«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի էլեկտրական էներգիայի երաշխավորված մատակարարման լիցենզիայի գործողության ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2029 թվականի փետրվարի 1-ը։
Նշված որոշումն ընդունվել է հիմք ընդունելով 2018 թվականի փետրվարի 7-ի ««Էներգետիկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» №ՀՕ-100-Ն օրենքով սահմանված անցումային կարգավորումները, ինչպես նաև հաշվի առնելով ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության՝ որպես լիազոր մարմնի ՀՀ կառավարության հաստատած ծրագրից բխող դիրքորոշումը, հայտնում է ՀԾԿՀ–ն։
Հանձնաժողովը նաև սահմանել է վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրսների օգտագործմամբ էլեկտրական էներգիա արտադրող կայաններից առաքվող էլեկտրական էներգիայի վաճառքի սակագները։ Նոր սակագներն ուժի մեջ կմտնեն 2025թ․ հուլիսի 1-ից։
Արդյունքում՝ թվով 61 արևային կայաններից, 3 հողմային էլեկտրակայաններից և 111 փոքր ՀԷկ-երից առաքվող էլեկտրաէներգիայի սակագները նվազել են 0,66-1,03 %-ով։ Հաշվարկներին և սակագներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ՝

The guaranteed electricity supply license of Electric Networks of Armenia CJSC has been extended until February 1, 2029.
Electricity tariffs for 175 renewable stations—including solar, wind, and small hydro—will drop by up to 1.03% from July 2025.
The decision was based on transitional provisions set by Armenia’s amended Energy Law (No. ՀՕ-100-Ն, February 7, 2018), and the position of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, designated by the government.
The Public Services Regulatory Commission also set new electricity tariffs for renewable energy producers. These new rates will take effect on July 1, 2025.
As a result, electricity prices from 61 solar plants, 3 wind farms, and 111 small hydropower stations have been reduced by 0.66% to 1.03%. The detailed calculations and tariff data can be found via the following link: