ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել է, որ 2024–ին արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը զգալիորեն աճել է։ Այդ մասին նա հայտարարել է Ազգային ժողովում 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի նախնական քննարկման ընթացքում՝ ներկայացնելով համապատասխան վիճակագրական տվյալներ։
Նախարարի խոսքով՝ չնայած այս տարվա առաջին 4-5 ամսվա ընթացքում արտահանման ծավալը նվազել է 57 տոկոսով՝ համեմատած նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ, երկրի տնտեսությունը գրանցել է 5.2% աճ, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Արտահանման ծավալը 2023-ին 8․5 մլրդ դրամ է եղել, առանց ոսկու՝ 6․8 մլրդ: Արտահանման ծավալը 2024 թվականին եղել է 13․1 մլրդ, առանց ոսկու՝ 7․5 մլրդ: Այսինքն՝ եթե ոսկին հանում ենք, 6․8-ը դարձել է 7 մլրդ 526 մլն:
Ես սա եմ միշտ ինձ համար աշխատանքային ցուցանիշ վերցնել, ոչ թե [այն, որ] 8․5-ը դառնա 13, հպարտանայի, որ այդքան ավելացավ»,- ասել է նա և հավելել, որ իրականում ո՛չ ավելացումը, ո՛չ նվազումը շատ մեծ էֆեկտներ չեն բերում:
Նախարարը նաև անդրադարձել է ներմուծման ծավալներին՝ նշելով, որ 2024 թվականին ներմուծումները կազմել են ավելի քան 17 միլիարդ դոլար, իսկ առանց ոսկու՝ մի փոքր ավելի քան 11.1 միլիարդ։
Անդրադառնալով աշխատաշուկային՝ Պապոյանը ընդգծել է, որ ամեն ամիս արձանագրվում են նոր ցուցանիշներ աշխատատեղերի քանակի վերաբերյալ, ինչը, ըստ նրա, արդեն կարելի է գնահատել որպես պատմական ռեկորդ։
«Աշխատատեղերի թվով, ըստ էության, պատմական ռեկորդներ ենք արձանագրում, և սա փաստ է արդեն»,- ասել է նա։

Министр экономики Армении Геворг Папоян заявил, что объем внешней торговли в 2024 году значительно увеличился. Об этом он сообщил на предварительном обсуждении исполнения государственного бюджета 2024 года в Национальном собрании, представив соответствующие статистические данные.
По словам министра, несмотря на то, что в первые 4–5 месяцев 2025 года объем экспорта сократился на 57% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, экономика страны зафиксировала рост на 5,2%, передает «1lurer.am».
«В 2023 году объем экспорта составил 8,5 млрд драмов, без учета золота — 6,8 млрд. В 2024 году — 13,1 млрд, без золота — 7,5 млрд. То есть, если исключить золото, 6,8 млрд превратились в 7 млрд 526 млн», — пояснил он.
«Именно этот показатель я использую как рабочий ориентир, а не то, что 8,5 млрд стали 13 млрд — и этим можно было бы гордиться», — добавил Папоян, отметив, что ни рост, ни спад экспорта не оказывают значительного влияния на экономику.
Он также сообщил, что объем импорта в 2024 году составил более 17 миллиардов долларов, а без учета золота — немного более 11,1 миллиарда.
Коснувшись рынка труда, министр отметил, что каждый месяц фиксируются новые показатели по количеству рабочих мест, что он уже расценивает как исторический рекорд.
«По числу рабочих мест мы, по сути, фиксируем исторические рекорды — и это уже факт», — заявил Папоян.