Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Ալեքսեյ Շևցովը հայտնել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև առանձին բանակցություններ Մոսկվայում կայանալիք անվտանգության հարցերին նվիրված համաժողովի ընթացքում նախատեսված չեն։
«Եթե խոսքը վերաբերում է «Ռուսաստան-Ադրբեջան-Հայաստան» ձևաչափով պաշտոնական եռակողմ հանդիպումներին, ապա՝ ոչ, նման բան նախատեսված չէ։ Միջոցառման ծրագիրը չափազանց հագեցած է և թույլ չի տալիս կազմակերպել լրացուցիչ նեղ ձևաչափի բանակցություններ», – ասել է Շևցովը, հայտնում է Interfax․ru-ն։
Նա այդպես է պատասխանել հարցին, թե հնարավո՞ր է արդյոք Մոսկվայում առանձին բանակցությունների անցկացում հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև։
«Միաժամանակ, ինչպես ադրբեջանական, այնպես էլ հայկական պատվիրակությունները հրավիրված են մասնակցելու ոչ միայն լիագումար նիստերին և սեմինարներին, այլև ԱՊՀ երկրների համար նախատեսված ավանդական աշխատանքային նիստին»,–ասել է նա։
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուի նախագահությամբ միջոցառումը տեղի կունենա Մոսկվայում մայիսի 27-29-ը՝ «Ռուսաստան» ազգային կենտրոնի տարածքում։ Մասնակցությունն արդեն հաստատել են ավելի քան 125 պատվիրակություններ՝ ներկայացնող ավելի քան 100 պետություններ Գլոբալ Հարավից ու Արևելքից, ԱՊՀ-ից, ինչպես նաև ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ, ՇԱՆՀՀ կազմակերպություններից և 14 միջազգային կառույցներից։
Անվտանգության հարցերով զբաղվող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների այս միջազգային հանդիպումն անցկացվում է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի հովանու ներքո 2010 թվականից։

Deputy Secretary of Russia’s Security Council Aleksey Shevtsov confirmed there are no plans for separate talks between Armenia and Azerbaijan during the upcoming Moscow conference on security issues.
“There will be no official trilateral meetings in the Russia-Azerbaijan-Armenia format. The event's schedule is too packed to allow for such narrow-format negotiations,” Shevtsov told Interfax.ru.
He made the remarks in response to whether Armenian and Azerbaijani representatives could engage in separate discussions at the event.
Nonetheless, both delegations have been invited to participate in plenary sessions, thematic seminars, and a traditional working session for CIS countries, he added.
The Moscow Security Conference, chaired by Secretary of the Russian Security Council Sergey Shoigu, will be held from May 27 to 29 at the Russia national center. Over 125 delegations from more than 100 countries of the Global South and East, as well as the CIS, CSTO, EAEU, SCO, and 14 international organizations have confirmed their participation.
This high-level forum for officials dealing with security matters has been organized under the auspices of Russia’s Security Council since 2010.
On March 13, Armenia’s Foreign Ministry stated it had accepted Azerbaijan’s proposals regarding two previously unresolved articles of the peace treaty, declaring the agreement ready for signing. Armenia expressed readiness to begin consultations on the date and location, while Baku later introduced new preconditions and said it was too early to discuss timelines.