Հայաստանի կառավարությունն աջակցության ծրագրեր է մշակում կոնյակագործների համար:Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ անդրադառնալով կոնյակագործների բարձրացրած խնդիրներին։
«ՀՀ կառավարությունը հիմա մշակում է աջակցության ծրագրեր մեր կոնյակագործների համար, որոնք պետք է սեպտեմբեր–հոկտեմբեր ամիսներին ապահովեն խաղողի անխափան մթերումները: Այսինքն՝ մթերում–արտահանում տրամաբանությամբ մենք մեր բոլոր կազմակերպություններին, որոնք ներգրավված են այդ գործընթացում, կաջակցենք: Բայց պայմանը պետք է լինի խաղողի անխափան և պատշաճ որակի մթերման կազմակերպումը»,–ասել է Պապոյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Անդրադառնալով Հայաստանից Ռուսաստան կոնյակի և ալկոհոլային այլ խմիչքների արտահանման գործընթացում վրացական կողմի հարուցած խոչընդոտներին՝ նախարարը հայտնել է, որ այդ հարցով շուտով հանդիպելու է կոնյակագործների հետ: Մեկ անգամ հրապարակային հանդիպում ևս ունեցել է նրանց հետ:
Նրա խոսքով՝ վրացական կողմի հետ որոշակի քննարկման արդյունքների ամփոփում ունեն: Կհանդիպեն, այդ հարցերը կքննարկեն նաև կոնյակագործների հետ:
«Կառավարությունը մեր խաղողագործներին, մեր գյուղացիներին, մեր ֆերմերներին, մեր կոնյակի սպիրտ արտադրողներին և պատրաստի կոնյակ արտահանողներին մենակ չի թողել և չի թողնի, և մենք որոշակի աջակցության մեխանիզմներ կունենանք»,–վստահեցրել է նախարարը։
Կոնյակ արտադրողներն ու բեռնափոխադրողները բողոքի ակցիաներ են իրականացնում՝ այդ թվում Հայաստանում Վրաստանի դեսպանության առաջ: Նրանք բարձրաձայնում են Վրաստանի տարածքով Ռուսաստան կոնյակի արտահանման գործընթացում անցակետում առաջացող խոչընդոտները: Ըստ նրանց՝ վրացական կողմում լաբորատոր ստուգում են իրականացնում, բեռնատարները շաբաթներով կանգնեցնում են:

Министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил журналистам после заседания правительства, что в настоящее время разрабатываются программы поддержки для коньячных предприятий. Об этом сообщает «Арменпресс».
Он отметил, что цель — обеспечить бесперебойный сбор винограда в сентябре–октябре. «Мы поддержим все компании, вовлеченные в процесс заготовки и экспорта, при условии, что будет обеспечен качественный и стабильный сбор винограда», — подчеркнул министр.
Касаясь проблем с экспортом армянского коньяка и других алкогольных напитков в Россию через территорию Грузии, Папоян сообщил, что вскоре проведет встречу с производителями. Одна публичная встреча с ними уже состоялась.
«У нас есть предварительные итоги обсуждений с грузинской стороной. Мы продолжим диалог с производителями. Правительство не оставило и не оставит без внимания наших виноградарей, фермеров, производителей коньячного спирта и экспортеров готовой продукции — мы предусмотрим целевые механизмы поддержки», — заверил он.
Производители коньяка и перевозчики проводят акции протеста, в том числе у посольства Грузии в Ереване, заявляя о препятствиях при транзите продукции через территорию Грузии в Россию. По их словам, грузы подвергаются лабораторной проверке и неделями простаивают на границе.