ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում կայացած լսումների ընթացքում կոնգրեսականները պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին կոչ են արել նպաստել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակմանը;
Կոնգրեսական Քրիս Սմիթը քննադատել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի գործողությունները հայ ռազմագերիների և քաղբանտարկյալների հետ կապված ու պահանջել ԱՄՆ-ի անհապաղ միջամտությունը, հայտնում է Factor.am-ը։
«Ալիևը բռնապետ է։ Ազատ արձակեք այդ բանտարկյալներին։ Նրանց հետ սարսափելի վատ են վարվում։ Շատ հստակ է, որ Ալիևի կողմից հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանությունից հետո կան շատ-շատ քաղբանտարկյալներ և ռազմագերիներ։ Ես պարզապես կխրախուսեի ձեզ՝ անել այն ամենը, ինչ կարող եք, որպեսզի այդ մարդկանց ազատ արձակեն»,– ասել է Սմիթը։
Ռուբիոն նշել է, որ հայ բանտարկյալների ազատ արձակման հարցը համարվում է ԱՄՆ-ի՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ տարվող շարունակական դիվանագիտական ջանքերի «կարևոր» մաս։ Նա նաև ընդգծել է հակամարտության վտանգի իրական հնարավորությունը։
«Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, մեր հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացած է եղել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ աշխատանքի վրա։ Այնտեղ կա հակամարտության իրական ռիսկ, որը մենք փորձում ենք կանխել, որ տեղի ունենա։ Մեր թիմերը շատ ներգրավված են այդ հարցում՝ փորձելով ինչ-որ բան ստեղծել և կանխել այնտեղ զինված միջամտությունը»,–ասել է նա։
Նման դիրքորոշում է հայտնել նաև կոնգրեսական Ջիմ Կոստան՝ աջակցելով ԱՄՆ-ի՝ տարածաշրջանում ավելի խոր ներգրավվածության գաղափարին՝ նպատակ ունենալով Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկել և Հայաստանին պաշտպանել։ Նա հորդորել է Ռուբիոյին հարգել «Ազատության աջակցության մասին» օրենքի 907-րդ բաժնի սկզբունքները ու դադարեցնել Բաքվին ռազմական օժանդակության տրամադրումը՝ շեշտելով Ադրբեջանի պատասխանատվության ու ԱՄՆ քաղաքականության ամբողջականության պահպանումը։
«Մենք փորձել ենք երկու կողմերին, հատկապես՝ ադրբեջանական կողմին, ներկայացնել այն հսկայական օգուտները, որոնք կստացվեն խաղաղության համաձայնագիր ստորագրելուց և պատերազմի մեջ չներգրավվելուց, որը մենք կհամարենք կործանարար, հակաարդյունավետ և վերջին բանը, որ մեզ այս պահին անհրաժեշտ է տարածաշրջանում»,– հայտարարել է պետքարտուղար Ռուբիոն։

U.S. lawmakers have called on Secretary of State Marco Rubio to help secure the release of Armenian captives held in Azerbaijan, during a hearing of the House Foreign Affairs Committee.
Congressman Chris Smith criticized Azerbaijani President Ilham Aliyev for his actions regarding Armenian prisoners of war and political detainees, urging immediate U.S. intervention, Factor.am reports.
“Aliyev is a dictator. Release those prisoners. They are being treated horribly. It’s very clear that after the genocide against Armenians perpetrated by Aliyev, there are many political prisoners and prisoners of war. I would just encourage you to do everything in your power to secure their release,” Smith stated.
Rubio emphasized that the release of Armenian detainees is a “significant” part of the U.S.'s ongoing diplomatic efforts aimed at establishing peace between Azerbaijan and Armenia. He also noted the tangible risk of renewed conflict.
“As for Azerbaijan, our primary focus has been on promoting peace between Azerbaijan and Armenia. There is a real risk of conflict, which we are trying to prevent. Our teams are deeply engaged in building something sustainable and preventing military escalation,” Rubio said.
Congressman Jim Costa echoed this position, endorsing deeper U.S. involvement in the region to hold Azerbaijan accountable and defend Armenia. He urged Rubio to uphold the principles of Section 907 of the Freedom Support Act and to halt military aid to Baku, stressing the importance of accountability and integrity in U.S. policy.
“We’ve tried to demonstrate to both sides—especially Azerbaijan—the immense benefits of signing a peace agreement and avoiding war, which we see as destructive, counterproductive, and the last thing needed in the region right now,” Rubio declared.
In September 2023, following a nine-month blockade and the ethnic cleansing of the entire Armenian population of Artsakh, Azerbaijan captured former Artsakh presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, Arayik Harutyunyan, former state minister Ruben Vardanyan, foreign minister David Babayan, and several other former officials. The fabricated charges they face could result in life sentences. On January 17, a show trial began in Baku concerning the Artsakh leadership.