Ազգային ժողովում շարունակվում են 2024 թվականի պետական բյուջեի տարեկան կատարման հաշվետվության քննարկումները մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում:Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է վարչապետի աշխատակազմի կատարողականը։
Նախարարը նշեց՝ 2024 թվականին ընդհանուր գումարը կազմել է 21 միլիարդ 600 միլիոն դրամ, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Վարչապետի աշխատակազմն իրականացնում է 11 ծրագիր, և նախնական պլանով հաստատվել է 51 միջոցառում, այնուհետև իրականացվել է 63 միջոցառում: Ծրագրի կատարողականը եղել է 93,1 տոկոս:
Տարվա ընթացքում աշխատակազմն իրականացրել է 252 միլիոն դրամի վերաբաշխումներ:
Կատարվել են 1 միլիարդ 902 միլիոն դրամի գնումներ, որից՝ 1 անձից գնումները կազմել են 346 մլն դրամ, որն ընդհանուր գնումների 18 տոկոսն է:
Աշխատակազմն իրականացնում է պետական հատվածի արդիականացման ծրագիր, հանրային իրազեկում, ՀՀ վարչապետի լիազորությունների իրականացման ապահովում, տեսչական վերահսկողության ծրագիր, միջազգային դատարաններում, միջազգային արբիտրաժներում և այլ միջազգային ատյաններում ՀՀ շահերի ներկայացում և պաշտպանություն, դրանց կողմից ընդունված վճիռների և որոշումների կատարման ապահովում:

During joint sessions of Armenia’s parliamentary standing committees, discussions continued on the annual execution report of the 2024 state budget. Finance Minister Vahe Hovhannisyan presented the performance of the Prime Minister’s Office, according to 1lurer.am .
In 2024, the total budget for the Prime Minister’s Office amounted to 21.6 billion drams. Initially, 51 programs were approved, but ultimately 63 were implemented, achieving a performance rate of 93.1%.
Throughout the year, the office reallocated 252 million drams and made procurements totaling 1.902 billion drams. Of these, 346 million drams—18% of the total—were single-source purchases.
The office’s activities included modernization of the public sector, public awareness campaigns, support for the Prime Minister’s constitutional powers, inspection oversight programs, and legal representation of Armenia’s interests in international courts and arbitration bodies, as well as enforcement of their decisions.