Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը մայիսի 25-27-ն աշխատանքային այցով կլինի Մոսկվա՝յում Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հրավերով՝ մասնակցելու երկկողմ և միջազգային հարցերի լայն շրջանակի վերաբերյալ բանակցություններին։
Այցին ընդառաջ ՌԴ ԱԳՆ–ն, անդրադառնալով ռուս–թուրքական հարաբերություններին, նշել է նաև, որ Մոսկվան ողջունում է հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացը, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ–ն։
«Մանրամասն կքննարկվի Հարավային Կովկասում համագործակցության խորացման հարցը՝ սկսած տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակումից մինչև հակամարտությունից հետո տարածաշրջանի վերականգնումը։ Երկու երկրներն էլ նպատակ ունեն կայուն և խաղաղ Հարավային Կովկասi, ինչը հնարավոր է հասնել «3+3» տարածաշրջանային համագործակցության հարթակի միջոցով։ Մոսկվան ողջունում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ընթացիկ գործընթացը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Այցի ընթացքում նախարարները կքննարկեն նաև Լիբիայում, Սիրիայում և Սևծովյան տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը, ինչպես նաև մանրամասն կփոխանակեն կարծիքներ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև Ստամբուլում կայացած բանակցություններից հետո ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։ Քննարկման առարկա կլինի նաև Սև ծովում նավարկության անվտանգության ապահովման հարցը։

Turkish Foreign Minister Hakan Fidan will visit Moscow from May 25 to 27 at the invitation of Russian Foreign Minister Sergey Lavrov for discussions covering a wide range of bilateral and international issues.
Ahead of the visit, the Russian Foreign Ministry emphasized that Moscow welcomes the ongoing normalization process between Armenia and Turkey. This was noted in the context of broader Russian-Turkish relations.
“Cooperation in the South Caucasus will be discussed in detail, from unblocking transport routes to post-conflict regional recovery. Both countries aim for a stable and peaceful South Caucasus, which can be achieved through the 3+3 regional cooperation platform. Moscow welcomes the current process of normalizing Armenia-Turkey relations,” the ministry stated.
During the visit, the ministers will also discuss the situations in Libya, Syria, and the Black Sea region. They will exchange views on developments following the Istanbul talks between Russia and Ukraine. Ensuring navigation safety in the Black Sea will also be a key topic.