ՊՎԾ ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանն Ազգային ժողովում ներկայացրել է 2024-ի իրենց բյուջեի կատարողականը՝ ընդգծելով ծառայության արդյունավետությունը։ Նա հայտնել է, որ ՊՎԾ միջոցով 2024–ին բյուջե է վերադարձվել ավելի քան 922 մլն դրամ։
Պետրոսյանն ամփոփել է տարվա ընթացքում ՊՎԾ կողմից իրականացված վերահսկողական աշխատանքների արդյունքները՝ կարևորելով կատարողականի տեսանկյունից առանձնացած մի շարք վիճակագրական տվյալներ և ցուցանիշներ, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Հաշվետու տարում ծառայությունը պետական կառավարման մարմինների և նրանց ենթակայության տակ գործող կազմակերպությունների նկատմամբ իրականացրել է 159 մշտադիտարկում, որոնցից 114-ը ավարտվել են 2024 թվականին, իսկ մնացած 40-ը տեղափոխվել են 2025 թվական։ Կատարվել է 27 ուսումնասիրություն, որոնցից 22-ն արդեն ավարտվել են նույն տարում, իսկ 5-ն ընդգրկվել են 2025 թվականի պլանում։
Արդյունքների ամփոփ պատկերը հետևյալն է՝ 2024-ին պետական կառավարման մարմինների և նրանց ենթակայության ներքո գործող կազմակերպությունների մասով ՊՎԾ-ն իրականացրել է 27 ուսումնասիրություն և 159 մշտադիտարկում։
2024 թվականի ընթացքում Ծառայության կողմից վերահսկողական լիազորությունների իրացման արդյունքում պետական բյուջե է վերականգնվել ավելի քան 922 մլն ՀՀ դրամ (2023թ.-ին՝ 1,1մլրդ ՀՀԴ)։
Ծառայության վերահսկողական գործունեության իրականացման արդյունքում 69 տեղեկանք և տեղեկատվություն ուղարկվել է ՀՀ Գլխավոր դատախազություն՝ հետագա քրեաիրավական ընթացքն ապահովելու համար. Այդ գործերից 63-ի հիմքով արդեն նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ:
Մայիսի 29-ին Ազգային Ժողովի լիագումար նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվեց «Պետական վերահսկողական ծառայության մասին» օրենքում և հարակից օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենսդրական նախագծերի փաթեթը, համաձայն որի՝ մինչ այս ֆինանսների նախարարության լիազորությունների մեջ մտնող՝ ֆինանսաբյուջետային հսկողության լիազորությունն այսուհետ վերապահվեց Պետական վերահսկողական ծառայությանը:
Բացի այդ, նոր օրենքով Ծառայության վերահսկողական լիազորություններն ընդլայնվեցին նաև Տեղական ինքնակառավարման մարմիններում՝ պետական բյուջեից տրամադրվող պետական միջոցների կառավարման օրինականության վերահսկողության իրականացման մասով:

Romamos Petrosyan, head of Armenia’s State Oversight Service (SOS), presented the agency’s 2024 performance report to the National Assembly, highlighting the efficiency of their operations. He stated that more than AMD 922 million was returned to the state budget through the service’s efforts in 2024, according to 1lurer.am .
Petrosyan summarized the year’s monitoring activities, emphasizing several significant statistics and indicators demonstrating the agency’s performance.
In 2024, the SOS conducted 159 regular audits of state institutions and their subordinate organizations. Of these, 114 were completed within the year, while 40 continued into 2025. Additionally, 27 studies were launched, 22 of which were completed in 2024, with 5 carried over into the 2025 agenda.
In total, the agency performed 27 studies and 159 regular audits of government bodies and affiliated entities during the reporting year.
As a result of these oversight activities, over AMD 922 million was restored to the state budget in 2024 (compared to AMD 1.1 billion in 2023).
The agency also sent 69 reports and documents to the Prosecutor General’s Office of Armenia for potential legal action. Criminal proceedings have already been initiated based on 63 of these referrals.
On May 29, the National Assembly passed in the second and final reading a legislative package amending the Law on the State Oversight Service and related laws. Under the new regulations, the responsibility for budgetary financial oversight—previously held by the Ministry of Finance—was officially transferred to the State Oversight Service.
The updated legislation also expanded the agency’s authority to include monitoring the legality of managing state funds allocated to local self-government bodies.