Ռուսաստանի հայերի միությունը հումանիտար բեռ է տրամադրել Դոնեցկի և Զապորոժիեի ուղղություններում կռվող ռուսական բանակի զինվորներին՝ ընդհանուր մոտ 800,000 ռուբլու։
ՌՀՄ-ից հայտնել են, որ այս աջակցությունը ձևավորվել է Կրասնոդարի երկրամասի Աբինսկի շրջանի հասարակական կազմակերպությունների ու բարերարների մասնակցությամբ, գրում է Sputnik Արմենիան։
Բեռնվածքի մեջ ներառված են եղել «Մավիկ-3» տեսակի փոքր անօդաչու թռչող սարքեր, անհատական հիգիենայի պարագաներ, ախտահանիչ նյութեր, տակտիկական պատգարակներ, քողարկման ցանցեր, հակադրոնային ծածկոցներ, դաշտային պայմաններում օգտագործվող սննդամթերք և այլ անհրաժեշտ իրեր։
Բեռը հասցրել է Աբինսկի շրջանի Ռուսաստանի հայերի միության տեղական կառույցի ղեկավար Հայկ Կարապետյանցը։ Նրան ուղեկցել են Կուբանի Օրենսդիր ժողովի պատգամավորի օգնական Վ.Վ. Ռեշետնյակը և Աբինսկի քաղաքային բնակավայրի պատգամավոր Վերա Պոպովան։
ՌԴ–ն 2022–ի փետրվարից լայնածավալ ռազմական գործողություններ է իրականցնում Ուկրաինայի դեմ՝ գրավելով մի շարք բնակավայրեր։

9 Июнь 2025 - 08:30 AMT
Союз армян России при поддержке краснодарских меценатов передал на фронт Донецкой и Запорожской областей гумпомощь общим объёмом около 800 000 рублей.
Груз собран при участии общественных организаций и благотворителей Абинского района Краснодарского края.
В состав груза вошли: квадрокоптеры «Мавик‑3», средства личной гигиены и дезинфекции, тактические носилки, маскировочные сети, антидроновые одеяла, продукты для полевой кухни и другие необходимые вещи.
Доставку организовал руководитель местного отделения САР Абинского района Хайк Карапетянц, вместе с помощником депутата Законодательного собрания Кубани В. В. Решетняком и депутатом муниципалитета Вера Поповой.