ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը հայտարարել է, որ կառույցը պատրաստ է Թուրքիայի հետ սահմանին Մարգարայի անցակետի բացմանը, սակայն, բացման վերաբերյալ նորություն չունի։
Նա հավելել է, որ սահմանի բացումը քաղաքական հարց է, գրում է Radar.am-ը։
«Դա այլ բնույթի՝ քաղաքական հարց է, այն տեսանկյունից, որ սահմանի բացման հետ կապ ունեցող հարց է։ Մենք պատրաստ ենք․ և՛ մեր ենթակառուցվածքը, և՛ մաքսային ծառայությունը, նաև՝ համապատասխան տեխնիկան, որը պետք է սպասարկի սահմանի հոսքերը, պատրաստ են, իսկ կոնկրետ պլան այս պահի դրությամբ չկա»,- ասել է ՊԵԿ նախագահը։
Մարդասիրական օգնություն Սիրիա ուղարկելու նպատակով մարտի 21–ին տաս օրով բացվել էր Մարգարայի կամուրջը՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև 32 տարի փակ մնացած սահմանային անցակետը։ Նմանատիպ քայլ է իրականացվել նաև 2023 թվականին, երբ Հայաստանը Մարգարայի կամրջով՝ որը փակ էր 1993-ից, Թուրքիա էր տեղափոխել 100 տոննա հումանիտար բեռ։
ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը հայտնել էր, որ ցամաքային ճանապարհով Սիրիա հումանիտար օգնություն հասցնելու լոգիստիկ հարցերը քննարկվել և համաձայնեցվել են Թուրքիայի հետ գործող դիվանագիտական խողովակներով։

Председатель Комитета государственных доходов Эдвард Акопян заявил, что вся необходимая инфраструктура готова для открытия пограничного пункта Маргара на границе с Турцией, однако никаких новых решений об открытии пока нет.
«Это вопрос политического характера, поскольку касается открытия границы. Мы готовы: и инфраструктура, и таможенная служба, и необходимое оборудование для обслуживания потока — всё подготовлено. Но на данный момент конкретных планов нет», — сообщил Акопян, передает «Radar.am ».
21 марта мост Маргара — пункт пересечения, закрытый в течение 32 лет — был временно открыт на 10 дней для доставки гуманитарной помощи в Сирию. Подобный шаг был предпринят и в 2023 году, когда через тот же мост, закрытый с 1993 года, Армения направила в Турцию 100 тонн гуманитарного груза.
Пресс-секретарь МИД Ани Бадалян сообщила, что логистика доставки помощи в Сирию по суше была согласована с Турцией по действующим дипломатическим каналам.