ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը հայտարարել է, որ կառույցը պատրաստ է Թուրքիայի հետ սահմանին Մարգարայի անցակետի բացմանը, սակայն, բացման վերաբերյալ նորություն չունի։
Նա հավելել է, որ սահմանի բացումը քաղաքական հարց է, գրում է Radar.am-ը։
«Դա այլ բնույթի՝ քաղաքական հարց է, այն տեսանկյունից, որ սահմանի բացման հետ կապ ունեցող հարց է։ Մենք պատրաստ ենք․ և՛ մեր ենթակառուցվածքը, և՛ մաքսային ծառայությունը, նաև՝ համապատասխան տեխնիկան, որը պետք է սպասարկի սահմանի հոսքերը, պատրաստ են, իսկ կոնկրետ պլան այս պահի դրությամբ չկա»,- ասել է ՊԵԿ նախագահը։
Մարդասիրական օգնություն Սիրիա ուղարկելու նպատակով մարտի 21–ին տաս օրով բացվել էր Մարգարայի կամուրջը՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև 32 տարի փակ մնացած սահմանային անցակետը։ Նմանատիպ քայլ է իրականացվել նաև 2023 թվականին, երբ Հայաստանը Մարգարայի կամրջով՝ որը փակ էր 1993-ից, Թուրքիա էր տեղափոխել 100 տոննա հումանիտար բեռ։
ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը հայտնել էր, որ ցամաքային ճանապարհով Սիրիա հումանիտար օգնություն հասցնելու լոգիստիկ հարցերը քննարկվել և համաձայնեցվել են Թուրքիայի հետ գործող դիվանագիտական խողովակներով։

State Revenue Committee Chairman Eduard Hakobyan announced that the necessary infrastructure is ready for opening the Margara crossing on the Armenia–Turkey border, but noted that there is no new information regarding its actual reopening.
“The opening is a political issue, as it concerns border-related matters. We’re ready. Our infrastructure, customs service, and necessary equipment for handling border flows are all in place. However, there’s no concrete plan at this time,” Hakobyan said, according to Radar.am .
On March 21, the Margara bridge—closed for 32 years—was temporarily opened for 10 days to allow humanitarian aid deliveries to Syria. A similar action took place in 2023, when Armenia sent 100 tons of aid to Turkey via the same bridge, which had been closed since 1993.
Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan said logistics for delivering aid to Syria by land were discussed and coordinated with Turkey through existing diplomatic channels.