Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը մայիսի 25-27-ն աշխատանքային այցով կլինի Մոսկվա՝յում Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հրավերով՝ մասնակցելու երկկողմ և միջազգային հարցերի լայն շրջանակի վերաբերյալ բանակցություններին։
Այցին ընդառաջ ՌԴ ԱԳՆ–ն, անդրադառնալով ռուս–թուրքական հարաբերություններին, նշել է նաև, որ Մոսկվան ողջունում է հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացը, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ–ն։
«Մանրամասն կքննարկվի Հարավային Կովկասում համագործակցության խորացման հարցը՝ սկսած տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակումից մինչև հակամարտությունից հետո տարածաշրջանի վերականգնումը։ Երկու երկրներն էլ նպատակ ունեն կայուն և խաղաղ Հարավային Կովկասi, ինչը հնարավոր է հասնել «3+3» տարածաշրջանային համագործակցության հարթակի միջոցով։ Մոսկվան ողջունում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ընթացիկ գործընթացը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Այցի ընթացքում նախարարները կքննարկեն նաև Լիբիայում, Սիրիայում և Սևծովյան տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը, ինչպես նաև մանրամասն կփոխանակեն կարծիքներ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև Ստամբուլում կայացած բանակցություններից հետո ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։ Քննարկման առարկա կլինի նաև Սև ծովում նավարկության անվտանգության ապահովման հարցը։

Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан посетит Москву с 25 по 27 мая по приглашению главы МИД России Сергея Лаврова для обсуждения широкого круга двусторонних и международных вопросов.
В преддверии визита Министерство иностранных дел России заявило, что Москва приветствует текущий процесс нормализации армяно-турецких отношений. Об этом было отмечено в заявлении о российско-турецких отношениях.
«Будет подробно обсуждено углубление сотрудничества на Южном Кавказе — от разблокировки транспортных маршрутов до восстановления региона после конфликта. Обе страны нацелены на стабильный и мирный Южный Кавказ, чего можно достичь через платформу регионального взаимодействия "3+3". Москва приветствует процесс нормализации армяно-турецких отношений», — говорится в сообщении.
В ходе визита министры обсудят также ситуацию в Ливии, Сирии и Черноморском регионе. Планируется обмен мнениями по ситуации, сложившейся после переговоров между Россией и Украиной в Стамбуле. Одной из тем обсуждения станет обеспечение безопасности судоходства в Черном море.