ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել է, որ 2024–ին արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը զգալիորեն աճել է։ Այդ մասին նա հայտարարել է Ազգային ժողովում 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի նախնական քննարկման ընթացքում՝ ներկայացնելով համապատասխան վիճակագրական տվյալներ։
Նախարարի խոսքով՝ չնայած այս տարվա առաջին 4-5 ամսվա ընթացքում արտահանման ծավալը նվազել է 57 տոկոսով՝ համեմատած նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ, երկրի տնտեսությունը գրանցել է 5.2% աճ, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Արտահանման ծավալը 2023-ին 8․5 մլրդ դրամ է եղել, առանց ոսկու՝ 6․8 մլրդ: Արտահանման ծավալը 2024 թվականին եղել է 13․1 մլրդ, առանց ոսկու՝ 7․5 մլրդ: Այսինքն՝ եթե ոսկին հանում ենք, 6․8-ը դարձել է 7 մլրդ 526 մլն:
Ես սա եմ միշտ ինձ համար աշխատանքային ցուցանիշ վերցնել, ոչ թե [այն, որ] 8․5-ը դառնա 13, հպարտանայի, որ այդքան ավելացավ»,- ասել է նա և հավելել, որ իրականում ո՛չ ավելացումը, ո՛չ նվազումը շատ մեծ էֆեկտներ չեն բերում:
Նախարարը նաև անդրադարձել է ներմուծման ծավալներին՝ նշելով, որ 2024 թվականին ներմուծումները կազմել են ավելի քան 17 միլիարդ դոլար, իսկ առանց ոսկու՝ մի փոքր ավելի քան 11.1 միլիարդ։
Անդրադառնալով աշխատաշուկային՝ Պապոյանը ընդգծել է, որ ամեն ամիս արձանագրվում են նոր ցուցանիշներ աշխատատեղերի քանակի վերաբերյալ, ինչը, ըստ նրա, արդեն կարելի է գնահատել որպես պատմական ռեկորդ։
«Աշխատատեղերի թվով, ըստ էության, պատմական ռեկորդներ ենք արձանագրում, և սա փաստ է արդեն»,- ասել է նա։

Armenia’s Minister of Economy Gevorg Papoyan stated that foreign trade turnover grew significantly in 2024. He made the remarks during the preliminary discussion of the 2024 state budget execution in the National Assembly, citing relevant statistical data.
Although export volumes dropped by 57% in the first 4–5 months of 2025 compared to the same period last year, the Armenian economy still recorded a 5.2% growth, Papoyan said, according to 1lurer.am.
“In 2023, exports totaled 8.5 billion drams, or 6.8 billion excluding gold. In 2024, exports reached 13.1 billion, and 7.5 billion without gold. So if we exclude gold, 6.8 billion became 7.526 billion,” he explained.
“This is the indicator I personally use to measure performance—not the growth from 8.5 to 13 billion and being proud of the increase,” he added, noting that neither export increases nor declines tend to have a large effect on the economy.
Papoyan also spoke about imports, noting that in 2024, imports totaled more than $17 billion, or slightly over $11.1 billion excluding gold.
Turning to the labor market, the minister said monthly employment figures continue to set new records, which he described as historic.
“In terms of the number of jobs, we’re essentially seeing historic records—and that’s already a fact,” he stated.