Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման նպատակով իրականացվող ուսումնասիրությունների արդյունքում կհստակեցվի դրա մոդելը՝ հաշվի առնելով ինչպես Հայաստանի էներգահամակարգի առանձնահատկությունները, այնպես էլ հզորության և ֆինանսավորման կառուցվածքի հարցերը։ Այդ մասին հայտարարել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, ներկայացնելով 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ տարեկան հաշվետվությունը։
Նախարարը նշել է, որ այս նպատակով իրականացվում է տարբեր երկրներում արդեն կիրառվող միջուկային տեխնոլոգիաների՝ այդ թվում մոդուլային ռեակտորների ուսումնասիրություն, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկ կառուցելու նպատակով շարունակվում են աշխարհում գործող միջուկային տեխնոլոգիաների, այդ թվում՝ մոդուլային ռեակտորների ուսումնասիրությունները։ Այդ նպատակով նախորդ տարի կառավարությունը հիմնել է «Ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցում» փակ բաժնետիրական ընկերությունը, որն այս պահին գտնվում է կադրային համալրման փուլում»,- նշել է նախարարը։
Խուդաթյանը շեշտել է, որ զուգահեռ իրականացվում են նաև գործող Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի արդիականացման ու շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքները՝ մինչև 2036 թվականը։ Նրա խոսքով՝ այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են՝ նպատակ ունենալով ապահովել երկրի էներգետիկ կայունությունը մինչև նոր էներգաբլոկի գործարկման հնարավոր մեկնարկը։
Դեռևս 2023–ին այտարարվեց, որ Միացյալ Նահանգները դիտարկում է ՀՀ–ում փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորներ կառուցելու հնարավորությունը։ Սակայն, ըստ որոշ փորձագետների, մոդուլային ռեակտորները չեն կարող այլընտրանք լինել ՀԱԷԿ-ին։

The design of Armenia’s future nuclear power unit will be finalized based on ongoing studies that account for the specifics of the national energy system, as well as power capacity and financing structure. This was announced by Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan during a joint session of parliamentary standing committees, where he presented the annual report on the execution of the 2024 state budget.
The minister noted that research is being conducted on nuclear technologies already used in various countries, including modular reactors, according to Armenpress.
"To build a new nuclear power unit in Armenia, studies of existing global nuclear technologies, including modular reactors, are underway. For this purpose, last year the government established the closed joint-stock company 'Construction of a New Nuclear Unit,' which is currently in the staffing phase," the minister said.
Khudatyan also emphasized that in parallel, modernization efforts and the extension of the operational life of the second unit of the Armenian Nuclear Power Plant (ANPP) until 2036 are in progress. He noted that this work aims to ensure energy security until the new unit is potentially operational.
Back in 2023, the United States announced it was considering the construction of small modular nuclear reactors in Armenia. However, some experts argue that modular reactors cannot serve as a full alternative to the ANPP.