Աշխարհահռչակ երգիչ Շառլ Ազնավուրի որդին, «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլա Ազնավուրը և նրա կինը՝ Քրիստինան, շնորհավորական ուղերձ են հղել շինծու գործով Բաքվի բանտում պահվող բարերար Ռուբեն Վարդանյանին ծննդյան օրվա առիթով։
«Սիրելի՛ Ռուբեն, այս յուրահատուկ օրը ցանկանում ենք մի պահ կանգ առնել և ասել, թե որքան կարևոր դեր ունեք մեզ համար՝ ոչ միայն որպես ընկեր, այլև որպես մարդ, ում նվիրումը Հայաստանին և հայ ժողովրդին անջնջելի հետք է թողել մեր ազգի նորագույն պատմության մեջ։ Մենք վաղուց ենք հիանում Ձեր ուժով, տեսլականով և ապագայի համար սերունդների հանդեպ կատարած հետևողական աշխատանքով։ Դուք երբեք չեք վախեցել համարձակ քայլերից, դժվար ճշմարտություններ ասելուց կամ ծանր պատասխանատվություն կրելուց՝ մշտապես առաջնորդվելով հայրենիքի հանդեպ խորը սիրով և պարտքի զգացումով։
Այսօր, երբ դիմագրավում եք Ձեր կյանքի ամենադժվար փուլերից մեկը, մեր մտքերը ավելի քան երբևէ Ձեզ և Ձեր ընտանիքի հետ են։ Հուսով ենք, որ այս ծննդյան օրն այս պայմաններում Ձեզ մի պահ ջերմություն կպարգևի՝ հիշեցում, որ մենակ չեք, և որ Ձեր քաջությունը ոգեշնչում է շատերիս։ Մենք լիահույս ենք, որ կգա այն օրը, երբ կրկին կկարողանանք ողջունել Ձեզ ազատության մեջ և միասին շարունակել այն գործը, որին խորապես հավատում ենք»,–ասվում է ուղերձում։
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ով շինծու գործով ներկայումս պահվում է Բաքվի բանտում, ընտանիքի միջոցով իր ավելի վաղ հղած աուդիոուղերձում շեշտել էր, որ իր կյանքում արել է այն, ինչ համարել է բարոյապես ճիշտ, և որ ամենադժվար պահերին էլ չի դավաճանել իր սկզբունքներին։ Նա 23 օր հացադուլի մեջ էր՝ որպես բողոքի նշան ընթացող դատական ֆարսի դեմ։

Никола Азнавур, сын всемирно известного певца Шарля Азнавура и соучредитель фонда «Азнавур», вместе со своей супругой Кристиной направили поздравительное послание благотворителю Рубену Варданяну по случаю его дня рождения. Варданян в настоящее время содержится в тюрьме в Баку по сфабрикованному делу.
«Дорогой Рубен, в этот особенный день мы хотим на мгновение остановиться и сказать, насколько важную роль вы играете для нас — не только как друг, но и как человек, чья преданность Армении и армянскому народу оставила неизгладимый след в современной истории нашей нации. Мы давно восхищаемся вашей силой, видением и неустанной работой ради будущих поколений. Вы никогда не боялись смелых шагов, тяжелых истин или огромной ответственности — вас всегда вела глубокая любовь к Родине и чувство долга.
Сегодня, когда вы проходите через один из самых трудных этапов своей жизни, наши мысли с вами и вашей семьей как никогда прежде. Мы надеемся, что этот день рождения, несмотря на сложные условия, принесет вам хотя бы немного тепла — напоминание о том, что вы не одиноки, и что ваше мужество вдохновляет многих. Мы искренне верим, что настанет день, когда мы вновь сможем приветствовать вас на свободе и продолжить начатое дело, в которое глубоко верим», — говорится в послании.
Бывший государственный министр Арцаха Рубен Вардянан, который сейчас находится в бакинской тюрьме по сфабрикованному обвинению, ранее в аудиопослании, переданном через семью, подчеркнул, что всегда поступал согласно своим моральным принципам и даже в самые трудные моменты им не изменял. Он держал 23-дневную голодовку в знак протеста против продолжающегося судебного фарса.
«Я осознавал, на что иду, и был готов, и остаюсь готов к худшим условиям. Я не жертва, мне не нужно сочувствие, потому что это был осознанный выбор», — заявил он.