ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեն հայտարարել է, որ Ադրբեջանից Հայաստանի տարածքով իրականացվող բեռնափոխադրումները վերահսկվելու են ՊԵԿ լիազորությունների շրջանակում՝ այնպես, ինչպես կատարվում է ցանկացած սահմանային անցակետում։ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտարարել է ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ կոմիտեի հիմնական գործառույթն է մաքսային վերահսկողության կազմակերպումը՝ ցանկացած հնարավոր զարգացման պարագայում, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Եթե խոսում ենք ապաշրջափակման, սահմանների բացման մասին, ուղղակի պետք է տարբեր սցենարների պատրաստ լինել։ Մենք ունենք համապատասխան սարքավորումներ և գործիքներ, որոնք թույլ կտան ցանկացած սցենարի ադապտացվել և մեր մաքսային գործունեությունն իրականացնել»,- նշել է ՊԵԿ նախագահը։
Նա հավելել է, որ Երևանի կողմից Բաքվին առաջարկվող «դյուրացված ընթացակարգերով բեռների անցման» մեխանիզմները արդեն գոյություն ունեն և կիրառվում են այն երկրների հետ, որոնց հետ Հայաստանը բաց սահման ունի՝ մասնավորապես Վրաստանի և Իրանի դեպքում։
Հակոբյանը բացատրել է նաև, որ ՊԵԿ-ն ունի ռիսկերի գնահատման համակարգ, որի շրջանակում բեռները դասակարգվում են ըստ ցուցիչների՝ կանաչ, դեղին կամ կարմիր ուղիներով։
«Ունենք ռիսկերի համակարգ, որտեղ ավտոմատ կերպով ինչ-որ ցուցիչներ ուսումնասիրելով՝ ինչ-որ ապրանքներ ուղարկվում են կանաչ ուղիներ, ինչ-որ ապրանքներ՝ դեղին, ինչ-որ ապրանքներ՝ կարմիր։ Օրինակ, կանաչ ուղին նշանակում է, որ բեռն առանց խնդրի կարող է անցնել սահմանը, որովհետև հայտարարագիրը նախօրոք լրացվել է, որևէ ռիսկ չկա տվյալ ապրանքի հետ։ Կամ ավտոմատ բացթողնման համակարգն արդեն պիլոտավորել ենք․ կրկին ցուցիչների ուսումնասիրության արդյունքում ներմուծումն ավտոմատ բաց է թողնվում, որովհետև տեսնում ենք՝ այդտեղ ռիսկ չկա»,- ասել է Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ բացառվում է, որ հայկական կողմը որևէ կերպ անտեղյակ լինի՝ ինչ բեռ է անցնում սահմանով։ Նման բան չի լինում, և նույն սկզբունքը կիրառվելու է նաև Ադրբեջանի բեռների դեպքում։
Տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերով եռակողմ աշխատանքային խմբի՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանի, Ալեքսեյ Օվերչուկի և Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ վերջին հանդիպումը կայացել է 2023 թվականի հունիսի 2-ին՝ Մոսկվայում։

Cargo shipments from Azerbaijan passing through Armenia will be subject to the same customs oversight as at any other border checkpoint, according to Eduard Hakobyan, Chairman of Armenia’s State Revenue Committee (SRC).
Speaking to reporters in the National Assembly, Hakobyan stated that the SRC’s primary function is to organize customs oversight in all circumstances, Sputnik Armenia reported.
“If we’re discussing reopening borders and unblocking transit routes, we simply need to be prepared for various scenarios. We have the necessary equipment and tools to adapt and carry out our customs duties under any condition,” Hakobyan said.
He added that the simplified transit procedures offered by Yerevan to Baku already exist and are in use with Georgia and Iran, countries with which Armenia shares open borders.
Hakobyan further explained that the SRC employs a risk-based system to categorize cargo using indicators that direct goods through green, yellow, or red corridors.
“We have a risk system where certain indicators automatically assign goods to green, yellow, or red lanes. For example, green means the cargo can cross the border without issue because the declaration was filled in advance and the item poses no risk. We’ve also piloted an automatic clearance system where, based on indicators, imports are cleared automatically if no risks are detected,” he said.
According to him, it is impossible for Armenia to be unaware of what cargo is crossing its borders. This same principle, he stressed, will apply to Azerbaijani shipments.
The last meeting of the regional trilateral working group on unblocking transportation links, co-chaired by Armenia’s Mher Grigoryan, Russia’s Alexey Overchuk, and Azerbaijan’s Shahin Mustafayev, was held in Moscow on June 2, 2023.