ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում կայացած լսումների ընթացքում կոնգրեսականները պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին կոչ են արել նպաստել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակմանը;
Կոնգրեսական Քրիս Սմիթը քննադատել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի գործողությունները հայ ռազմագերիների և քաղբանտարկյալների հետ կապված ու պահանջել ԱՄՆ-ի անհապաղ միջամտությունը, հայտնում է Factor.am-ը։
«Ալիևը բռնապետ է։ Ազատ արձակեք այդ բանտարկյալներին։ Նրանց հետ սարսափելի վատ են վարվում։ Շատ հստակ է, որ Ալիևի կողմից հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանությունից հետո կան շատ-շատ քաղբանտարկյալներ և ռազմագերիներ։ Ես պարզապես կխրախուսեի ձեզ՝ անել այն ամենը, ինչ կարող եք, որպեսզի այդ մարդկանց ազատ արձակեն»,– ասել է Սմիթը։
Ռուբիոն նշել է, որ հայ բանտարկյալների ազատ արձակման հարցը համարվում է ԱՄՆ-ի՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ տարվող շարունակական դիվանագիտական ջանքերի «կարևոր» մաս։ Նա նաև ընդգծել է հակամարտության վտանգի իրական հնարավորությունը։
«Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, մեր հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացած է եղել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ աշխատանքի վրա։ Այնտեղ կա հակամարտության իրական ռիսկ, որը մենք փորձում ենք կանխել, որ տեղի ունենա։ Մեր թիմերը շատ ներգրավված են այդ հարցում՝ փորձելով ինչ-որ բան ստեղծել և կանխել այնտեղ զինված միջամտությունը»,–ասել է նա։
Նման դիրքորոշում է հայտնել նաև կոնգրեսական Ջիմ Կոստան՝ աջակցելով ԱՄՆ-ի՝ տարածաշրջանում ավելի խոր ներգրավվածության գաղափարին՝ նպատակ ունենալով Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկել և Հայաստանին պաշտպանել։ Նա հորդորել է Ռուբիոյին հարգել «Ազատության աջակցության մասին» օրենքի 907-րդ բաժնի սկզբունքները ու դադարեցնել Բաքվին ռազմական օժանդակության տրամադրումը՝ շեշտելով Ադրբեջանի պատասխանատվության ու ԱՄՆ քաղաքականության ամբողջականության պահպանումը։
«Մենք փորձել ենք երկու կողմերին, հատկապես՝ ադրբեջանական կողմին, ներկայացնել այն հսկայական օգուտները, որոնք կստացվեն խաղաղության համաձայնագիր ստորագրելուց և պատերազմի մեջ չներգրավվելուց, որը մենք կհամարենք կործանարար, հակաարդյունավետ և վերջին բանը, որ մեզ այս պահին անհրաժեշտ է տարածաշրջանում»,– հայտարարել է պետքարտուղար Ռուբիոն։

Во время слушаний в комитете по иностранным делам Палаты представителей США конгрессмены обратились к госсекретарю Марко Рубио с призывом содействовать освобождению армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане.
Конгрессмен Крис Смит подверг критике действия президента Азербайджана Ильхама Алиева в отношении армянских военнопленных и политических заключённых, призвав к немедленному вмешательству США, сообщает «Factor.am ».
«Алиев — диктатор. Освободите этих заключённых. С ними ужасно обращаются. Абсолютно ясно, что после геноцида, совершённого Алиевым против армян, остаётся множество политзаключённых и пленных. Я просто призываю вас сделать всё возможное для их освобождения», — заявил Смит.
Рубио отметил, что вопрос освобождения армянских заключённых является «важной» частью продолжающихся дипломатических усилий США, направленных на установление мира между Азербайджаном и Арменией. Он подчеркнул реальную угрозу возобновления конфликта.
«Что касается Азербайджана, наш основной акцент был сделан на работе по установлению мира между Азербайджаном и Арменией. Там существует реальный риск конфликта, который мы стремимся предотвратить. Наши команды активно вовлечены в этот процесс, пытаясь создать основу для мира и предотвратить вооружённое вмешательство», — отметил он.
Схожую позицию выразил и конгрессмен Джим Коста, выступив за более активное участие США в регионе с целью привлечения Азербайджана к ответственности и защиты Армении. Он призвал Рубио соблюдать принципы раздела 907 Закона «О поддержке свободы» и прекратить военную помощь Баку, подчеркнув важность ответственности и целостности политики США.
«Мы старались донести до обеих сторон — особенно до Азербайджана — огромные преимущества, которые даст подписание мирного соглашения и отказ от войны, которую мы считаем разрушительной, неэффективной и абсолютно ненужной в нынешней ситуации», — заявил Рубио.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады и этнической чистки всего армянского населения Арцаха, Азербайджан захватил бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, бывшего государственного министра Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и ряд других бывших руководителей. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, грозящие пожизненным заключением. 17 января в Баку начался показательный суд над руководством Арцаха.