Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Ալեքսեյ Շևցովը հայտնել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև առանձին բանակցություններ Մոսկվայում կայանալիք անվտանգության հարցերին նվիրված համաժողովի ընթացքում նախատեսված չեն։
«Եթե խոսքը վերաբերում է «Ռուսաստան-Ադրբեջան-Հայաստան» ձևաչափով պաշտոնական եռակողմ հանդիպումներին, ապա՝ ոչ, նման բան նախատեսված չէ։ Միջոցառման ծրագիրը չափազանց հագեցած է և թույլ չի տալիս կազմակերպել լրացուցիչ նեղ ձևաչափի բանակցություններ», – ասել է Շևցովը, հայտնում է Interfax․ru-ն։
Նա այդպես է պատասխանել հարցին, թե հնարավո՞ր է արդյոք Մոսկվայում առանձին բանակցությունների անցկացում հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև։
«Միաժամանակ, ինչպես ադրբեջանական, այնպես էլ հայկական պատվիրակությունները հրավիրված են մասնակցելու ոչ միայն լիագումար նիստերին և սեմինարներին, այլև ԱՊՀ երկրների համար նախատեսված ավանդական աշխատանքային նիստին»,–ասել է նա։
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուի նախագահությամբ միջոցառումը տեղի կունենա Մոսկվայում մայիսի 27-29-ը՝ «Ռուսաստան» ազգային կենտրոնի տարածքում։ Մասնակցությունն արդեն հաստատել են ավելի քան 125 պատվիրակություններ՝ ներկայացնող ավելի քան 100 պետություններ Գլոբալ Հարավից ու Արևելքից, ԱՊՀ-ից, ինչպես նաև ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ, ՇԱՆՀՀ կազմակերպություններից և 14 միջազգային կառույցներից։
Անվտանգության հարցերով զբաղվող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների այս միջազգային հանդիպումն անցկացվում է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի հովանու ներքո 2010 թվականից։

27 Май 2025 - 10:02 AMT
Заместитель секретаря Совета безопасности России Алексей Шевцов сообщил, что во время предстоящей конференции по вопросам безопасности в Москве не планируется проведение отдельных переговоров между представителями Армении и Азербайджана.
«Если речь идет об официальных трехсторонних встречах в формате "Россия-Азербайджан-Армения", то такие переговоры не запланированы. Программа мероприятия слишком насыщенная и не позволяет организовать дополнительные встречи в узком формате», — цитирует Шевцова Interfax.ru.
Так он ответил на вопрос о возможности проведения в Москве переговоров между армянской и азербайджанской сторонами.
Тем не менее, он отметил, что обе делегации приглашены принять участие не только в пленарных заседаниях и семинарах, но и в традиционной рабочей сессии для стран СНГ.
Конференция по безопасности под председательством секретаря Совета безопасности РФ Сергея Шойгу пройдет в Москве с 27 по 29 мая на площадке национального центра «Россия». Участие подтвердили более 125 делегаций из более чем 100 стран Глобального Юга и Востока, СНГ, а также представители ОДКБ, ЕАЭС, ШОС и 14 международных организаций.
Эта международная встреча высокопоставленных представителей, занимающихся вопросами безопасности, проводится под эгидой Совбеза России с 2010 года.
13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения Азербайджана по двум ранее несогласованным статьям мирного соглашения, и документ готов к подписанию. Ереван выразил готовность начать консультации по срокам и месту подписания. Однако Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о сроках пока преждевременно.