Հայաստանում 2025 թվականի մայիսին գնաճը կազմել է 4․3 %, ինչը նախորդ ամսվա՝ ապրիլի 3.2 %-ի համեմատ էապես բարձր է։ Տվյալները հրապարակել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն։
Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության նոր չափորոշիչների համաձայն, որոնք ուժի մեջ են մտել 2025 թվականից, գնաճի թիրախային ցուցանիշը 4%-ից իջեցվել է 3%-ի, շեղման թույլատրելի միջակայքը՝ 1.5%-ից մինչև 1%-ի, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Պարենային ապրանքների գներն աճել են 7.4%-ով, ոգելից խմիչքի և ծխախոտի գները՝ 5.8%-ով, հագուստի և կոշիկի գները նվազել են 1.5%-ով: Առողջապահության սակագներն աճել են 3,4%-ով, տրանսպորտի սակագները՝ 4․2%-ով:
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն Ազգային ժողովում 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ ներկայացրել է հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները, բյուջետային եկամուտների ձևավորումները, հարկային և մաքսային քաղաքականությունը, ծախսերը և պակասուրդը:

В мае 2025 года инфляция в Армении составила 4,3 %, что значительно выше показателя апреля (3,2 %). Об этом сообщает Статкомитет Армении.
Согласно новым параметрам денежно-кредитной политики Центрального банка, вступившим в силу с 2025 года, целевой уровень инфляции снижен с 4 % до 3 %, а допустимый диапазон отклонений — с 1,5 % до 1 %, передает Sputnik Армения.
Цены на продукты питания выросли на 7,4 %, на алкоголь и табак — на 5,8 %. Одежда и обувь подешевели на 1,5 %. Тарифы на медицинские услуги выросли на 3,4 %, на транспорт — на 4,2 %.
Министр финансов Ваэ Ованнисян представил в парламенте основные макроэкономические показатели, структуру доходов бюджета, налоговую и таможенную политику, расходы и дефицит в рамках обсуждения годового отчета о выполнении госбюджета за 2024 год.