Սոցիալիստ ինտերնացիոնալի ժողովներում ՀՅԴ ներկայացուցիչ Մարիո Նալբանդյանը Ստամբուլում ԸՄ նախագահության խորհրդի նիստում ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի խախտումներին և հայ գերիների հանդեպ անօրինական վարքագծին։
Նա հայտարարել է, որ Ադրբեջանը կեղծ մեղադրանքներով դատում է հայ գերիներին, հայտնում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակը։
Մայիսի 24-ին կայացած խորհրդի նիստում, որի օրակարգում ընդգրկված է եղել «Բռնության և բախումների հաղթահարումը, քաղաքացիական անձանց պաշտպանությունը» թեման, Մարիո Նալբանդյանը ներկայացել է ելույթով։
Նրա խոսքում շեշտադրվել է, որ ժամանակակից աշխարհում միջազգային նորմերը և օրենքները հաճախ շրջանցվում են՝ ուժը վեր դասելով իրավունքի վերադասությունից։ Նա մատնանշել է, որ սա հետ-օրինականության դարաշրջան է, որտեղ թե՛ պետության ներսում, թե՛ միջազգային հարթակում անտեսվում են իրավական հիմքերը։
Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ ՄԱԿ-ի ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդական Ալիս Ուայրիմու Նդերիտուն 2023-ի վերջին ամիսներին բարձրաձայնել է ցեղասպանության սպառնալիքի տակ գտնվող մի շարք ժողովուրդների մասին, որոնց թվում են նաև Արցախում ապրող հայերը։ ՄԱԿ-ի 1948 թվականի կոնվենցիայի ստորագրումից 75 տարի անց, ըստ Նալբանդյանի՝ միջազգային հանրությունը չի արձագանքել այս վտանգներին։
«Ադրբեջանի կողմից, որը անտեսում է Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ երաշխավորելու բնիկ ժողովրդի իրավունքները և նրանց արժանապատիվ, անվտանգ և հավաքական վերադարձը։ Ավելին՝ խախտելով միջազգային իրավունքը, Ադրբեջանը շարունակում է գերության մեջ պահել հայ գերիներին և կեղծ մեղադրանքներով դատում է նրանց, այդ թվում՝ Արցախի ղեկավարներին, որոնց շարքում է մեր, ձեր ընկեր Դավիթ Իշխանյանը, որին ծանոթացաք և լսեցիք այս կազմակերպության 2022 թ․ Կոնգրեսի ժամանակ։ Ադրբեջանը հետևողականորեն ոչնչացնում է հայ ժողովրդի կրոնական և մշակութային ժառանգությունը և հուշակոթողները»,–ասել է նա։
Նա նաև ընդգծել է, որ ժողովում տարբեր ելույթների ժամանակ հիշատակվել են իսրայելական, բելառուսական և ադրբեջանական ղեկավարներ՝ որպես ներկա ժամանակների վտանգավոր օրինակներ։
Նալբանդյանն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին՝ նշելով, որ չնայած խաղաղության գործընթացին՝ Թուրքիան շարունակում է նախապայմաններ դնել։ Նա շեշտել է, որ 1991 թվականից ի վեր Հայաստանը ցուցաբերել է պատրաստակամություն Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների դիվանագիտական կապեր հաստատելու համար, սակայն Թուրքիան մերժել է այդ առաջարկները։
Նրա խոսքով՝ եթե Թուրքիան անկեղծորեն ցանկանում է նպաստել տարածաշրջանային արդար ու կայուն խաղաղությանը, ապա պետք է ընդունի իր պատասխանատվությունը 1915-1923 թվականների Հայոց ցեղասպանության իրագործման հարցում։
«Պարտադրված խաղաղությունը ո՛չ արդար է, ո՛չ էլ՝ կայուն և տևական»,–ասել է նա։
Մարիո Նալբանդյանը մայիսի 23-25-ը Ստամբուլում մասնակցել է ԸՄ նախագահության, ֆինանսական ու կազմակերպական հանձնաժողովների և խորհրդի նիստերին։ Այս հավաքներին մասնակցել են ավելի քան 100 երկրներից 132 կուսակցություններ ներկայացնող պատվիրակներ։ Ժողովների հյուրընկալողը եղել է Թուրքիայի Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը (CHP), իսկ նիստերը վարել է Իսպանիայի վարչապետ և ԸՄ նախագահ Պեդրո Սանչեսը։

26 Май 2025 - 15:00 AMT
Представитель Армянской революционной федерации (АРФ) Марио Налбандян выступил на заседании Совета президентства Социалистического интернационала в Стамбуле, обратив внимание на нарушения Азербайджаном международного права и незаконное обращение с армянскими пленными.
«Азербайджан судит армянских пленных по фальсифицированным обвинениям», — заявил он, по данным Центрального офиса Ай Дат при Бюро АРФ.
На заседании, состоявшемся 24 мая и посвящённом теме «Преодоление насилия и конфликтов, защита гражданского населения», Налбандян подчеркнул, что в современном мире сила часто превалирует над правом, как на национальном, так и на международном уровне. Он охарактеризовал это как эпоху постзаконности.
Он напомнил, что в конце 2023 года специальный советник ООН по предотвращению геноцида Алиса Ваириму Ндериту назвала армян Арцаха одним из народов, находящихся под угрозой геноцида. Несмотря на 75 лет со дня подписания Конвенции ООН о геноциде, по его словам, международное сообщество никак не отреагировало на эти угрозы.
«Азербайджан игнорирует решение Международного суда по обеспечению прав коренного народа и их безопасного, достойного возвращения. Более того, нарушая международное право, он продолжает держать армянских пленных и судить их по фальшивым обвинениям, включая лидеров Арцаха. Среди них и наш друг Давид Ишханян, с которым вы познакомились на Конгрессе Социнтерна 2022 года», — заявил Налбандян.
Он также отметил, что Азербайджан целенаправленно уничтожает армянское религиозное и культурное наследие.
Налбандян добавил, что во время обсуждений упоминались лидеры Израиля, Беларуси и Азербайджана как примеры современных угроз.
Затронув отношения Армении и Турции, он отметил, что, несмотря на многолетнюю готовность Армении установить дипломатические отношения без предварительных условий, Турция продолжает их выдвигать. По его словам, подлинный региональный мир возможен лишь при признании Турцией своей ответственности за Геноцид армян 1915–1923 годов.
«Мир, основанный на принуждении, не является ни справедливым, ни устойчивым», — заявил он.
Марио Налбандян принял участие в заседаниях президентства, финансового и организационного комитетов и совета Социнтерна в Стамбуле 23–25 мая. Во встречах приняли участие делегации из 132 партий более чем 100 стран. Хозяйкой мероприятия выступила Народно-республиканская партия Турции (CHP), председательствовал премьер-министр Испании и президент Социнтерна Педро Санчес.