2024 թվականի ապրիլի վերջի դրությամբ Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 13 մլրդ 608 մլն դոլար։ Ինչպես ցույց են տալիս Ֆինանսների նախարարության տվյալները, տարեսկզբի համեմատ պետական պարտքն աճել է 766 մլն դոլարով կամ 6%-ով։
Այս տարվա մարտին Հայաստանը միջազգային կապիտալի շուկայում տեղաբաշխել է 750 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով, 10 տարի մարման ժամկետով եվրապարտատոմսեր (եվրոբոնդեր)` 7.1% եկամտաբերությամբ։ Այդպիսով, պետությունը 750 մլն դոլար նոր և ավելի թանկ պարտք է վերցրել, հայտնում է «Հետքը»։
«Ինչո՞ւ է պետությունը միանգամից 750 մլն դոլարի կարիք ունեցել: Եթե շատ կարճ՝ նախկինում վերցված պարտքերը մարելու ժամանակն է եկել, իսկ բյուջեն չի բավականացնում դրանք մարելու համար։ Հետևաբար, պետությունը նոր պարտք է վերցնել։
Այս գործարքը ևս նպաստել է պարտքի ավելացմանը։
Առհասարակ պետական պարտքը մի կողմից ավելանում է՝ եվրոբոնդերի, արտաքին վարկերի, ներքին ու այլ արտաքին աղբյուրներից ներգրավվող գումարների հաշվին, մյուս կողմից՝ մարվում են հին պարտքերը, տոկոսավճարներ վճարվում»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Եվրապարտատոմսերի թողարկմամբ է բացատրվել նաև ՀՀ միջազգային պահուստների կտրուկ աճը մարտին։
Այս տարվա ապրիլի վերջի դրությամբ Հայաստանի արտաքին պարտքը կազմել է մոտ 7.1 մլրդ ԱՄՆ դոլար՝ տարվա սկզբի համեմատ աճելով9.4%-ով։ Ներքին պարտքը՝ 6.5 մլրդ ԱՄՆ դոլար՝ աճելով2.5%-ով։
Հայաստանի ամբողջ պետական պարտքի միայն մոտ 4%-ն է Կենտրոնական բանկի պարտքը, մնացածը ՀՀ կառավարությանն է։
2024 թվականի տվյալներով՝ պարտքի բեռը պահպանվել է ՀՀ հարկաբյուջետային կանոններով թիրախավորվող 50%-ից ցածր մակարդակում. կառավարության պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշը կազմել է 48.3%:

По состоянию на конец апреля 2024 года государственный долг Армении составил 13,608 млрд долларов. Согласно данным Министерства финансов, это на 766 млн долларов (или 6%) больше, чем в начале года.
В марте этого года Армения разместила на международном рынке еврооблигации на сумму 750 млн долларов сроком на 10 лет с доходностью 7,1%. Таким образом, как сообщает «Hetq», государство привлекло новые и более дорогие заимствования.
«Почему государству срочно понадобилось 750 млн долларов? Коротко говоря, пришло время погашения ранее взятых долгов, а бюджетных средств оказалось недостаточно. Поэтому было принято решение взять новый кредит».
Эта сделка также поспособствовала росту госдолга.
Рост государственного долга в целом обусловлен как поступлениями от выпуска еврооблигаций, привлечением внешних и внутренних заимствований, так и погашением старых обязательств и выплатой процентов, говорится в публикации.
Резкое увеличение международных резервов Армении в марте также объясняется выпуском еврооблигаций.
На конец апреля 2024 года внешний долг Армении составил около 7,1 млрд долларов, увеличившись на 9,4% по сравнению с началом года. Внутренний долг достиг 6,5 млрд долларов, увеличившись на 2,5%.
Около 4% общего государственного долга Армении приходится на Центральный банк, остальная часть — на правительство РА.
По данным за 2024 год, долговая нагрузка сохраняется ниже целевого уровня в 50%, установленного фискальными правилами. Соотношение долга правительства к ВВП составило 48,3%. Крупнейшим кредитором Армении на конец года остается Всемирный банк.