Ազգային ժողովում շարունակվում են 2024 թվականի պետական բյուջեի տարեկան կատարման հաշվետվության քննարկումները մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում:Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է վարչապետի աշխատակազմի կատարողականը։
Նախարարը նշեց՝ 2024 թվականին ընդհանուր գումարը կազմել է 21 միլիարդ 600 միլիոն դրամ, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Վարչապետի աշխատակազմն իրականացնում է 11 ծրագիր, և նախնական պլանով հաստատվել է 51 միջոցառում, այնուհետև իրականացվել է 63 միջոցառում: Ծրագրի կատարողականը եղել է 93,1 տոկոս:
Տարվա ընթացքում աշխատակազմն իրականացրել է 252 միլիոն դրամի վերաբաշխումներ:
Կատարվել են 1 միլիարդ 902 միլիոն դրամի գնումներ, որից՝ 1 անձից գնումները կազմել են 346 մլն դրամ, որն ընդհանուր գնումների 18 տոկոսն է:
Աշխատակազմն իրականացնում է պետական հատվածի արդիականացման ծրագիր, հանրային իրազեկում, ՀՀ վարչապետի լիազորությունների իրականացման ապահովում, տեսչական վերահսկողության ծրագիր, միջազգային դատարաններում, միջազգային արբիտրաժներում և այլ միջազգային ատյաններում ՀՀ շահերի ներկայացում և պաշտպանություն, դրանց կողմից ընդունված վճիռների և որոշումների կատարման ապահովում:

6 Июнь 2025 - 09:06 AMT
В Национальном собрании продолжаются совместные заседания постоянных комиссий по обсуждению годового отчета об исполнении государственного бюджета за 2024 год. Министр финансов Ваэ Ованнисян представил отчет об исполнении бюджета аппарата премьер-министра, сообщает «1lurer.am ».
Общий объем бюджета аппарата премьер-министра в 2024 году составил 21,6 млрд драмов. Первоначально было утверждено 51 мероприятие, однако в итоге реализовано 63, что составляет 93,1% исполнения.
В течение года аппарат провел перераспределения на сумму 252 млн драмов и осуществил закупки на 1,902 млрд драмов. Из них 346 млн драмов (18% от общего объема) составили закупки у одного поставщика.
Деятельность аппарата включала модернизацию государственного сектора, проведение информационных кампаний, обеспечение реализации полномочий премьер-министра, программы инспекционного контроля, а также представление и защиту интересов Армении в международных судах и арбитражах, включая исполнение их решений.