2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի արդյունքում, երբ Գորիսը և Որոտան համայնքը կապող նախկին ճանապարհն անցավ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ ու դադարեց գործել, Որոտան-Խոտ այլընտրանքային ճանապարհի վերակառուցումը դարձավ հրատապ անհրաժեշտություն։ Ներկայում այդ հատվածում ընթանում են շինարարական աշխատանքներ՝ ակտիվ տեմպերով։
Լրագրողների խումբը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ուղեկցությամբ այցելել է տեղանք՝ ծանոթանալու ընթացող աշխատանքներին։ Որոտան-Խոտ ճանապարհահատվածի շինարարությունը իրականացնում է «Ճանապարհ» ընկերությունը, իսկ նախագծման և տեխնիկական վերահսկողության աշխատանքները վստահված են «Մոդուլ» ընկերությանը։ Նախագծի շրջանակում վերակառուցվում է 10.3 կիլոմետր երկարությամբ ճանապարհ։ Պայմանագրային արժեքը կազմում է 4 մլրդ 234 մլն 691 հազար 588 դրամ։ Շինարարությունն ընթանում է 2022-2025 թվականների ընթացքում, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նախատեսվում է իրականացնել հողային աշխատանքներ, արհեստական կառույցների շինարարություն և երեք շերտով ասֆալտբետոնե ծածկի տեղադրում։ Գործընթացը շարունակվում է։
ՀՀ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը շեշտել է, որ Խոտ-Որոտան ճանապարհը ռազմավարական կարևորություն ունի ոչ միայն Սյունիքի, այլև ամբողջ Հայաստանի համար։
«Ծրագիրը նախագծային առումով բավականին թանկ է։ Այստեղ՝ ի տարբերություն մեր հիմնական ծրագրերի, կառուցվում է նոր ճանապարհ։ Շինաշխատանքներն առաջ են գնացել որոշակի բարդություններով՝ կապված տեղանքի յուրահատկությունների հետ, ուստի տրվել են նախագծային նոր լուծումներ։ Այս պահին հողային աշխատանքներն ավարտական փուլում են, և պլանավորում ենք մեկնարկել հիմքի աշխատանքների հաջորդ փուլը։ Խնդիրներն այստեղ պայմանավորված են եղել ջրի կուտակումներով և քարաթափմամբ, սակայն այս պահին նման խնդիրներ չկան»,- հավաստիացրել է ՏԿԵ նախարարը։
Նախարար Խուդաթյանի խոսքով՝ կառուցվող ճանապարհը լինելու է ապահով և զգալիորեն կկրճատի երթևեկության ժամանակը։ Այն դառնալու է կենտրոնական օղակ՝ կապելով Սյունիքի բազմաթիվ բնակավայրեր, և ծառայելու է ոչ միայն Որոտանի ու Խոտի, այլև այլ համայնքների բնակիչներին։
Տաթև խոշորացված համայնքի ղեկավար Սամվել Լալայանը հավելել է, որ տարածքում սողանքների առկայության պատճառով նախագծում ներառվել են նոր ճարտարապետական լուծումներ։ Սողանքների հետևանքով ճանապարհի լայնությունը նախկինում նեղացել էր, սակայն այժմ իրականացվում են լայնացման աշխատանքներ՝ հասնելով ավելի քան ութ մետրի։
«Այս ճանապարհով որոտանցիները շատ արագ կկապվեն նաև Բարձրավան համայնքի հետ, իսկ շուռնուխցիները՝ Կապան քաղաքի հետ։ Ճանապարհի կառուցումից հետո այս հատվածում շարժը նույնպես կակտիվանա։ Հարցեր առաջանալու դեպքում շատ արագ կարող ենք արձագանքել և օգնել միմյանց։ Ճանապարհը միանշանակ կհեշտացնի նաև գյուղատնտեսական աշխատանքները, մարդիկ դարձյալ կզբաղվեն այգեգործությամբ և կիրացնեն իրենց բերքը։ Այդ ամենի համար կլինեն բարենպաստ պայմաններ»,- ասել է նա։

23 Май 2025 - 11:28 AMT
После 44-дневной войны 2020 года прежняя дорога, соединявшая Горис и Воротан, оказалась под контролем Азербайджана и перестала функционировать. В этих условиях срочной необходимостью стало восстановление альтернативного маршрута Воротан-Хот. В настоящее время на этом участке активно ведутся строительные работы.
Группа журналистов посетила район строительства в сопровождении представителей Министерства территориального управления и инфраструктур, чтобы ознакомиться с ходом работ. Строительством участка дороги занимается компания «Чанапар», а проектирование и технический надзор осуществляет компания «Модуль». В рамках проекта реконструируется 10,3 км дороги. Стоимость контракта составляет 4 234 691 588 драмов. Строительные работы проводятся в 2022–2025 годах, сообщает «Арменпресс».
Проект предусматривает выполнение земляных работ, строительство искусственных сооружений и укладку трёхслойного асфальтобетонного покрытия. Работы продолжаются.
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян подчеркнул, что дорога Хот-Воротан имеет стратегическое значение не только для Сюника, но и для всей страны.
«Проект довольно затратный в плане проектирования. В отличие от наших стандартных проектов, здесь строится новая дорога. Строительные работы продвигаются с определёнными трудностями из-за особенностей местности, что потребовало новых проектных решений. Сейчас земляные работы завершаются, и мы планируем переходить к следующему этапу — устройству основания. Ранее возникали проблемы с накоплением воды и камнепадами, но сейчас они устранены», — заверил министр.
По словам министра, новая дорога будет безопасной и существенно сократит время в пути. Она станет центральным звеном, соединяющим множество населённых пунктов Сюника, и будет полезна не только жителям Воротана и Хота, но и других общин.
Глава укрупнённой общины Татев Самвел Лалаян добавил, что из-за оползней в регионе в проект были включены новые архитектурные решения. Оползни ранее сужали дорогу, но сейчас ведутся работы по её расширению до более чем восьми метров.
«Благодаря этой дороге жители Воротана смогут быстро добираться до общины Бардзраван, а жители Шурнуха — до города Капан. После завершения строительства движение в этом районе активизируется. В случае возникновения проблем мы сможем быстро реагировать и помогать друг другу. Дорога также облегчит сельскохозяйственные работы — люди вновь займутся садоводством и сбытом урожая. Для этого создаются благоприятные условия», — отметил он.