Մայիսի 24-ին հայտնի է դարձել, որ ադրբեջանցիներն ավերել են Մարտունու շրջանիԵմիշճան գյուղում գտնվող Հայրենական Մեծ պատերազմին նվիրված հուշարձանը։ Տեղեկությունը տարածվել է Արարատ Պետրոսյանի (ararathau) տելեգրամյան ալիքի միջոցով։ Այդ մասին հայտնել է Արցախի տարածքում մշակութային ժառանգության դիտարկմամբ զբաղվող Monument Watch կայքը։
Ըստ կայքի՝ վերջին շրջանում հատկապես Մայիսի 9-ին՝ Հայրենական Մեծ պատերազմի 80-ամյակի նախաշեմին և դրանից հետո, նման հուշակոթողների ոչնչացման դեպքերը զգալիորեն ակտիվացել են։
Արցախի տարբեր շրջաններում արդեն ոչնչացված են Հայրենական Մեծ պատերազմին նվիրված մի շարք հուշարձաններ, այդ թվում՝ Շուշիում գտնվող համալիրը, ինչպես նաև Հադրութի և Հակակու գյուղերի զոհվածների հիշատակին նվիրված կառույցները։ Բացի այդ, ավերված են Գետավանի հուշակոթողը, Ազատամարտիկների միության շենքը, ինչպես նաև Ուխտաձոր գյուղի Արցախյան ազատամարտին նվիրված խաչքարը։
Վնասի են ենթարկվել նաև հայ հերոսներին նվիրված հուշակոթողները. Մեծ Թաղեր գյուղում ոչնչացվել է ԽՍՀՄ ավիացիայի մարշալ, արցախցի Արմենակ Խանփերյանցի (Սերգեյ Խուդյակով) կիսանդրին ու «ՄԻԳ-17» կործանիչը, իսկ Ստեփանակերտում՝ Խորհրդային Միության նավատորմի հայ ծովակալ, ռազմական տեսաբան, Սովետական Միության հերոս Իվան Իսակովի կիսանդրին։
Այս գործողությունները կոպիտ կերպով խախտում են 1954 թվականի «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածը և դրա 1999 թվականի լրացուցիչ Երկրորդ արձանագրությունը։
Միաժամանակ, հուշարձանների ոչնչացումը հակասում է Միջազգային մարդասիրական իրավունքի 38-րդ, 39-րդ, 40-րդ և 41-րդ կանոններին։ Կարևորվում է այն հանգամանքը, որ Արդարադատության միջազգային դատարանն արձանագրել է՝ օկուպացված տարածքներում կիրառվող իրավական նորմերը, այդ թվում՝ մշակութային ժառանգության պաշտպանության դրույթները, ստացել են միջազգային սովորութային իրավունքի կարգավիճակ, և բոլոր պետություններն այդ դրույթների նկատմամբ ունեն պարտադիր ենթակայություն։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թվականին Փարիզում տեղի ունեցած Գլխավոր կոնֆերանսի 33-րդ նստաշրջանը ընդունել է «Մշակութային ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացման մասին հռչակագիրը», որն արգելում է նման վարքագիծ։

30 Май 2025 - 09:49 AMT
24 мая стало известно, что в селе Емишджан Мартунинского района был разрушен памятник, посвящённый Великой Отечественной войне. Информация была распространена через телеграм-канал «ararathau» и подтверждена сайтом Monument Watch, занимающимся мониторингом культурного наследия в Арцахе.
По данным ресурса, уничтожение подобных памятников особенно активизировалось в преддверии 9 мая — 80-летия окончания Великой Отечественной войны — и после этой даты.
Ранее были уничтожены мемориалы ВОВ в различных районах Арцаха, в том числе комплекс в Шуши, а также памятники погибшим в селах Гадрут и Хакаку. Разрушены также мемориал в Гетаване, здание Союза участников войны за свободу и хачкар, посвящённый Арцахской войне, в селе Ухтадзор.
Повреждены и памятники, посвящённые армянским героям. В селе Мец Тагер была уничтожена статуя маршала авиации СССР, уроженца Арцаха Арменака Ханперянца (Сергей Худяков), и самолёт «МиГ-17». В Степанакерте демонтировали бюст советского адмирала, героя Советского Союза и военного теоретика Ивана Исакова.
Эти действия грубо нарушают статью 4 Гаагской конвенции 1954 года о защите культурных ценностей в случае вооружённого конфликта и её Второй протокол 1999 года.
Одновременно они противоречат правилам 38–41 Международного гуманитарного права. Международный суд ООН признал, что нормы, применимые к защите культурного наследия на оккупированных территориях, приобрели статус международного обычного права и обязательны для всех государств.
На 33-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в 2003 году в Париже была принята Декларация о преднамеренном уничтожении культурного наследия, запрещающая подобную практику.