Ուզբեկստանի մայրաքաղաքում տեղի է ունեցել Cashless Forum Uzbekistan 2025-ը, որը կազմակերպել էր թվային վճարումների ոլորտի համաշխարհային առաջատար Visa ընկերությունը։ Միջոցառումը համախմբել էր պետական կառույցների և մասնավոր բիզնեսի բարձրաստիճան պաշտոնյաների ԱՊՀ երկրներից, Ուկրաինայից, Վրաստանից և Հարավարևելյան Եվրոպայից։ Մասնակիցները քննարկել են անկանխիկ տնտեսության զարգացման հեռանկարները, բանկային ոլորտի վերափոխումները և նորարարությունների դերը ֆինանսական ծառայությունների մատուցումն ավելի մատչելի դարձնելու ճանապարհին։
IDBank-ը ևս մասնակցում էր այս ֆորումին՝ կիսվելով իր փորձով։ «Թվային բանկինգ․ էկոհամակարգեր և հաճախորդների փորձառության ապագան» թեմայով պանելային քննարկման հիմնական խոսնակը IDBank-ի թվային բանկինգի տնօրեն Սերգեյ Առաքելյանն էր։ Քննակման առանցքային կետերն էին թվային էկոհամակարգերի ստեղծումն ու բանկ-հաճախորդ փոխհարաբերությունների զարգացումը։
«Թվայնացումն ամբողջովին փոխել է մեր հաճախորդների հետ աշխատելաոճը`տալով հնարավորություն հաճախորդներին էլ ավելի շատ ֆինանսական գործիքներ տրամադրելով։ Այսօր գործարքների ընդամենը 1%-ն է իրականացվում մասնաճյուղերում, իսկ մնացածը՝ Idram&IDBank հավելվածով, բանկոմատներով և թվային հարթակներով։ Մասնավորապես, BNPL ձևաչափի գործարկումն այսօր թույլ է տալիս օրական մոտ տասնյակ հազար վարկ տրամադրել: Ի սկզբանե մեր ընտրած ուղին` ինտերգրել բանկային ծառայությունները Իդրամ հավելվածում, համագործակցությունից ի վեր գրեթե քսանապատկել է մեր հաճախորդային բազան, իսկ հաճախորդներին հնարավորություն է տվել օգտվել ավելի լայն սպեկտրի ծառայություններից։ Իհարկե, պետք է հաշվի առնել, որ թվային փոփոխությունների հետ մեկտեղ անհրաժեշտություն է առաջանում կրթել հասարակությանը, հաղթահարել ՏՏ անվտանգության մարտահրավերներն ու սոցիալական ինժեներիայի ռիսկերը։ Այդ նպատակով էլ մենք ստեղծել ենք Հայաստանում առաջին ֆինանսական հավելվածը երեխաների համար` Idram Junior-ը», – նշել է Սերգեյ Առաքելյանը։
Ֆորումը նաև դարձել է հարթակ՝ ներկայացնելու վճարումների, նույնականացման, թվային անվտանգության և հաճախորդների փորձառության ուսումնասիրության ուղղությամբ տեխնիկական նորարար լուծումները։ Մասնակիցները փորձի փոխանակման յուրահատուկ հնարավորություն ունեցան, ծանոթացան թվային վերափոխումների լավագույն փորձին տարբեր երկրներից և քննարկեցին տարածաշրջանում անկանխիկ տնտեսության ապագան։
IDBank-ը շարունակելու է ակտիվորեն զարգացնել թվային նախաձեռնությունները՝ ամրապնդելով իր դերը որպես բանկային նորարարությունների առաջատարներից մեկը Հայաստանում և միջազգային շուկայում։

В столице Узбекистана прошел Cashless Forum Uzbekistan 2025, организованный Visa, мировым лидером в сфере цифровых платежей.
Это масштабное мероприятие стало ключевой платформой для диалога между государственными структурами, финансовыми институтами и представителями бизнеса из стран СНГ, Украины, Грузии и Юго-Восточной Европы. Участники обсудили перспективы развития безналичной экономики, трансформации в банковской сфере и роль инноваций в повышении доступности финансовых услуг.
IDBank также принимал участие в форуме, делясь своим опытом. В рамках панельной дискуссии «Цифровой банкинг: экосистемы и будущее клиентского опыта», ключевым спикером выступил Сергей Аракелян, директор по цифровому банкингу IDBank. Сессия была посвящена важности построения цифровых экосистем и трансформации взаимодействия банка с клиентом.
«Цифровизация полностью изменила наш стиль работы с клиентами, позволив предоставить им ещё больше финансовых инструментов. Сегодня всего 1% операций осуществляется в отделениях, а остальные — через приложение Idram&IDBank, банкоматы и цифровые платформы. В частности, запуск формата BNPL позволяет сейчас ежедневно выдавать десятки тысяч кредитов. С самого начала выбранный нами путь — интеграция банковских услуг в приложение Idram — практически в двадцать раз увеличил нашу клиентскую базу с момента начала сотрудничества и дал возможность клиентам пользоваться более широким спектром услуг. Конечно, следует учитывать, что наряду с цифровыми изменениями возникает необходимость в просвещении населения, преодолении ИТ-угроз и рисков социальной инженерии. Именно с этой целью мы создали первое в Армении финансовое приложение для детей — Idram Junior», — отметил Сергей Аракелян.
Форум также стал площадкой для демонстрации новейших технологических решений в области платежей, идентификации, безопасности и клиентской аналитики. Участники получили уникальную возможность обменяться опытом, узнать о лучших практиках цифровой трансформации и обсудить будущее безналичной экономики региона.
IDBank продолжит активно развивать цифровые инициативы, укрепляя свою позицию одного из лидеров банковских инноваций в Армении и на международной арене.