузинскую границу и доставлять свои грузы в Россию и Беларусь.
Они уверены, что их проблема носит экономический, а не политический характер. Однако, если акция у посольства не принесет результатов, они планируют провести акцию и у здания правительства.