Հայաստանում 2025 թվականի մայիսին գնաճը կազմել է 4․3 %, ինչը նախորդ ամսվա՝ ապրիլի 3.2 %-ի համեմատ էապես բարձր է։ Տվյալները հրապարակել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն։
Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության նոր չափորոշիչների համաձայն, որոնք ուժի մեջ են մտել 2025 թվականից, գնաճի թիրախային ցուցանիշը 4%-ից իջեցվել է 3%-ի, շեղման թույլատրելի միջակայքը՝ 1.5%-ից մինչև 1%-ի, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Պարենային ապրանքների գներն աճել են 7.4%-ով, ոգելից խմիչքի և ծխախոտի գները՝ 5.8%-ով, հագուստի և կոշիկի գները նվազել են 1.5%-ով: Առողջապահության սակագներն աճել են 3,4%-ով, տրանսպորտի սակագները՝ 4․2%-ով:
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն Ազգային ժողովում 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ ներկայացրել է հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները, բյուջետային եկամուտների ձևավորումները, հարկային և մաքսային քաղաքականությունը, ծախսերը և պակասուրդը:

In May 2025, Armenia recorded an inflation rate of 4.3%, significantly up from 3.2% in April, according to data released by the Statistical Committee of Armenia.
Under the Central Bank’s revised monetary policy guidelines—effective from 2025—the inflation target has been lowered from 4% to 3%, with the allowable deviation range reduced from 1.5% to 1%, Sputnik Armenia reports.
Food prices rose by 7.4%, while prices for alcoholic beverages and tobacco increased by 5.8%. Clothing and footwear prices dropped by 1.5%. Healthcare costs rose by 3.4%, and transport tariffs increased by 4.2%.
Finance Minister Vahe Hovhannisyan presented key macroeconomic indicators, revenue formation, tax and customs policy, expenditures, and the deficit during the National Assembly’s review of the 2024 state budget execution report.