Ռուսական կողմին պետք չէ համոզել, որ ՀՀ Սյունիքի մարզում գլխավոր հյուպատոսության աշխատանքն արագ սկսելու անհրաժեշտություն կա։ Այսօրվա ճեպազրույցի ժամանակ այս հայտարարությունն է արել ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նա հիշեցրել է, որ հյուպատոսության բացման հարցը մանրամասն քննարկվել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի ՀՀ այցի ընթացքում:
«Պարզ է, որ այս պահին ռուսական հյուպատոսությունը Կապանում բացված չէ։ Ինչո՞ւ՝ այդ հարցով պետք է դիմել հայկական կողմին», — նշել է Զախարովան։
Սյունիքի մարզում ՌԴ գլխավոր հյուպատոսություն բացելու հարցը քննարկվում է շուրջ երեք տարի։ 2023թ. սեպտեմբերից Կապանում աշխատում է հյուպատոսության բացման նախապատրաստական աշխատանքների համար պատասխանատու առաջատար խումբը:
Ավելի վաղ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ Կապանում ռուսական հյուպատոսության բացման հարցը դեռ քննարկման փուլում է։
Ապրիլին Մարիա Զախարովան հայտնել էր, որ Մոսկվան ակնկալում է մինչև մայիս գալ հստակ պայմանավորվածությունների Սյունիքի մարզում հյուպատոսության գործարկման ժամկետների վերաբերյալ։

27 Май 2025 - 15:34 AMT
Российскую сторону не нужно убеждать в необходимости как можно скорее открыть генеральное консульство в Сюникской области Армении, заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова на сегодняшнем брифинге.
Она напомнила, что вопрос открытия консульства подробно обсуждался во время визита главы МИД России Сергея Лаврова в Армению.
«Очевидно, что российское консульство в Капане на данный момент не открыто. Почему — с этим вопросом следует обращаться к армянской стороне», — отметила Захарова.
Вопрос об открытии генерального консульства РФ в Сюнике обсуждается около трёх лет. С сентября 2023 года в Капане работает ведущая группа, ответственная за подготовку к запуску консульства.
Ранее МИД Армении сообщил, что вопрос открытия консульства в Капане всё ещё находится в стадии обсуждения. В апреле Захарова заявляла, что Москва ожидает достижения конкретных договорённостей по срокам запуска консульства в Сюнике до мая.