Հունաստանի հայերի միությունը, առաջնորդությամբ Հայ ԱռաքելականԵկեղեցու Հունաստանի հայոց թեմի առաջնորդ, գերաշնորհ Տ.Խորեն եպս.Առաքելյանի և ընկերակցությամբ հայ-հունական բարեկամության խմբի անդամ ՄիսակՀովսեփյանի, հանդիպել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարbՎասիլիս Մարագոսին։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԵՄ֊Հայաստան հարաբերությաւններին, ՀՀ սահմանային անվտանգության հարցում ԵՄ դերին, ՀՀ քաղաքացիների կողմից ԵՄ երկրներ մուտքի արտոնագրեր ստանալու հարցում առկա խնդիրներին։
Կարծիքներ են փոխանակվել ԵՄ դիտորդական առաքելության դերի,ինչպես նաև ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ երկրների մուտքի վիզաներիազատականացման շուրջ։
Հանդիպման ավարտին Հունաստանի Հայերի Միության ներկայացուցիչ Տիգրան Ղալումյանի կողմից Վասիլիս Մարագոսին է հանձնվել հատուկ հուշանվեր։

6 Июнь 2025 - 13:45 AMT
Союз армян Греции во главе с архиепископом Армянской Апостольской церкви Греции Т. Хореном Аракеляном и при участии члена группы армяно-греческой дружбы Мисака Овсепяна встретился с главой делегации ЕС в Армении Василисом Марагосом.
В ходе встречи обсуждались отношения Армения–ЕС, участие ЕС в обеспечении пограничной безопасности Армении, а также существующие трудности для граждан Армении при получении виз в страны Европейского союза.
Также были обмен мнениями по поводу роли наблюдательной миссии ЕС в Армении и вопросам либерализации визового режима для граждан республики.
В завершение встречи представитель Союза армян Греции Тигран Галунян вручил Василису Марагосу памятный сувенир.