Սոցիալիստ ինտերնացիոնալի ժողովներում ՀՅԴ ներկայացուցիչ Մարիո Նալբանդյանը Ստամբուլում ԸՄ նախագահության խորհրդի նիստում ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի խախտումներին և հայ գերիների հանդեպ անօրինական վարքագծին։
Նա հայտարարել է, որ Ադրբեջանը կեղծ մեղադրանքներով դատում է հայ գերիներին, հայտնում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակը։
Մայիսի 24-ին կայացած խորհրդի նիստում, որի օրակարգում ընդգրկված է եղել «Բռնության և բախումների հաղթահարումը, քաղաքացիական անձանց պաշտպանությունը» թեման, Մարիո Նալբանդյանը ներկայացել է ելույթով։
Նրա խոսքում շեշտադրվել է, որ ժամանակակից աշխարհում միջազգային նորմերը և օրենքները հաճախ շրջանցվում են՝ ուժը վեր դասելով իրավունքի վերադասությունից։ Նա մատնանշել է, որ սա հետ-օրինականության դարաշրջան է, որտեղ թե՛ պետության ներսում, թե՛ միջազգային հարթակում անտեսվում են իրավական հիմքերը։
Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ ՄԱԿ-ի ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդական Ալիս Ուայրիմու Նդերիտուն 2023-ի վերջին ամիսներին բարձրաձայնել է ցեղասպանության սպառնալիքի տակ գտնվող մի շարք ժողովուրդների մասին, որոնց թվում են նաև Արցախում ապրող հայերը։ ՄԱԿ-ի 1948 թվականի կոնվենցիայի ստորագրումից 75 տարի անց, ըստ Նալբանդյանի՝ միջազգային հանրությունը չի արձագանքել այս վտանգներին։
«Ադրբեջանի կողմից, որը անտեսում է Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ երաշխավորելու բնիկ ժողովրդի իրավունքները և նրանց արժանապատիվ, անվտանգ և հավաքական վերադարձը։ Ավելին՝ խախտելով միջազգային իրավունքը, Ադրբեջանը շարունակում է գերության մեջ պահել հայ գերիներին և կեղծ մեղադրանքներով դատում է նրանց, այդ թվում՝ Արցախի ղեկավարներին, որոնց շարքում է մեր, ձեր ընկեր Դավիթ Իշխանյանը, որին ծանոթացաք և լսեցիք այս կազմակերպության 2022 թ․ Կոնգրեսի ժամանակ։ Ադրբեջանը հետևողականորեն ոչնչացնում է հայ ժողովրդի կրոնական և մշակութային ժառանգությունը և հուշակոթողները»,–ասել է նա։
Նա նաև ընդգծել է, որ ժողովում տարբեր ելույթների ժամանակ հիշատակվել են իսրայելական, բելառուսական և ադրբեջանական ղեկավարներ՝ որպես ներկա ժամանակների վտանգավոր օրինակներ։
Նալբանդյանն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին՝ նշելով, որ չնայած խաղաղության գործընթացին՝ Թուրքիան շարունակում է նախապայմաններ դնել։ Նա շեշտել է, որ 1991 թվականից ի վեր Հայաստանը ցուցաբերել է պատրաստակամություն Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների դիվանագիտական կապեր հաստատելու համար, սակայն Թուրքիան մերժել է այդ առաջարկները։
Նրա խոսքով՝ եթե Թուրքիան անկեղծորեն ցանկանում է նպաստել տարածաշրջանային արդար ու կայուն խաղաղությանը, ապա պետք է ընդունի իր պատասխանատվությունը 1915-1923 թվականների Հայոց ցեղասպանության իրագործման հարցում։
«Պարտադրված խաղաղությունը ո՛չ արդար է, ո՛չ էլ՝ կայուն և տևական»,–ասել է նա։
Մարիո Նալբանդյանը մայիսի 23-25-ը Ստամբուլում մասնակցել է ԸՄ նախագահության, ֆինանսական ու կազմակերպական հանձնաժողովների և խորհրդի նիստերին։ Այս հավաքներին մասնակցել են ավելի քան 100 երկրներից 132 կուսակցություններ ներկայացնող պատվիրակներ։ Ժողովների հյուրընկալողը եղել է Թուրքիայի Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը (CHP), իսկ նիստերը վարել է Իսպանիայի վարչապետ և ԸՄ նախագահ Պեդրո Սանչեսը։

Mario Nalbandian, representing the Armenian Revolutionary Federation (ARF, also known as Dashnaktsutyun), addressed the Council of the Presidency of the Socialist International (SI) in Istanbul, drawing attention to Azerbaijan’s violations of international law and its treatment of Armenian prisoners.
He stated that “Azerbaijan is prosecuting Armenian captives on false charges,” according to the ARF Bureau’s Central Hai Tad office.
Speaking on May 24 during a session titled “Overcoming violence and conflict, protecting civilians,” Nalbandian warned that international legal norms are increasingly ignored in favor of brute force, both domestically and globally, marking an era of “post-legality.”
He reminded the assembly that in late 2023, UN Special Adviser Alice Wairimu Nderitu identified Armenians of Artsakh as one of several groups under threat of genocide. Despite 75 years since the UN Genocide Convention was adopted, Nalbandian said, the international community has failed to respond adequately to these dangers.
“Azerbaijan disregards the International Court of Justice ruling to guarantee the rights of the indigenous people and enable their safe and dignified return. Instead, it continues to detain Armenian prisoners, including Artsakh leaders, under fabricated accusations—among them is our friend Davit Ishkhanyan, whom many met at the 2022 SI Congress,” Nalbandian stated.
He also condemned Azerbaijan’s systematic destruction of Armenian religious and cultural heritage.
During other speeches at the session, leaders from Israel, Belarus, and Azerbaijan were cited as dangerous examples in modern politics.
Nalbandian also addressed Armenia–Turkey relations, stressing that despite Armenia’s readiness since 1991 to establish diplomatic ties without preconditions, Turkey has consistently imposed them. He added that genuine regional peace requires Turkey to acknowledge its role in the Armenian Genocide of 1915–1923.
“Imposed peace is neither just nor sustainable,” he concluded.
Mario Nalbandian participated in SI leadership, finance, and council sessions in Istanbul from May 23–25, alongside delegates from 132 parties across more than 100 countries. The meetings were hosted by Turkey’s Republican People's Party (CHP) and chaired by Spanish Prime Minister and SI President Pedro Sánchez.