Հունիսի 1-ին թուրքական Իգդիրում 33 բնապահպանական և իրավապաշտպան կազմակերպությունների հանրահավաքին կրկին հնչել են Հայկական ԱԷԿ-ը փակելու պահանջներ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Էներգետիկայի հարցերով մասնագետ Վահե Դավթյանը՝ հավելելով, որ սա նոր երևույթ չէ։
«Հայկական «խաղաղ ատոմը» ավանդաբար հանդես է գալիս մի շարք թուրքական կառույցների քննադատության թիրախ, որոնք փորձում են ներկայացնել կայանը որպես տարածաշրջանի համար բնապահպանական սպառնալիքի աղբյուր։ Միևնույն ժամանակ, անտեսվում են ինչպես կայանի տեխնիկական վիճակի, այնպես էլ դրա միջազգային վերիֆիկացման վերաբերյալ ակնհայտ փաստերը։
Հայկական ԱԷԿ-ը գտնվում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության մշտական հսկողության տակ և բազմիցս ենթարկվել է ինչպես կանոնավոր ստուգումների, այնպես էլ մասնագիտացված սթրես-թեստերի։ ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսիի 2023 թ. այցը Հայաստան հաստատեց, որ կայանը շահագործվում է միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
Դրանում կենտրոկան է «Ռոսատոմի» դերը:
Ռուսական պետական կորպորացիայի շնորհիվ իրականացվեց կայանի տեխնիկական արդիականացման լայնածավալ նախագիծ, որը ապահովեց անվտանգ շահագործման հնարավորությունը մինչև առնվազն 2036 թ.: Արդիականացումը թույլ տվեց ոչ միայն բարձրացնել կայանի անվտանգության մակարդակը, այլև համապատասխանեցնել այն էներգաարդյունավետության և կայունության նոր պահանջներին։
Ակնհայտ է, որ էկոլոգիական քողի ներքո շարունակվում է հայկական «խաղաղ ատոմի» դեմ մղվող համակարգված պայքարը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բրյուսելում տեղի ունեցած առաջին միջուկային էներգիայի գագաթնաժողովում իր ելույթում ընդգծել է, որ Հայաստանը՝ որպես միջուկային էներգիայի արտադրությանն ապավինող պետություն, ամուր կանգնած է այն կոնսենսուսի հետևում, որ միջուկային էներգիան անփոխարինելի է կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում։

1 июня в турецком городе Игдыр прошёл митинг 33 экологических и правозащитных организаций, на котором вновь прозвучали требования о закрытии Армянской атомной электростанции. Об этом на своей странице в Facebook сообщил эксперт по энергетике Ваге Давтян, отметив, что такие призывы звучат не впервые.
«Армянский „мирный атом“ традиционно становится мишенью критики со стороны ряда турецких структур, которые пытаются представить станцию как источник экологической угрозы для региона. При этом игнорируются очевидные факты о техническом состоянии станции и её международной проверке», — написал Давтян.
Армянская АЭС находится под постоянным наблюдением Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) и неоднократно проходила как регулярные проверки, так и специальные стресс-тесты. Визит генерального директора МАГАТЭ Рафаэля Гросси в Армению в 2023 году подтвердил соответствие эксплуатации станции международным стандартам.
Центральную роль в этом процессе сыграла российская госкорпорация «Росатом», благодаря которой был реализован масштабный проект технической модернизации станции. Это обеспечило безопасную эксплуатацию как минимум до 2036 года. Модернизация позволила не только повысить уровень безопасности, но и привести АЭС в соответствие с современными требованиями энергоэффективности и устойчивого развития.
«Очевидно, что под экологическим предлогом продолжается системная борьба против армянского „мирного атома“», — говорится в сообщении.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян в ходе первого саммита по ядерной энергетике в Брюсселе подчеркнул, что Армения, как страна, опирающаяся на ядерную энергетику, твёрдо поддерживает консенсус о её незаменимости в борьбе с изменением климата.