Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում և Բեքայի նահանգում մայիսի 18-ին անցկացված տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում հայկական ավանդական կուսակցությունների կողմից առաջադրված բոլոր թեկնածուները կարողացել են հաղթել։ Այդ մասին հայտնել է Լիբանանում գործող Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության մամուլի և տեղեկատվության գրասենյակը, գրում է Արմենպրեսը։
Մասնավորապես, Բեյրութի քաղաքային խորհրդի ընտրությունների արդյունքում 3 հայ ներկայացուցիչ դարձել է քաղաքային խորհրդի անդամ։ Նրանք են՝ Հովհաննես Բուչաքջյանը՝ Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցությունից, ինչպես նաև Սերժ Մելքոնյանն ու Վահրամ Պարսումյանը՝ Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունից։
Բեյրութի քաղաքային խորհուրդը բաղկացած է 24 անդամից, իսկ հայ թեկնածուները այս ընտրություններին մասնակցել են «Բեյրութը մեզ կհավաքի» անվամբ կոալիցիայի կազմում։
Ըստ հրապարակված տեղեկությունների՝ նշված կոալիցիան ձևավորվել է քրիստոնյա և մահմեդական համայնքների հավասարակշռված ներգրավմամբ, իսկ հայկական ուժերի ներգրավումը կոալիցիայի կազմում առանձնահատուկ նշանակություն է ունեցել քվեարկության ելքի վրա։
«Այս ցանկի հայկական հատվածում ծանրակշիռ և որոշիչ դեր են խաղացել հայկական միասնակության քվեները: Նշենք, որ 2026 թվականին տեղի են ունենալու Լիբանանի խորհրդարանական ընտրությունները, և անցած կիրակի օրվա ընտրությունների արդյունքները կարևոր էին հայ համայնքի քաղաքական կշիռը հաստատելու իմաստով: Քաղաքային խորհրդի ընտրություններին զուգահեռ, տեղի ունեցան նաև թաղապետերի ընտրություններ, որոնցում նույնպես ամբողջական հաղթանակ արձանագրեցին ՍԴՀԿ-ի, ՀՅԴ-ի և Ռամկավար Ազատական կուսակցության թեկնածուները»,-հայտնել են ՍԴՀԿ-ի մամուլի և տեղեկատվության գրասենյակից։
Ընտրությունների այս փուլում հայ համայնքի կողմից դրսևորված միասնական մոտեցումը վկայում է նրա՝ Լիբանանի հասարակական-քաղաքական կյանքում ակտիվ մասնակցության և շարունակական ներգրավվածության մասին։

Three Armenian representatives have been elected to the Beirut city council following Lebanon’s local elections on May 18 in Beirut and the Bekaa Governorate.
All candidates nominated by Armenian traditional political parties won their races, according to the press office of the Social Democrat Hunchakian Party in Lebanon, Armenpress reports.
The newly elected Armenian members of the Beirut City Council are Hovhannes Buchakjian from the Social Democrat Hunchakian Party and Serj Melkonian and Vahram Parsoumian from the Armenian Revolutionary Federation. The council comprises 24 members, and the Armenian candidates participated under the coalition “Beirut Will Unite Us.”
The coalition was reportedly formed with balanced representation from both Christian and Muslim communities, and the involvement of Armenian political groups played a decisive role in the voting outcome.
“The Armenian votes were a decisive factor in the list’s success,” said the Hunchakian press office, adding that the results also highlight the Armenian community’s political relevance ahead of Lebanon’s 2026 parliamentary elections. Parallel to the city council elections, municipal chief (mukhtar) elections were also held, where candidates from the Hunchakian, ARF, and Armenian Democratic Liberal (Ramgavar) parties won across the board.
The unified approach demonstrated by the Armenian community during this election stage underscores its active and ongoing role in Lebanon’s socio-political landscape.