Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը հայտնել է, որ վերջին շրջանում բազմաթիվ ահազանգեր են ստացվել ոգելից խմիչքներ արտադրող, արտահանմամբ և բեռնափոխադրումով զբաղվող ընկերություններից՝ կապված հայ–վրացական սահմանին ստեղծված իրավիճակի հետ։
Միությունը հայտարարությամբ դիմել է միջազգային կառույցներին և արտերկրի գործընկերներին՝ «կոչ անելու Վրաստանի կառավարությանը դադարեցնել այս կամայական շրջափակումը և վերացնել իր տարածքով տարանցիկ ապրանքների տեղաշարժը խոչընդոտող սահմանափակումները»։
«Ըստ էության, վրացական կողմն անհիմն խոչընդոտում է հայկական արտադրության ալկոլհոլային խմիչքի տարանցիկ փոխադրումները երրորդ երկրներ՝ չտալով որևէ հիմնավոր բացատրություն։ Խնդիրը դարձել է դժգոհությունների և բուռն քննարկումների առարկա»,–ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է Aysor.am-ը։
Խնդրի առնչությամբ Հայաստանի ալկոհոլային խմիչքներ արտադրող մեկ տասնյակից ավելի ընկերություններ գրավոր դիմել են պետական մարմիններին, միջազգային համապատասխան կառույցներին և հանրությանը՝ շտապ գնահատելու Վրաստանի Հանրապետության մաքսային տարածքով հայկական ապրանքների տարանցման հետ կապված լարված իրավիճակը։
Դիմումում մասնավորապես նշվում է, որ ավելի քան մեկ ամիս է, ինչ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության և տարանցիկ փոխադրումների միջազգային կանոնակարգերի ակնհայտ խախտմամբ, Վրաստանի տարածքով երրորդ երկրներ տարանցիկ ապրանքներ տեղափոխող հայաստանյան տրանսպորտային միջոցները կանգնեցվում են՝ վերահասցեագրվելով դեպի Գեզի տերմինալ։ Այստեղ առանց որևէ հիմնավորմանմաքսային կնիքները կոտրվում են, առանց համապատասխան փաստաթղթերի նմուշներ վերցվում, իսկ դրանց լաբորատոր պատասխանների օրերով ուշացումների վերաբերյալ որևէ բացատրություն չի տրամադրվում։ Արդյունքում, արտահանողներին թույլ չի տրվում իրենց բեռները հասցնել երրորոդ երկրների հասցեատերերին։
Ներկայումս վրացական Գեզի տերմինալում պահվում են բեռնված տասնյակ տարանցիկ տրանսպորտային միջոցներ, որոնցից մի քանիսն՝ արդեն ավելի քան մեկ ամիս։ Այսպիսով, վրացական կողմը խախտելով առևտրի միջազգայնորեն ընդունված չափանիշները՝ զգալի նյութական վնասներ է պատճառում Հայաստանի արտադրողներին, վերջիններս չեն կարողանում կատարել երրորդ կողմի մոտ ստանձնած պայմանագրային պարտավորությունները, առաջանում է առկա շուկաները կորցնելու և ոլորտի հետագա զարգացման կասեցման վտանգ։
«Մենք դիմում ենք միջազգային կառույցներին և արտերկրի մեր գործընկերներին՝ կոչ անել Վրաստանի կառավարությանը դադարեցնել այս կամայական շրջափակումը և վերացնել իր տարածքով տարանցիկ ապրանքների տեղաշարժը խոչընդոտող սահմանափակումները»,– ասված է դիմումում։
Դումումն ուղարկվել է ՀՀ Ազգային Ժողով, ՀՀ էկոնոմիկայի և արտաքին գործերի նախարարություններ, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկ, ՄԱԿ, Եվրասիական զարգացման բանկ, Առևտրի համաշխարհային կազմակերպություն, ՀՀ–ում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատուն։
Համատեղ դիմումը ստորագրել են՝ Արարատի գինու գործարան, Գինու–կոնյակի տուն «Շահնազարյան», Ալկո Ալյանս, Վան777, «Արագած» գինու կոնյակի գործարան, Արկոն Թրեյդ, Աբովյանի կոնյակի գործարան, Սամկոն, Պռոշյանի կոնյակի գործարան, Նացիոնալ ալկո ընկերությունները։

Armenian alcohol producers have appealed to the World Trade Organization (WTO) and other international bodies, alleging that Georgia is obstructing the transit of their products, leading to serious economic risks.
According to the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia, numerous complaints have been received from companies involved in the production, export, and transportation of alcoholic beverages. These companies report that Georgian authorities are unjustifiably hindering the transit of Armenian alcohol to third countries without providing any clear explanations.
In a statement, the Union called on international organizations and foreign partners to urge the Georgian government to cease what they describe as an arbitrary blockade and to remove restrictions impeding the movement of transit goods through its territory.
Over ten Armenian alcohol-producing companies have formally addressed state bodies, relevant international organizations, and the public, requesting an urgent assessment of the tense situation concerning the transit of Armenian goods through Georgia.
The appeal highlights that for over a month, in clear violation of WTO and international transit regulations, Armenian transport vehicles carrying goods to third countries have been stopped and redirected to Georgia's Gezi terminal. There, customs seals are broken without justification, samples are taken without proper documentation, and laboratory results are delayed for days without explanation. Consequently, exporters are unable to deliver their goods to their intended recipients in third countries.
Currently, dozens of transit vehicles loaded with goods are being held at Georgia's Gezi terminal, some for over a month. This situation, violating internationally accepted trade standards, is causing significant material damage to Armenian producers, preventing them from fulfilling contractual obligations and risking the loss of existing markets and the suspension of future industry development.
The joint appeal has been sent to the National Assembly of Armenia, the Ministries of Economy and Foreign Affairs, the European Bank for Reconstruction and Development, the United Nations, the Eurasian Development Bank, the WTO, and the Embassy of the Russian Federation in Armenia.