Ադրբեջանը ՄԱԿ-ում դիմում է ներկայացրել՝ փորձելով զրկել մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող «Քրիստոնեական միջազգային համերաշխություն»՝CSI կազմակերպությանը իր կարգավիճակից։ Կազմակերպությունը, ունենալով խորհրդատվական կարգավիճակ ՄԱԿ-ում, ներգրավված է արցախահայության իրավունքների պաշտպանության գործում, հայտնում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակը։
«Քանի որ կազմակերպությունը պարբերաբար բարձրաձայնում է Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումների և այլ հանցանքների մասին, ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչությունը կազմակերպությանը մեղադրել է «քաղաքական դրդապատճառներով թշնամական գործողություններ» իրականացնելու մեջ և հանձնաժողովին խնդրել դիտարկել CSI-ի` «պարզ երևացող անհամապատասխանությունը» ՄԱԿ-ի պահանջներին։ ՄԱԿ-ում հավատարմագրված հասարակական կազմակերպությունների հանձնաժողովն Ադրբեջանի բողոքը և CSI-ի գրավոր արձագանքը կքննարկի մայիսի 23-ին։
«Քրիստոնեական միջազգային համերաշխություն» կազմակերպությունը մշտապես ուշադրություն է հրավիրել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում՝ ելույթներով և նախաձեռնություններով մատնանշելով Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումները։
Բաքվի նախաձեռնած այս գործընթացի նպատակն է կազմակերպությունը զրկել իր խորհրդատվական կարգավիճակից՝ փաստացի սահմանափակելով անկախ ՀԿ-ների արտահայտման իրավունքը ՄԱԿ-ի համակարգում։
Ադրբեջանի ներկայացված բողոքում կազմակերպությունը մեղադրվել է «անվավեր կամ հորինված անվանումներ» օգտագործելու մեջ, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղ անվան կիրառման համար, ինչպես նաև «Ադրբեջանի աղավաղված քարտեզ» ցուցադրելու մեջ, որում ընդգծված է Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը։
Բացի այդ, CSI-ին վերագրվում է «իրավիճակային փաստերի խեղաթյուրում», որի համատեքստում Ադրբեջանը հիշատակել է ներկայումս դատավարության փուլում գտնվող 16 հայ գերիներին։
Եթե Բաքվի բողոքը բավարարվի, ապա դա կունենա ոչ միայն մարդու իրավունքների պաշտպանության սահմանափակման հետևանքներ, այլև կբերի Լեռնային Ղարաբաղի գոյության ցանկացած հիշատակում միջազգային կառույցներում բացառելու փորձերի։
«Տարածքը էթնիկ զտման ենթարկելով և մշակութային ժառանգության բազմաթիվ կոթողներ ոչնչացնելով՝ Ադրբեջանը այժմ փորձում է Լեռնային Ղարաբաղը ջնջել միջազգային հանրության հիշողությունից»,- նշված է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ։
2023 թվականի հուլիսի 9-ին CSI-ն Մարդու իրավունքների խորհրդում կազմակերպել է միջոցառում՝ նվիրված արցախահայության՝ հայրենիք վերադառնալու իրավունքի պաշտպանությանը։ 2024 թվականի հոկտեմբերի 1-ին և 2025 թվականի մարտի 18-ին ևս տեղի են ունեցել միջոցառումներ, որտեղ ուշադրության կենտրոնում գտնվել է Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների ազատ արձակման հարցը։

23 Май 2025 - 11:40 AMT
Азербайджан представил в ООН запрос о лишении организации «Христианская международная солидарность» (CSI) ее консультативного статуса. CSI, обладающая данным статусом при ООН, активно занимается защитой прав армян Арцаха, сообщает Центральное бюро Ай Дата АРФД.
Это произошло на фоне того, что CSI регулярно поднимает в ООН вопросы этнических чисток и других преступлений, совершенных Азербайджаном. Постоянное представительство Азербайджана в ООН обвинило организацию в «враждебных действиях, продиктованных политическими мотивами» и призвало Комитет по неправительственным организациям ООН рассмотреть «очевидное несоответствие» CSI требованиям ООН. Жалоба и письменный ответ CSI будут рассмотрены 23 мая.
Организация неоднократно привлекала внимание Совета по правам человека ООН к этническим чисткам, которые, по ее мнению, проводит Азербайджан.
Азербайджан пытается лишить CSI консультативного статуса, фактически ограничив тем самым право независимых НПО высказываться в системе ООН.
В своей жалобе Азербайджан обвиняет CSI в использовании «недействительных или вымышленных обозначений», в частности названия «Нагорный Карабах», а также в демонстрации «искаженной карты Азербайджана», где выделен Нагорно-Карабахский автономный округ.
CSI также приписывается «искажение фактов», в частности в контексте упоминается судебный процесс над 16 армянскими пленными, находящимися в настоящее время в Баку.
Если жалоба Баку будет удовлетворена, это приведет не только к ограничениям в защите прав человека, но и к попытке исключить любые упоминания о Нагорном Карабахе из международной повестки.
«Осуществив этническую чистку территории и уничтожив множество памятников культурного наследия, Азербайджан теперь пытается стереть Нагорный Карабах из памяти международного сообщества», — говорится в заявлении Центрального бюро Ай Дата АРФД.
9 июля 2023 года CSI организовала мероприятие в Совете по правам человека ООН, посвященное защите права арцахских армян на возвращение на родину. Подобные мероприятия прошли также 1 октября 2024 года и 18 марта 2025 года и были сосредоточены на вопросе освобождения армянских пленных, удерживаемых в Баку.