Ադրբեջանը ՄԱԿ-ում դիմում է ներկայացրել՝ փորձելով զրկել մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող «Քրիստոնեական միջազգային համերաշխություն»՝CSI կազմակերպությանը իր կարգավիճակից։ Կազմակերպությունը, ունենալով խորհրդատվական կարգավիճակ ՄԱԿ-ում, ներգրավված է արցախահայության իրավունքների պաշտպանության գործում, հայտնում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակը։
«Քանի որ կազմակերպությունը պարբերաբար բարձրաձայնում է Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումների և այլ հանցանքների մասին, ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչությունը կազմակերպությանը մեղադրել է «քաղաքական դրդապատճառներով թշնամական գործողություններ» իրականացնելու մեջ և հանձնաժողովին խնդրել դիտարկել CSI-ի` «պարզ երևացող անհամապատասխանությունը» ՄԱԿ-ի պահանջներին։ ՄԱԿ-ում հավատարմագրված հասարակական կազմակերպությունների հանձնաժողովն Ադրբեջանի բողոքը և CSI-ի գրավոր արձագանքը կքննարկի մայիսի 23-ին։
«Քրիստոնեական միջազգային համերաշխություն» կազմակերպությունը մշտապես ուշադրություն է հրավիրել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում՝ ելույթներով և նախաձեռնություններով մատնանշելով Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումները։
Բաքվի նախաձեռնած այս գործընթացի նպատակն է կազմակերպությունը զրկել իր խորհրդատվական կարգավիճակից՝ փաստացի սահմանափակելով անկախ ՀԿ-ների արտահայտման իրավունքը ՄԱԿ-ի համակարգում։
Ադրբեջանի ներկայացված բողոքում կազմակերպությունը մեղադրվել է «անվավեր կամ հորինված անվանումներ» օգտագործելու մեջ, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղ անվան կիրառման համար, ինչպես նաև «Ադրբեջանի աղավաղված քարտեզ» ցուցադրելու մեջ, որում ընդգծված է Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը։
Բացի այդ, CSI-ին վերագրվում է «իրավիճակային փաստերի խեղաթյուրում», որի համատեքստում Ադրբեջանը հիշատակել է ներկայումս դատավարության փուլում գտնվող 16 հայ գերիներին։
Եթե Բաքվի բողոքը բավարարվի, ապա դա կունենա ոչ միայն մարդու իրավունքների պաշտպանության սահմանափակման հետևանքներ, այլև կբերի Լեռնային Ղարաբաղի գոյության ցանկացած հիշատակում միջազգային կառույցներում բացառելու փորձերի։
«Տարածքը էթնիկ զտման ենթարկելով և մշակութային ժառանգության բազմաթիվ կոթողներ ոչնչացնելով՝ Ադրբեջանը այժմ փորձում է Լեռնային Ղարաբաղը ջնջել միջազգային հանրության հիշողությունից»,- նշված է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ։
2023 թվականի հուլիսի 9-ին CSI-ն Մարդու իրավունքների խորհրդում կազմակերպել է միջոցառում՝ նվիրված արցախահայության՝ հայրենիք վերադառնալու իրավունքի պաշտպանությանը։ 2024 թվականի հոկտեմբերի 1-ին և 2025 թվականի մարտի 18-ին ևս տեղի են ունեցել միջոցառումներ, որտեղ ուշադրության կենտրոնում գտնվել է Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների ազատ արձակման հարցը։

Azerbaijan has submitted a request to the United Nations aiming to revoke the consultative status of the human rights organization Christian Solidarity International (CSI). The organization, which holds consultative status at the UN, has been involved in defending the rights of Armenians from Artsakh, according to the Armenian Revolutionary Federation’s (ARF) Central Office of the Armenian Cause.
The move comes as CSI has consistently raised issues of ethnic cleansing and other abuses committed by Azerbaijan. In response, Baku’s permanent mission to the UN has accused CSI of engaging in “hostile actions with political motives” and has urged the UN NGO Committee to review what it claims is a “clear incompatibility” between CSI’s conduct and UN requirements. The committee will consider Azerbaijan’s complaint and CSI’s written response on May 23.
CSI has repeatedly spotlighted these human rights concerns at the UN Human Rights Council through speeches and initiatives, emphasizing what it views as ongoing ethnic cleansing by Azerbaijan.
Azerbaijan's initiative seeks to strip CSI of its consultative status, effectively limiting the freedom of independent NGOs to speak within the UN framework.
In its complaint, Baku accuses CSI of using “invalid or fabricated designations”—specifically, the name “Nagorno-Karabakh”—and of displaying a “distorted map of Azerbaijan” that highlights the Nagorno-Karabakh Autonomous Region.
CSI is also accused of “misrepresenting facts,” with Azerbaijan referencing the ongoing trial of 16 Armenian detainees currently held in Baku.
If Azerbaijan's complaint is upheld, the outcome could not only curtail efforts to defend human rights but also mark a broader attempt to erase all mention of Nagorno-Karabakh from international forums.
“By ethnically cleansing the region and destroying numerous cultural heritage sites, Azerbaijan is now trying to erase Nagorno-Karabakh from the memory of the international community,” the ARF's Central Office of the Armenian Cause stated.
On July 9, 2023, CSI held an event at the UN Human Rights Council advocating for the right of Artsakh Armenians to return to their homeland. Similar events in October 2024 and March 2025 addressed the release of Armenian POWs held in Baku.