ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը հայտարարել է, որ Հայաստանը ցուցադրաբար չի վճարում անդամավճարները ՀԱՊԿ-ին՝ դրանով ցույց տալով կազմակերպության շրջանակներում համագործակցության դադարեցումը։ Նա նշել է, որ Երևանը ձգտում է վերակողմնորոշվել դեպի Արևմուտք՝ միաժամանակ պահպանելով տնտեսական կապերը Ռուսաստանի և Եվրասիական միության այլ երկրների հետ։
«Ես կարծում եմ, որ անդամավճարների չվճարումը ամենակարևոր պատճառը չէ՝ քննարկելու Հայաստանի իրական մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Պարզ է, որ նրանք դիտավորյալ չեն վճարում անդամավճարները, քանի որ ամբողջությամբ դադարեցրել են համագործակցությունը ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում, սակայն միաժամանակ շարունակում են մնալ Եվրասիական միությունում և, ավելին, փորձում են ապացուցել իրենց բնակչությանը, դրա այն մասին, որը մտահոգ է այդ հարցում, որ հնարավոր է դուրս գալ ռազմական և քաղաքական համագործակցությունից Ռուսաստանի հետ, վերաուղղորդվել դեպի Արևմուտք, սակայն միաժամանակ վայելել տնտեսական կապերի և տնտեսության զարգացման հաճույքները՝ հիմնված այդ տնտեսական կապերի վրա Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ-ի ու Եվրասիական միության այլ երկրների հետ», — ասել է նա, գրում է Gazeta.ru-ն։
Զատուլինը հավելել է, որ Հայաստանի ճակատագիրը և ուղղվածությունը կորոշվեն 2026-ի ընտրություններում՝ հույս հայտնելով, որ ժողովուրդը հարցեր կուղղի կառավարությանը, որը, նրա խոսքով, «ամեն ինչ դավաճանել է»։
«Իհարկե, հասունանում է քննարկում այն մասին, թե ուր է գնում Հայաստանը։ Այս քննարկումը ակնհայտորեն խորքային բնույթ ունի, և Հայաստանի ճակատագիրը և արտաքին քաղաքական ուղղությունը չեն որոշվի այլ կերպ, քան հաջորդ տարվա ընտրությունների արդյունքում։ Ես շատ հույս ունեմ, որ վերջապես Հայաստանում հարցեր կուղղեն կառավարությանը, որը ամեն ինչ պարտվել է, ամեն ինչ հանձնել է, ամեն ինչ դավաճանել է և շարունակում է մնալ կառավարություն», -կարծում է նա։
Հունիսի 5-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտնել էր, որ Հանրապետությունը չի վճարել 2024 թվականի անդամավճարը ՀԱՊԿ-ին։ Մինչ այդ Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ալեքսանդր Պանկինը հայտարարել էր, որ եթե Հայաստանը մինչև 2025 թվականի վերջը չվճարի իր անդամավճարները ՀԱՊԿ-ի բյուջե, կազմակերպության անդամ երկրները «կարող են դիտարկել տարբեր սցենարներ»։
Ավելի վաղ Հայաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունը իր զեկույցում քիչ հավանական էր համարել, որ 2025 թվականին Երևանը կվերսկսի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին։

Первый заместитель председателя комитета Госдумы России по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин заявил, что Армения демонстративно не платит членские взносы в Организацию Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), тем самым показывая прекращение сотрудничества в её рамках. По его словам, Ереван стремится переориентироваться на Запад, одновременно сохраняя экономические отношения с Россией и другими странами Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
«Я не считаю, что неплатежи — главный повод обсуждать реальное участие Армении в ОДКБ. Очевидно, что они сознательно не оплачивают взносы, поскольку полностью прекратили сотрудничество в рамках ОДКБ. При этом они продолжают оставаться в ЕАЭС и, более того, пытаются убедить своих граждан, озабоченных этими вопросами, что можно выйти из военного и политического сотрудничества с Россией, развернуться к Западу, но при этом продолжать пользоваться благами экономических связей и экономического роста, основанного на этих связях с Россией и другими странами ОДКБ и ЕАЭС», — заявил Затулин, пишет «Газета.Ru».
Он добавил, что «судьба и направление Армении определятся на выборах 2026 года», выразив надежду, что народ задаст вопросы правительству, которое, по его словам, «всё предало».
«Безусловно, назревает дискуссия о том, куда идет Армения. Она носит глубокий характер, и судьба Армении, её внешнеполитическая ориентация будут определены не иначе как по результатам выборов следующего года. Я очень надеюсь, что в Армении, наконец, начнут задавать вопросы правительству, которое всё проиграло, всё сдало, всё предало — и до сих пор остается у власти», — считает он.
5 июня министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сообщил, что республика не уплатила членский взнос в ОДКБ за 2024 год. Ранее замглавы МИД России Александр Панкин заявлял, что если Армения не выплатит взносы до конца 2025 года, страны-участницы ОДКБ могут рассмотреть различные сценарии. До этого Служба внешней разведки Армении в докладе сочла маловероятным возобновление членства в ОДКБ в 2025 году.