2026 թվականի երկրորդ կիսամյակից հանրապետությունում կիրականացվի կենսաչափական նոր համակարգի ներդրում, որի արդյունքում քաղաքացիներին կտրվեն նոր ձևաչափի անձնագրեր և նույնականացման քարտեր։ Նախատեսվում է փոխել կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի դիզայնն ու գույնը՝ համապատասխանեցնելով անվտանգության բարձր չափանիշներին: Այդ մասին հայտնել է ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այս պահին մասնավոր գործընկերոջ հետ ակտիվ քննարկում ենք դիզայնի և դրա կոնցեպտի հետ կապված հարցերը: Դրա հետ կապված որոշակի էլեմենտներ ենք դիտարկում, որոնք ավելի բնորոշ կլինեն Հայաստանի Հանրապետությանը: Այս փաստաթուղթը պետք է նաև մեր քաղաքացիների համար շատ խորհրդանշական փաստաթուղթ լինի, և, հետևաբար, ցանկացած դետալ պետք է շատ խնամքով ընտրված լինի: Առաջիկայում, երբ դիզայնի հետ կապված բոլոր լուծումները կհաստատենք, արդեն մասնավոր գործընկերը կանցնի մնացյալ գործընթացներին»,- ասել է Սարգսյանը։
Նախարարի խոսքերով՝ փոփոխություններ կլինեն ոչ միայն դիզայնի և գույնի, այլև անվտանգության բաղադրիչների ուղղությամբ։ Այս պահին այդ հարցերը քննարկման փուլում են։ Թե ինչ գույն կունենան նոր կենսաչափական անձնագրերը, դեռ հստակ որոշված չէ, սակայն նախարարն ընդգծել է, որ կան որոշ գույներ, օրինակ՝ սևը, որոնք անվտանգության տեսանկյունից անբարենպաստ են։
Հատուկ մրցույթի արդյունքում ընտրված մասնավոր գործընկերոջ հետ արդեն կնքվել է պայմանագիր, որով անձնագրային ծառայությունների տրամադրումը հանձնվում է մասնավոր կազմակերպությանը։
Այդ ընկերությունն ամբողջ երկրի տարածքում կբացի 23 ստորաբաժանում։
«Ներկայում ունենք մոտ 45 տարածքային անձնագրային ստորաբաժանումներ: Առաջին հայացքից կարող է թվալ, թե 45-ը փակում ենք, ունենում ենք 23 ստորաբաժանում, և սա կարող է բարդացնել քաղաքացիների կյանքը: Բայց ճիշտ հակառակը՝ հնարավորինս այնպես ենք արել, որ քաղաքացու շփումն անձնագրային ծառայության հետ լինի մինիմալ: Այն տվյալները, որոնք հնարավոր է հավաքագրել էլեկտրոնային տարբերակով, կհավաքագրվեն այդպես: Միայն մեկ անգամ տարածքային անձնագրային ստորաբաժանում այցելելու կարիք կլինի»,- ասել է նախարարը։
Նախարարությունը մասնավոր գործընկերների հետ քննարկել է հնարավորինս նոր մեթոդներով ծառայությունների մատուցման տարբերակներ։
«Նախնական պլանավորում ենք, որ Երևանում երկու մեծ առևտրային կետերում՝ մոլերում, կունենանք այսպիսի ծառայություններ, որը նաև մշակութային որոշակի փոփոխություններ կբերի այս առումով: Կարծում եմ՝ նաև հաշվի առնելով տվյալ առևտրային կենտրոնների մարդաշատությունը, կկարողանանք ավելի արագ և հասանելի դարձնել մեր ծառայությունները մեր քաղաքացիներին»,- ասել է Սարգսյանը։
Ըստ նախանշված ժամանակացույցի՝ կենսաչափական փաստաթղթերի արտադրությունը կմեկնարկի 2026 թվականի երկրորդ կիսամյակում։

Starting in the second half of 2026, Armenia will implement a new biometric system, providing citizens with updated-format passports and ID cards.
These documents will feature new designs and colors, aligned with enhanced security standards, according to Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan, Armenpress reports.
“At present, we are actively discussing the design and concept with our private partner. We’re reviewing certain elements that will reflect the identity of the Republic of Armenia. This document should be highly symbolic for our citizens, so every detail must be carefully chosen. Once we finalize all design elements, the private partner will proceed with the next steps,” said Sargsyan.
Changes will affect not only the visual aspects but also security features, which are currently under review. While the exact color is still undecided, the minister noted that certain colors, like black, are considered unfavorable from a security standpoint.
A contract has already been signed with a selected private company, chosen through a special tender, to manage passport services. This company will establish 23 branches across the country.
“Currently, there are around 45 territorial passport units. It may seem at first that reducing them to 23 might complicate access, but the opposite is true—we are streamlining the process to minimize citizen interactions with passport offices. Any data that can be collected electronically will be handled that way. Citizens will only need to visit a passport office once,” the minister explained.
The ministry has explored innovative service methods with its private partners.
“We are initially planning to offer these services in two major malls in Yerevan. This will not only enhance access but also shift the cultural perception around such services. Considering the high foot traffic in these locations, we expect to deliver services faster and more efficiently,” Sargsyan added.
According to the schedule, production of the biometric documents will begin in the second half of 2026.