«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի էլեկտրական էներգիայի երաշխավորված մատակարարման լիցենզիայի գործողության ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2029 թվականի փետրվարի 1-ը։
Նշված որոշումն ընդունվել է հիմք ընդունելով 2018 թվականի փետրվարի 7-ի ««Էներգետիկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» №ՀՕ-100-Ն օրենքով սահմանված անցումային կարգավորումները, ինչպես նաև հաշվի առնելով ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության՝ որպես լիազոր մարմնի ՀՀ կառավարության հաստատած ծրագրից բխող դիրքորոշումը, հայտնում է ՀԾԿՀ–ն։
Հանձնաժողովը նաև սահմանել է վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրսների օգտագործմամբ էլեկտրական էներգիա արտադրող կայաններից առաքվող էլեկտրական էներգիայի վաճառքի սակագները։ Նոր սակագներն ուժի մեջ կմտնեն 2025թ․ հուլիսի 1-ից։
Արդյունքում՝ թվով 61 արևային կայաններից, 3 հողմային էլեկտրակայաններից և 111 փոքր ՀԷկ-երից առաքվող էլեկտրաէներգիայի սակագները նվազել են 0,66-1,03 %-ով։ Հաշվարկներին և սակագներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ՝

Срок действия лицензии на гарантированную поставку электроэнергии ЗАО «Электрические сети Армении» продлён до 1 февраля 2029 года.
С 1 июля 2025 года тарифы на электроэнергию от 175 станций ВИЭ, включая солнечные, ветровые и малые ГЭС, снизятся до 1,03%.
Решение принято на основании переходных положений, закреплённых в Законе РА «О внесении изменений и дополнений в Закон РА «Об энергетике»» от 7 февраля 2018 года (№ՀՕ-100-Ն), а также с учётом позиции Министерства территориального управления и инфраструктур РА как уполномоченного органа.
Комиссия по регулированию общественных услуг также установила новые тарифы на электроэнергию, отпускаемую производителями, использующими возобновляемые источники энергии. Тарифы вступят в силу с 1 июля 2025 года.
В результате тарифы на электроэнергию, поставляемую 61 солнечной станцией, 3 ветровыми электростанциями и 111 малыми ГЭС, снижены на 0,66–1,03%. С подробными расчётами и тарифами можно ознакомиться по следующей ссылке: