Հունիսի 1-ին թուրքական Իգդիրում 33 բնապահպանական և իրավապաշտպան կազմակերպությունների հանրահավաքին կրկին հնչել են Հայկական ԱԷԿ-ը փակելու պահանջներ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Էներգետիկայի հարցերով մասնագետ Վահե Դավթյանը՝ հավելելով, որ սա նոր երևույթ չէ։
«Հայկական «խաղաղ ատոմը» ավանդաբար հանդես է գալիս մի շարք թուրքական կառույցների քննադատության թիրախ, որոնք փորձում են ներկայացնել կայանը որպես տարածաշրջանի համար բնապահպանական սպառնալիքի աղբյուր։ Միևնույն ժամանակ, անտեսվում են ինչպես կայանի տեխնիկական վիճակի, այնպես էլ դրա միջազգային վերիֆիկացման վերաբերյալ ակնհայտ փաստերը։
Հայկական ԱԷԿ-ը գտնվում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության մշտական հսկողության տակ և բազմիցս ենթարկվել է ինչպես կանոնավոր ստուգումների, այնպես էլ մասնագիտացված սթրես-թեստերի։ ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսիի 2023 թ. այցը Հայաստան հաստատեց, որ կայանը շահագործվում է միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
Դրանում կենտրոկան է «Ռոսատոմի» դերը:
Ռուսական պետական կորպորացիայի շնորհիվ իրականացվեց կայանի տեխնիկական արդիականացման լայնածավալ նախագիծ, որը ապահովեց անվտանգ շահագործման հնարավորությունը մինչև առնվազն 2036 թ.: Արդիականացումը թույլ տվեց ոչ միայն բարձրացնել կայանի անվտանգության մակարդակը, այլև համապատասխանեցնել այն էներգաարդյունավետության և կայունության նոր պահանջներին։
Ակնհայտ է, որ էկոլոգիական քողի ներքո շարունակվում է հայկական «խաղաղ ատոմի» դեմ մղվող համակարգված պայքարը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բրյուսելում տեղի ունեցած առաջին միջուկային էներգիայի գագաթնաժողովում իր ելույթում ընդգծել է, որ Հայաստանը՝ որպես միջուկային էներգիայի արտադրությանն ապավինող պետություն, ամուր կանգնած է այն կոնսենսուսի հետևում, որ միջուկային էներգիան անփոխարինելի է կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում։

A protest in Turkey's Iğdır saw 33 environmental and human rights organizations once again demand the closure of the Armenian Nuclear Power Plant (NPP). The demonstration, held on June 1, was reported by energy expert Vahe Davtyan on his Facebook page, where he noted that such demands are not new.
Davtyan wrote: “Armenia’s ‘peaceful atom’ has long been a target of criticism from several Turkish entities attempting to portray the plant as an environmental threat to the region. However, they overlook the obvious facts regarding the plant’s technical condition and its international verification.”
The Armenian NPP operates under the continuous oversight of the International Atomic Energy Agency (IAEA) and has undergone numerous regular inspections and specialized stress tests. During his 2023 visit to Armenia, IAEA Director General Rafael Grossi confirmed that the plant is operated in accordance with international standards.
Russia's state corporation Rosatom played a crucial role in the plant’s modernization, enabling safe operation until at least 2036. The upgrade not only enhanced safety but also brought the facility in line with new energy efficiency and sustainability standards.
“It is evident that under the guise of ecological concerns, a systematic campaign continues against Armenia’s ‘peaceful atom,’” the post stated.
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan emphasized at the first Nuclear Energy Summit in Brussels that Armenia, as a country relying on nuclear power, firmly supports the consensus that nuclear energy is indispensable in the fight against climate change.