2026 թվականի երկրորդ կիսամյակից հանրապետությունում կիրականացվի կենսաչափական նոր համակարգի ներդրում, որի արդյունքում քաղաքացիներին կտրվեն նոր ձևաչափի անձնագրեր և նույնականացման քարտեր։ Նախատեսվում է փոխել կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի դիզայնն ու գույնը՝ համապատասխանեցնելով անվտանգության բարձր չափանիշներին: Այդ մասին հայտնել է ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այս պահին մասնավոր գործընկերոջ հետ ակտիվ քննարկում ենք դիզայնի և դրա կոնցեպտի հետ կապված հարցերը: Դրա հետ կապված որոշակի էլեմենտներ ենք դիտարկում, որոնք ավելի բնորոշ կլինեն Հայաստանի Հանրապետությանը: Այս փաստաթուղթը պետք է նաև մեր քաղաքացիների համար շատ խորհրդանշական փաստաթուղթ լինի, և, հետևաբար, ցանկացած դետալ պետք է շատ խնամքով ընտրված լինի: Առաջիկայում, երբ դիզայնի հետ կապված բոլոր լուծումները կհաստատենք, արդեն մասնավոր գործընկերը կանցնի մնացյալ գործընթացներին»,- ասել է Սարգսյանը։
Նախարարի խոսքերով՝ փոփոխություններ կլինեն ոչ միայն դիզայնի և գույնի, այլև անվտանգության բաղադրիչների ուղղությամբ։ Այս պահին այդ հարցերը քննարկման փուլում են։ Թե ինչ գույն կունենան նոր կենսաչափական անձնագրերը, դեռ հստակ որոշված չէ, սակայն նախարարն ընդգծել է, որ կան որոշ գույներ, օրինակ՝ սևը, որոնք անվտանգության տեսանկյունից անբարենպաստ են։
Հատուկ մրցույթի արդյունքում ընտրված մասնավոր գործընկերոջ հետ արդեն կնքվել է պայմանագիր, որով անձնագրային ծառայությունների տրամադրումը հանձնվում է մասնավոր կազմակերպությանը։
Այդ ընկերությունն ամբողջ երկրի տարածքում կբացի 23 ստորաբաժանում։
«Ներկայում ունենք մոտ 45 տարածքային անձնագրային ստորաբաժանումներ: Առաջին հայացքից կարող է թվալ, թե 45-ը փակում ենք, ունենում ենք 23 ստորաբաժանում, և սա կարող է բարդացնել քաղաքացիների կյանքը: Բայց ճիշտ հակառակը՝ հնարավորինս այնպես ենք արել, որ քաղաքացու շփումն անձնագրային ծառայության հետ լինի մինիմալ: Այն տվյալները, որոնք հնարավոր է հավաքագրել էլեկտրոնային տարբերակով, կհավաքագրվեն այդպես: Միայն մեկ անգամ տարածքային անձնագրային ստորաբաժանում այցելելու կարիք կլինի»,- ասել է նախարարը։
Նախարարությունը մասնավոր գործընկերների հետ քննարկել է հնարավորինս նոր մեթոդներով ծառայությունների մատուցման տարբերակներ։
«Նախնական պլանավորում ենք, որ Երևանում երկու մեծ առևտրային կետերում՝ մոլերում, կունենանք այսպիսի ծառայություններ, որը նաև մշակութային որոշակի փոփոխություններ կբերի այս առումով: Կարծում եմ՝ նաև հաշվի առնելով տվյալ առևտրային կենտրոնների մարդաշատությունը, կկարողանանք ավելի արագ և հասանելի դարձնել մեր ծառայությունները մեր քաղաքացիներին»,- ասել է Սարգսյանը։
Ըստ նախանշված ժամանակացույցի՝ կենսաչափական փաստաթղթերի արտադրությունը կմեկնարկի 2026 թվականի երկրորդ կիսամյակում։

Со второго полугодия 2026 года в Армении начнётся внедрение новой биометрической системы, в рамках которой гражданам будут выдаваться паспорта и удостоверения личности нового формата.
Планируется изменить дизайн и цвет биометрических паспортов и ID-карт, приведя их в соответствие с высокими стандартами безопасности, заявила министр внутренних дел Арпине Саргсян, сообщает «Арменпресс».
«В настоящее время мы активно обсуждаем с частным партнёром вопросы дизайна и его концепции. Рассматриваем элементы, которые будут более характерны для Республики Армения. Этот документ должен иметь символическое значение для наших граждан, поэтому каждая деталь подбирается с особым вниманием. После утверждения всех решений, связанных с дизайном, частный партнёр приступит к следующим этапам», — отметила Саргсян.
Изменения коснутся не только внешнего вида, но и компонентов, связанных с безопасностью. Пока точный цвет новых биометрических паспортов не определён, однако министр подчеркнула, что некоторые цвета, такие как чёрный, считаются неблагоприятными с точки зрения безопасности.
С частной компанией, выбранной по итогам специального конкурса, уже заключён договор на предоставление паспортных услуг. Эта компания откроет 23 отделения по всей стране.
«Сейчас у нас около 45 территориальных паспортных подразделений. На первый взгляд может показаться, что сокращение до 23 создаст сложности для граждан, но на самом деле всё наоборот — мы постарались максимально упростить взаимодействие граждан с паспортной службой. Все данные, которые возможно собрать в электронном виде, будут собираться таким образом. Гражданину потребуется только одно посещение подразделения», — пояснила министр.
Министерство с частными партнёрами обсудило внедрение как можно более новых методов предоставления услуг.
«Предварительно планируем, что в двух крупных торговых центрах Еревана появятся такие сервисы. Это также приведёт к определённым культурным изменениям. Учитывая высокую посещаемость этих объектов, мы сможем сделать наши услуги более быстрыми и доступными», — добавила Саргсян.