Կառավարության հերթական նիստում հաստատվել է, որ պետբյուջեից կկատարվի 13.8 միլիարդ դրամի վերաբաշխում՝ ուղղված տրանսպորտային օբյեկտների, ճանապարհների հիմնանորոգման ու կառուցման աշխատանքների ֆինանսավորմանը։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն ասել է, որ չզեկուցվող հարցերով էլ 2.3 մլրդ դրամ է հատկացվել միջին նորոգման համար։
«Նախագծով առաջարկվում է պետական բյուջեից 13.8 մլրդ դրամի վերաբաշխում կատարել և այն ուղղել տրանսպորտային օբյեկօտների, ճանապարհների հիմնանորոգման և կառուցման աշխատանքները ֆինանսավորելուն, ինչպես նաև տեխնիկական և հեղինակային հսկողության ծառայություններ մատուցման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի ձեռքբերման, փորձաքննությունների ծառայությունների ձեռքբերման, ինչպես նաև արդեն ավարտված աշխատանքների 5%-ի և պատրաստ նախագծերի համար վճարմանը»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով, հիմնանորոգվող ճանապարհների երկարությունը 58 կմ է, որից միջպետական նշանակության՝ 16.1 կմ, հանրապետական նշանակության՝ 25 կմ, մարզային նշանակության 16.9 կմ, նախատեսվում է նաև հիմնանարոգել երկու ակմուրջ։

Правительство Армении одобрило перераспределение 13,8 млрд драмов из государственного бюджета на финансирование капитального ремонта и строительства транспортной инфраструктуры, включая автодороги. Министр территориального управления и инфраструктур Давит Худатян сообщил также, что по неподлежащим докладу вопросам предусмотрено дополнительно 2,3 млрд драмов на средний ремонт.
По его словам, средства также будут направлены на приобретение проектно-сметной документации, услуги технического и авторского надзора, а также экспертизы и оплату за уже завершённые работы и готовые проекты — до 5% от их стоимости, сообщает «Panorama.am».
Капитальному ремонту подлежат 58 километров автодорог: 16,1 км межгосударственного значения, 25 км — республиканского и 16,9 км — областного. Также планируется ремонт двух мостов.