Կառավարության հերթական նիստում հաստատվել է, որ պետբյուջեից կկատարվի 13.8 միլիարդ դրամի վերաբաշխում՝ ուղղված տրանսպորտային օբյեկտների, ճանապարհների հիմնանորոգման ու կառուցման աշխատանքների ֆինանսավորմանը։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն ասել է, որ չզեկուցվող հարցերով էլ 2.3 մլրդ դրամ է հատկացվել միջին նորոգման համար։
«Նախագծով առաջարկվում է պետական բյուջեից 13.8 մլրդ դրամի վերաբաշխում կատարել և այն ուղղել տրանսպորտային օբյեկօտների, ճանապարհների հիմնանորոգման և կառուցման աշխատանքները ֆինանսավորելուն, ինչպես նաև տեխնիկական և հեղինակային հսկողության ծառայություններ մատուցման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի ձեռքբերման, փորձաքննությունների ծառայությունների ձեռքբերման, ինչպես նաև արդեն ավարտված աշխատանքների 5%-ի և պատրաստ նախագծերի համար վճարմանը»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով, հիմնանորոգվող ճանապարհների երկարությունը 58 կմ է, որից միջպետական նշանակության՝ 16.1 կմ, հանրապետական նշանակության՝ 25 կմ, մարզային նշանակության 16.9 կմ, նախատեսվում է նաև հիմնանարոգել երկու ակմուրջ։

The Armenian government has approved the reallocation of 13.8 billion drams from the state budget to fund the overhaul and construction of transport infrastructure, including roads. An additional 2.3 billion drams has been designated for medium-level repairs, according to Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan.
Khudatyan explained that the funds will also cover the acquisition of technical and design documentation, expert assessments, and payments for completed works and ready-made projects—up to 5% of the latter’s cost, Panorama.am reports.
The scope of major road repairs will include 58 kilometers in total: 16.1 km of interstate roads, 25 km of national roads, and 16.9 km of regional roads. Two bridges are also scheduled for renovation.